همزمان با سفر نخست وزیر عراق به تهران مطرح شد؛

رشد ۱۵ درصدی تجارت با عراق در دولت سیزدهم

رشد ۱۵ درصدی تجارت با عراق در دولت سیزدهم

از شروع به کار دولت سیزدهم تا اختتام خردادماه، بیش از 25 میلیون و 933 هزار تن کالا به ارزش 8 میلیارد و 638 میلیون دلار بین ایران و عراق تبادل شد که نسبت به زمان مشابه 15 درصد رشد داشته است.به گزارش بازاری به نقل از سازمان گمرک ایران، سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک همزمان با سفر نخست وزیر عراق به تهران گفت: از شروع به کار و استقرار دولت سیزدهم از شروع شهریور سال قبل تا اختتام خرداد ماه ۱۴۰۱ بیش از ۲۵ میلیون و ۹۳۳ هزار تن کالا در مدت ۱۰ ماه به ارزش ۸ میلیارد و ۶۳۸ میلیون دلار بین ایران و عراق تبادل شد که با افزایش ۱۵ درصدی تجارت غیر نفتی، بین دو کشور همراه بوده است.
وی اضافه کرد: از این مقدار ۲۳ میلیون و ۵۱۶ هزار تن، سهم صادرات کشورمان به عراق به ارزش ۷ میلیارد و ۵۷۷ میلیون دلار بوده که نسبت به زمان مشابه رشد سه درصدی داشته است.
لطیفی درباب میزان واردات از عراق در ۱۰ ماهه گذشته اظهار داشت: در طول این مدت ۲ میلیون و ۴۱۸ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۶۲ میلیون دلار از عراق به کشورمان وارد شده است که با رشد ۵۱۲ درصدی همراه بوده است.
سخنگوی گمرک اشاره کرد: اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و مذهبی بین دو ملت ایران و عراق و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور سبب شده است تا صادرات غیر نفتی ما از ۱۴۵ میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به ۹ میلیارد دلار در سال ۹۸ برسد و مجدداً در سال قبل با رکورد وزنی نزدیک به ۳۰ میلیون تن کالا، به ۸ میلیارد و۹۱۶ میلیون دلار رسیده است، در سالهای اخیر، کشور عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی در کل کشورهای دنیا و نخستین مقصد در میان همسایگان ایران بدل شود.
وی اضافه کرد: صادرات ما در سال ۸۰ تقریباً ۱۴۵ میلیون دلار بود و در سال ۸۴ با نخستین جهش به یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار رسید و در سالهای بعد با شیبی مناسب تا ۲ میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار رسیده است، جهش دوم صادرات ایران به عراق به سال ۸۸ بر می گردد و صادرات ۴ میلیارد و ۵۶۰ میلیون دلاری رخ داده است.
لطیفی در ادامه اظهار داشت: سومین جهش صادرات به عراق، ضمن حفظ مسیر رشد، در سال ۹۱ بود که صادرات کشورمان در این سال به ۶ میلیارد و ۳۳۷ میلیون دلار رسید و جهش آخر نیز در سال ۹۷ با ۸ میلیارد و ۹۹۰ میلیون دلار بوده است که همچنان در این محور، صادرات غیرنفتی در حال انجام می باشد.
سخنگوی گمرک درباب واردات از عراق اظهار داشت: رکورد واردات کشورمان از عراق در کل تاریخ روابط تجاری ایران با این کشور به سال قبل بر می گردد که ۲ میلیون و ۷۰۲ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۹۷ میلیون دلار از این کشور خریداری شده است که عمده آن کالای اساسی مورد نیاز کشور بوده است.
سخنگوی گمرک اضافه کرد: سرجمع واردات ایران در دو دهه ۸۰ و ۹۰، یک میلیون و ۳۱۲ هزار و ۸۹۴ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۳۳ میلیون و ۳۹۴ هزار و ۸۶۱ دلار بوده که میزان واردات سال ۱۴۰۰ از عراق از نظر وزنی بیش از دو دهه گذشته و از نظر ارزش نزدیک به جمع ۲۰ سال قبل بوده است.
لطیفی اشاره کرد: فعال سازی دیپلماسی چند جانبه در زمینه های سیاسی، عمومی و اقتصادی، اجرای کنوانسیون تیر، حمل یکسره کالا بین دو کشور، فرماندهی واحد مرزی، صادرات حرفه ای، بسته بندی مناسب، برنامه ریزی تولید برمبنای بازارهای هدف و تولید کالاهای با ارزش افزوده بیشتر و تامین نیازهای کشور از مسیر عراق می تواند توسعه تجارت بین دو کشور را به همراه داشته باشد.
سخنگوی گمرک اظهار داشت: محصولات کشاورزی، دامی و غذایی، مصالح ساختمانی، محصولات پتروپالایشگاهی، لوازم الکترونیکی، تجهیزات پزشکی و دارو، خودرو و لوازم یدکی، پوشاک، کیف، کفش، محصولات آهنی و خشکبار از عمده ترین کالاهای صادراتی به عراق بود و کالاهای اساسی مانند گندم، جو، روغن، ذرت، سویا، لاستیک، کاغذ، حبوبات، به همراه ماشین آلات، ضایعات فلزات، لوازم خانگی، تجهیزات الکترونیکی، دستگاه های سنجش و… هم از با اهمیت ترین کالاهای وارداتی از عراق در سال قبل بود.


1401/04/07
09:42:27
5.0 / 5
172
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا