پاسخ قاطع ستاد مبارزه با قاچاق به وزیر اقتصاد؛

گمرک در رجیستری تلفن همراه اهمال کرده است

گمرک در رجیستری تلفن همراه اهمال کرده است

به گزارش بازاری به نظر می آید وعده وزیر اقتصاد برای حل شدن مشکل رجیستری تلفن های همراه با عدم همراهی گمرک روبرو شده است و به قول ستاد مبارزه با قاچاق کالا در عمل اقدام خاصی در این خصوص صورت نگرفته است.به گزارش بازاری به نقل از مهر، دهه اول شهریور ماه سالجاری بود که احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در بازدید از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) و مشاهده نارضایتی مردم از فرآیند رجیستری گوشیهای مسافری، دستور به تشکیل کارگروه ویژه ای داد تا طی ۱۰ روز فرآیند رجیستری گوشیهای مسافری کاملاً غیرحضوری شود.
پیش از این بازدید میراشرفی، رئیس سابق گمرک کشور در نامه ای به وزارت اقتصاد اعلام نموده بود که «بررسی ها نشان داده است دریافت عوارض جهت رجیستری تلفن همراه به روش فعلی باعث ایجاد فساد به علت رانت انحصاری واردات گردیده و حق مسلم مسافرین را تضییع نموده است. با عنایت به اختیارات گمرک ایران که در قانون امور گمرکی تصریح شده است، لازم است اقداماتی به منظور برطرف شدن مشکلات پیش آمده انجام گیرد.»
خاندوزی در توئیتر خود در پاسخ به به نامه رئیس سابق گمرک نوشت: «برای بررسی میدانی موضوعات فوری همچون ترخیص دارو، کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی، از گمرک فرودگاه امام بازدید کردم. تمهیدات لازم برای بعضی از مشکلات قابل حل، ابلاغ شد».
وزیر اقتصاد دستور داد تا با محوریت گمرک جمهوری اسلامی ایران، کارگروهی متشکل از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل گردد. تا ظرف ۱۰ روز فرآیند رجیستری گوشیها را به نحوی تنظیم کند که ثبت کلیه تلفن های همراه مسافری به جز کالاهای لوکس و هم فرآیند واردات تجاری این محصولات بدون احتیاج به رجوع حضوری و صرفا از راه یک درگاه غیر حضوری صورت گیرد تا از تشکیل صف های رجیستری تلفن همراه و کالاهای مشابه با رفتن به سامانه های مختلف جلوگیری به عمل آید.
این مقام مسئول همینطور درخواست کرده تا ترتیبی در مورد تلفن های همراه مورد استفاده مسافرین (مستعمل) یا هدیه های همراه آنان اتخاذ شود که همانند کالاهای تجاری قلمداد نشده و با کمترین تشریفات و سریع ترین زمان رجیستر شوند.
اما از آن صدور این تصمیم تابحال نزدیک به ۱۳۰ روز گذشته و آن چه در عمل اتفاق افتاده نشان داده است گمرک عملاً کار خاصی برای رجیستری تلفن همراه انجام نداده است به صورتی که ستاد قاچاق کالا و ارز هم به این مورد ورود کرده و به وزیر اقتصاد اعلام نموده که گمرک در این حوزه اهمال کرده و به تصمیمات وزیر وقعی ننهاده است.در بخشی از نامه ای که علی مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد قاچاق کالا و ارز به وزیر اقتصاد نوشته آمده است: «ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز جلسات زیادی در این خصوص برگزار کرده و تصمیمات مقتضی اطلاع رسانی شده لکن متأسفانه این مهم از جانب گمرک اجرایی نشده و در بازیده ای منتهی به ۱۹ دی از فرودگاه امام خمینی (ره) بعنوان فرودگاه شاخص کشور، تغییری در رویه مشاهده نشده است.
به منظور کاهش ایستایی و رفع مشکلات بوجود آمده در سامانه های مستقر در گمرک پیشنهادات اجرایی مؤثری که مورد تأیید نمایندگان گمرک میز قرار گرفت احصا گردیدند همچون موارد ذیل که متأسفانه اجرا نشدن آنها منجر به ایجاد مشکلاتی برای مسافران ورودی متقاضی ثبت تلفن همراه شده است. نکته قابل تأمل ماهیت ثبت غیرسیستمی اطلاعات مسافران و نوشتن دستی آنها در فایل اکسل است که زمینه سوء استفاده از داده های مسافری را زیاد می کند.
پیشنهادات به شرح زیر است:
۱- ایجاد شرایط پیش اظهاری به صورت آنلاین
۲- موکول شدن کنترل پاسپورت به پس از ورود
۳- سامانه اینترنتی مسافران را فراهم نموده و جایگزین مرچنت شود.
۴- حذف اجبار دریافت شماره تماس در بدو ورود به کشور
۵- انتشار آنلاین ارزشهای گوشی تلفن مراه.
۶- امکان ثبت انواع تجهیز به تفکیک نوع آن
۷- پیگیری رفع اختلالات بین سامانه های گمرک و ناجا
در ادامه این نامه آمده که گمرک جمهوری اسلامی ایران با وجود مشاهده این امور نه تنها موارد فوق را اجرایی نکرده بلکه سامانه قبلی را هم کنار گذاشته و اطلاعات را به صورت فایل اکسل جمع آوری می کند که این امر تبعات بدی را به همراه دارد.
در آخر هم ستاد مرکزی قاچاق کالا و ارز آورده که علیرغم پیگیری های فراوان گمرک پاسخی در این خصوص همچنان نداده است.»

1400/11/07
12:49:43
5.0 / 5
326
تگهای خبر: اقتصاد , اینترنت , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا