کدام کالای ایرانی در جهان بیشترین مشتری را دارد؟

کدام کالای ایرانی در جهان بیشترین مشتری را دارد؟

بازاری: اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت خارجی کشور در فروردین ماه سال جاری پرداخته است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهای ارائه شده در فروردین ماه، میزان کل تجارت ایران ۶.۵ میلیارد دلار بوده که از این عدد ۳.۷ میلیارد دلار مربوط به صادرات و ۲.۸ میلیارد دلار مربوط به واردات بوده است. همین طور از نظر وزنی، تجارت ایران در اولین ماه سال جاری ۹.۶ میلیون تن بوده که ۷.۳ میلیون تن آن مربوط به صادرات و ۲.۳ میلیون تن مربوط به واردات بوده است.
اتفاق مهمی که امسال رخ داده، مثبت شدن تراز تجاری کشور است. در شرایطی که در دو سال قبل تراز تجاری ایران منفی بود، در فرودین ماه با افزایش پنج برابری مثبت ۸۷۵ میلیون دلار شده است. صادرات ایران در طول این مدت از نظر ارزشی حدودا ۲۵ درصد بالا رفته است و واردات نیز افزایشی یک درصدی را ثبت کرده است.
بررسی ها نشان میدهد که حدود ۵۴ درصد از کل صادرات ایران به ۱۰ کالا اختصاص دارد. در بین محصولات صادراتی کشور در فرودین ماه، پروپان مایع شده، اوره، روغن های سبک، متانول، بوتان مایع شده، پلی اتیلن، شمش آهن و فولاد و قیر نفت اصلی ترین کالاهایی بوده که بیشترین مشتری را داشته اند.
در لیست اصلی ترین کالاهای وارداتی نیز گندم معمولی، گوشی تلفن همراه، برنج، ذرت دامی، دانه سویا، تراکتورهای جاده ای، کنجاله و اکسید آلومنیوم محصولاتی بوده که ایران در طول این مدت به کشور وارد کرده است.
آنچه در بین شرکای تجاری ایران به ثبت رسیده، همچنان نشان از نقش پررنگ چین دارد. این کشور در فروردین ماه نزدیک به ۱.۳ میلیارد دلار از ایران واردات داشته که ۳۵ درصد از کل صادرات ایران بشمار می رود. همین طور میزان واردات چین از ایران نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش ۳۲ درصدی را تجربه کرده است.
در دیگر تغییر رخ داده، امارات متحده عربی، جایگاه دوم صادرات کالای ایران را به خود اختصاص داده و با افزایش ۶۰ درصد جایگاه عراق را گرفته است. ترکیه و افغانستان نیز دیگر کشورهایی هستند که از ایران بیشترین واردات را داشته اند.
در بین مبادی وارداتی اما همچنان امارات متحده عربی بیش از ۲۷ درصد از کل واردات ایران را به خود اختصاص داده و بعد از آن چین، ترکیه، هند و آلمان قرار دارند. هندوستان که در سال قبل در بین شرکای اصلی تجاری ایران نبوده به این لیست راه پیدا کرده و جانشین سوییس و روسیه شده است.
منبع:

1401/02/31
21:21:58
5.0 / 5
436
تگهای خبر: آمار , دلار , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا