امضای قرارداد 40 میلیارد دلاری با روسیه

امضای قرارداد 40 میلیارد دلاری با روسیه

به گزارش بازاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران اظهار داشت: حدود ۶.۵ میلیارد دلار از تفاهمنامه با شرکت گازپروم روسیه تبدیل به قرارداد شده است.به گزارش بازاری به نقل از مهر، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به فرصت تبدیل ایران به هاب گازی منطقه اظهار داشت: سناریوی ایران برای تجارت گاز با روسیه، خرید گاز از این کشور و سپس صادرات گاز خودمان به کشورهای همسایه است.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه ایران اظهار داشت: حدود ۶.۵ میلیارد دلار از تفاهمنامه با شرکت گازپروم روسیه تبدیل به قرارداد شده است. انشاالله که مابقی تفاهمنامه ها که به ارزش ۴۰ میلیارد دلار در یک ماه آینده به قرارداد تبدیل می شود و مذاکرات آن در حال انجام می باشد.
وی عنوان کرد: در مسافرت قبلی وزیر نفت به روسیه در کمیسیون مشترک در رابطه با سوآپ نفت و فرآورده نفتی روسیه بحث شد و طی چند روز آینده در رابطه با اعداد و ارقام آن توافق می شود.
صفری اضافه کرد: قرارداد سوآپ گاز روسیه هم درحال نهایی شدن است و تنها مشکل تعویق این قرارداد کشور واسطی بود که قرار بود گاز روسیه از آنجا به ایران سوآپ شود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: در رابطه با راه اندازی خط لوله فشار قوی هم توجه داشته باشید که ایران خط لوله را به کشوری واگذار نمی کند، بلکه مقرر است روس ها در این پروژه سرمایه گذاری کنند. مقرر است شرکتهای روسی در داخل خاک پاکستان قرارداد خطوط لوله انتقال گاز را راه اندازی کنند تا بدین صورت گاز از ایران به این کشور صادر شود.
صفری افزود: بزودی یک شرکت مشترک بین ایران و روسیه برای راه اندازی خط لوله انتقال گاز به کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان ایجاد می شود، که سهم دو کشور ۵۰ درصد است و روس ها تکنولوژی خاص راه اندازی خط لوله دریایی را در این پروژه راه اندازی می کنند.
وی اظهار داشت: سواپ گاز روسیه علاوه بر منافع اقتصادی و کاهش هزینه ترانزیت گاز از جنوب ایران به شمال برای تأمین سوخت استانهای شمالی، باعث افزایش همبستگی سیاسی بین کشورهای ایران، روسیه و کشورهای واسط شامل ترکمنستان و آذربایجان می شود، که رویکرد بسیار هوشمندانه ای است و منجر به ثبات سیاسی و امنیتی و صلح ملت ها می شود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اضافه کرد: یک نکته را باید توجه داشت که اگر ما گاز روسیه را خریداری نکرده و یا سوآپ نکنیم، روس ها با کشورهای دیگر این همکاری را شکل می دهند. اخیراً هم بحث تجارت گاز روسیه با ترکیه مطرح گردیده است، در نتیجه ما باید از فرصت ها به سرعت بهره برداری نماییم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: تمرکز مذاکرات سوآپ نفت روسیه بر روی عدد سوآپ سالانه ۱۰ میلیون تن نفت می باشد و در آستانه نهایی شدن توافقات است.


منبع:

1401/08/16
09:53:52
5.0 / 5
203
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا