جزییات پروسه مالیات ستانی از کسبه و اصناف در ۱۴۰۲

جزییات پروسه مالیات ستانی از کسبه و اصناف در ۱۴۰۲

بازاری: به گزارش بازاری، رییس سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: رویکرد امسال در مورد پروسه مالیات ستانی از کسبه و بازاریان، پرداخت مالیات منصفانه مقطوع (مبتنی بر داده های سیستمی) بدون الزام ایشان به تسلیم اظهارنامه است.به گزارش بازاری به نقل از مهر، سید هادی سبحانیان در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: بر این باورم فرآیندهای مالیات ستانی از کسبه خرد، اصناف و بازاریان باید بسیار ساده، شفاف و عادلانه باشد.
رئیس سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: بنابراین رویکرد سال جاری استفاده حداکثری از مزایای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم یعنی پرداخت مالیات منصفانه مقطوع (مبتنی بر داده های سیستمی) بدون اجبار ایشان به تسلیم اظهارنامه است.
گفتنی است، مطابق ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم، مؤدیان مکلف هستند اظهارنامه مالیاتی در ارتباط با فعالیتهای شغلی خویش را در یک سال مالیاتی طبق فرمت تهیه شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور، تنظیم و تا آخر خرداد ماه سال بعد به اداره امور مالیاتی تسلیم و مالیات متعلق را به نرخ مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون پرداخت کنند.
طبق تبصره این ماده، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند بعضی از مشاغل را که میزان درآمد فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ده برابر معافیت مبحث ماده (۸۴) این قانون باشد از انجام بخشی از تکالیف مانند نگهداری اسناد و مدارک مبحث این قانون و عرضه ی اظهارنامه مالیاتی معاف کند. مالیات مؤدیان مذکور به صورت مقطوع تعیین و وصول می شود. در صورتیکه مؤدی کمتر از یک سال مالی مشغول به فعالیت اقتصادی باشد، مالیات متعلق به همان نسبت محاسبه و وصول می شود. حکم این تبصره مانع از رسیدگی به اظهارنامه های مالیاتی تسلیم شده در موعد مقرر نخواهد بود.

1402/03/01
13:51:48
5.0 / 5
238
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا