اقتصاد كلان در هفته ای كه گذشت؛

هیئت دولت به دنبال حل مشکل بورس

هیئت دولت به دنبال حل مشکل بورس

بازاری: مصوبات بورسی هیئت دولت برای پشتیبانی از صنایع تولیدی، افزایش 38 درصدی صادرات ایران، کاهش نرخ تورم سالانه دی ماه، تخلف گمرک در رجیستری تلفن همراه جمله اخبار مهم اقتصاد کلان در هفته جاری بود.


به گزارش بازاری به نقل از مهر، مصوبات بورسی هیئت دولتی برای پشتیبانی از صنایع تولیدی، افزایش ۳۸ درصدی صادرات ایران، کاهش نرخ تورم سالانه دی ماه ۱۴۰۰، تخلف گمرک در رجیستری تلفن همراه های مسافری همچون اخبار مهم اقتصاد کلان در هفته جاری بود. براین اساس، سید احسان خاندوزی در این خصوص اظهار داشت: ابلاغیه دولت مشتمل بر سقف گذاری نرخ خوراک و نرخ سوخت می شود. این نرخ طی مدت اخیر به سبب این که مناسبات بین المللی باعث شده بود تا قیمت هاب های جهانی تغییر پیدا کند، این نرخ برای پتروشیمی ها و پالایشگاهی های در کشور نیز افزایشی بسیار فراتر از حد متعارف داشت.
او افزود: دولت به جهت اینکه نشان دهد مسئله سودآوری صنایع و پیش بینی پذیری اقتصاد و سیاست های اقتصادی از اهمیت والایی برخوردار است، سقف ۵ هزار تومانی را برای نرخ خوراک و سقف ۲ هزار تومان را برای نرخ سوخت مصوب کرد که با حفظ فرمول سابق، در هیچ زمانی قیمت ها از سقف ۵ هزار تومان برای خوراک و ۲ هزار تومان برای سوخت فراتر نخواهد رفت.
خاندوزی با اشاره به نسبت قیمت های حدود ۷-۸ هزار تومانی که طی هفته های اخیر برای صنایع محاسبه می شود، اشاره کرد: نرخ گذاری دولت در مصوبه مورد اشاره، کاهش بسیار شدیدی داشته و نتایج خوبی را برای سودآوری این صنایع در بازار سرمایه و در بخش های مختلف اقتصادی در پی خواهد داشت. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
از جمله دیگر اتفاقات مهم هفته جاری، اعلام افزایش ۳۸ درصدی صادرات ایران در ۱۰ ماهه نخست سال جاری بود بطوریکه در این زمینه علیرضا مقدسی، رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: در بحث صادرات در ۱۰ ماهه نخست سال ۵۴۰ اظهار نامه به وزن ۱۰۰ میلیون تن صادر شده که افزایش ۳۸ درصدی را نسبت به سال قبل نشان میدهد. وی ادامه داد: ارزش کالاهای صادراتی ۳۸ میلیارد و ۷۸۳ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل افزایش ۳۸ درصدی را نشان میدهد. مقدسی اشاره کرد: کشورهای چین، عراق، ترکیه و افغانستان با اهمیت ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی در ۱۰ ماهه سال جاری بوده اند. وی اظهار داشت: امارات، چین، ترکیه، آلمان و سوئیس به ترتیب با اهمیت ترین مقاصد وارداتی کالاها به مقصد کشورمان بوده اند.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) همین طور در هفته جاری فاصله تورمی دهک ها در دی ماه به ۳.۶ درصد رسید، بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، تورم دهک های مختلف هزینه ای، فاصله تورمی دهک ها در این ماه به ۳.۶ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۳.۴ واحد درصد) ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است. نرخ تورم کل کشور در دی ماه ۱۴۰۰ برابر ۴۲.۴ درصد است که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه ۴۱.۶ درصد برای دهک نهم تا ۴۵.۲ درصد برای دهک های اول و دوم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم ۱۲ ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین۵۵.۷ درصد برای دهک دهم تا ۵۶.۵ درصد برای دهک دوم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین۳۳.۷ درصد برای دهک اول تا ۳۸.۴ درصد برای دهک دهم است.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) کوتاهی گمرک در رجیستری تلفن های همراه مسافری همچون دیگر اخبار مهم اقتصاد کلان در هفته جاری بود که بنظر می رسد این سازمان با وجود دستورات وزیر اقتصاد وقعی به آنها نمی نهد بنا بر این این امر صدای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را درآورد، بطوریکه این ستاد برای حل مشکل نامه ای به خاندوزی نوشت.
در قسمتی از نامه ای که علی مویدی خرم آبادی، رییس ستاد قاچاق کالا و ارز به وزیر اقتصاد نوشته آمده است: «ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز جلسات زیادی در این خصوص برگزار کرده و تصمیمات مقتضی اطلاع رسانی شده لکن متأسفانه این مهم از طرف گمرک اجرائی نشده و در بازیده ای منتهی به ۱۹ دی از فرودگاه امام خمینی (ره) بعنوان فرودگاه شاخص کشور، تغییری در رویه دیده نشده است.
به منظور کاهش ایستایی و رفع مشکلات به وجود آمده در سامانه های مستقر در گمرک پیشنهادات اجرائی مؤثری که مورد تأیید نمایندگان گمرک میز قرار گرفت احصا گردیدند همچون موارد ذیل که متأسفانه اجرا نشدن آنها منجر به ایجاد مشکلاتی برای مسافران ورودی متقاضی ثبت تلفن همراه شده است. نکته قابل تأمل ماهیت ثبت غیرسیستمی اطلاعات مسافران و نوشتن دستی آنها در فایل اکسل است که زمینه سوء استفاده از داده های مسافری را بیشتر می کند.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
تأمین ۸ هزار میلیارد تومان برای تثبیت بازار سرمایه یکی دیگر از با اهمیت ترین خبرهای بود که از در ابتدای هفته جاری توسط غضنفری، رییس هیأت عامل صندوق توسعه ملی بیان شد. رییس هیأت عامل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: تا حالا ۳ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه اختصاص یافته است، هم چنین ۵ هزار میلیارد تومان از سازمان امروز مالیاتی طلب داشتیم که با موافقت وزیر اقتصاد به صندوق تثبیت بازار سرمایه پرداخت می شود.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)


منبع:

1400/11/07
23:08:41
5.0 / 5
306
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا