جرا بازار روغن متلاطم است؟

جرا بازار روغن متلاطم است؟

هر چند که طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت وضعیت بازار روغن عادی است، اما در میانه صحبت های مسؤلان این بخش به افزایش قیمت جهانی روغن، احتکار خانگی و برخی مشکلات در ارتباط با واردات، بعنوان علل نابسامانی در بازار این محصول اشاره شده است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، عباس قبادی در گفت وگوی ویژه خبری ضمن اشاره به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد روغن خام کشور وارداتی است، اظهار نمود: قیمت روغن پالم از ۶۰۰ یورو به ۹۰۰ یورو در تن افزایش داشته است، همینطور روغن آفتابگردان از ۷۰۰ یورو به ۱۳۰۰ یورو رسیده است.
وی ضمن اشاره به اینکه مصرف ماهانه روغن در کشور ۱۵۰ هزار تن است و از آذرماه سال جاری ۱۷۰ تا ۱۸۰ تن روغن خام در ماه به کارخانه ها تحویل داده شده، اظهار داشت: همه عوامل دست به دست هم داد تا فشار به ذخایر روغن بیشتر شود. حالا وضعیت روغن در کشور خوب و ذخیره قابل قبول است. کارخانجات سه شیفته در حال فعالیت هستند. اما روغن کالایی خاص است و تولید آن مسائل خاص خویش را دارد. ازاین رو رسیدن به وضعیت عادی احتیاج به زمان دارد.
واردات دانه های روغنی سقف ندارد
قبادی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات دانه های روغنی را همچون موارد اولویت دار عنوان نمود و افزود:، اما واردات دانه های روغنی با مشکلاتی هم روبروست، چونکه اگر وارد کننده دانه های روغنی بازاری برای کالایش نداشته باشد؛ نگهداری دانه های روغنی در مخازن و انبارها با فساد و خرابی همراه می شوند.
وی ادامه داد: ما هم موافق اعمال ارز ۴۲۰۰ تومانی نیستیم، اما حذف آن تبعاتی دارد که توضیح آن در برنامه گفت و گوی ویژه خبری نمی گنجد.
قبادی ضمن اشاره به تخصیص نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه های روغنی، اظهار داشت: حدود همین میزان هم به روغن خام اختصاص داده شد. به صورت کلی با عنایت به ایجاد فضای روانی در دو ماهه اخیر و پیش آمدن انتظارات تورمی در کشور، تفکراتی بوجود آمد که شاید در ماه های پایانی سال، ارز وارداتی روغن از ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تبدیل گردد، این تفکر سبب شد که رجوع مردم به فروشگاه ها بیشتر شود.
وی با بیان اینکه در ماه های آبان و آذر مشکلات موجود در مورد روغن کاهش پیدا کرد، افزود: در ماه های دی و بهمن به جهت ذخیره سازی و اندوختن روغن جامد توسط صنعتی کاران، کمی با هجمه این صنف به فروشگاه ها و مراکز فروش مواجه شدیم که البته این مشکل هم رفته رفته حل شد. هم اکنون با افزایش نرخ روغن در سرتاسر جهان، کمی فشار بر روی ما به وجود آمد، اما این فشارها باز هم نتوانست مشکلی در تأمین روغن مورد نیاز و واردات آن به کشور ایجاد نماید.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که به تازگی مشاهدات میدانی ایسنا نشان داده است در بعضی ازمحله های شهر تهران در برخی از فروشگاه های زنجیره ای خرید روغن جامد با عرضه کارت ملی میسر است؛ یعنی به هر کارت ملی تنها یک روغن جامد فروخته می شود.
از اواخر شهریور سال جاری عرضه روغن جامد در بازار کم شد و کمتر از یک ماه بعد هم این مشکل برای روغن مایع به وجود آمد. مشکلات بوجود آمده در حدی بود که برپایه گزارش های رسیده از تهران و برخی شهرستانها یا به صورت کل روغن در فروشگاه ها و مغازه ها نبود، یا با قیمت های بالاتر به بهانه کمیاب شدن فروخته می شد، یا خرید روغن منوط به خرید اقلام دیگر بود یا اینکه بعد از ایستادن در صف به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد. با اینکه چندی بعد وضعیت عرضه روغن مایع در فروشگاه های زنجیره ای و پس از آن در خرده فروشی ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبی رسید اما گزارش ها نشان داده است که هنوز برخی استان ها در تأمین روغن مایع مصرفی خانوار با مشکلاتی مواجهند و کمبود عرضه روغن جامد هم همچنان خودنمایی می کند و شهروندان را با چالش های بسیاری مواجه کرده است.
چرا واردات گوشت کاهش یافت؟
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشاره به اینکه سال قبل حدود ۷۰۰ تا۸۰۰ میلیون دلار گوشت قرمز وارد کشور شد، اظهار داشت: سال جاری واردات گوشت قرمز به زیر ۱۶۰ میلیون دلار رسیده است چونکه ارز در ارتباط با گوشت نیمایی شد. وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی برداشته می شود اتفاقات دیگری هم به دنبال دارد. به همین خاطر است که باید تمام جوانب امر را ببینیم و همه مسائل پیرامون ارز ۴۲۰۰ تومانی را بسنجیم در آخر مجلس است که به ما می گوید چه کار نماییم.
هر چقدر مرغ بدهند عرضه می کنیم!
وی ضمن اشاره به اینکه در تولید داخل هم خرید تضمینی وجود دارد افزود: میادین میوه و تره بار گوشت مرغ را می آورند و تا غروب عرضه می کنند، ازاین رو در این رابطه محدودیت و مشکلی وجود ندارد. به هر میزانی که بخش تولید به مرغ تحویل بدهد به همان میزان در بحث عرضه اقدام می نماییم. ما تکلیف داریم ذرت و کنجاله را وارد کشور نماییم و این کار اتفاق افتاده است یعنی هر آنچه که وزارت جهاد کشاورزی اعلام نموده را انجام داده ایم. ما کنجاله و ذرت را تحویل همکاران وزارت جهاد دادیم و از اینجا به بعد و وظیفه دخالت در سامانه بازارگاه را نداریم.
از اوایل آذر با وجود تعیین نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی برای هر کیلو مرغ، قیمت این محصول در سطح خرده فروشی ها به بیشتر از ۳۰ هزار تومان رسید که بعدا با عرضه مرغ تنظیم بازاری کنترل شد. البته به تازگی باردیگر قیمت این محصول شدت گرفت و به حدود ۳۰ هزار تومان رسید. همینطور مرغداران درخواست افزایش قیمت را از ستاد تنظیم بازار مطرح نمودند که با آن موافقت نشد و تصمیم گیری در این رابطه به پس از ماه رمضان موکول شد.
منبع:

1399/12/08
12:59:11
0.0 / 5
136
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا