معاون دژپسند اعلام كرد:

اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای در وزارت اقتصاد

اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای در وزارت اقتصاد

بازاری: معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای در این وزارتخانه آگاهی داد و اظهار داشت: اطلاعات صحیح، مبنای سیاستگذاری دقیق است.به گزارش بازاری به نقل از مهر، حسین میرشجاعیان حسینی در مراسم نمایش نتایج پروژه تدوین و اجرای نظام جامع آماری، با اشاره به اینكه «آمار»قلب تپنده تمامی تصمیم گیری های اقتصادی چه برای سیاست گذاران اقتصادی و چه برای فعالان بخش خصوصی است، گفت: نه تنها سیاست گذاری صحیح برمبنای داده های صحیح اتفاق می افتد؛ بلكه افزایش كیفیت تصمیم گیری و شفافیت اقتصادی نتیجه تولید و توسعه آمارهای دقیق است.
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: پروژه احداث شفافیت و پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای، پروژه ای است كه در وزارت اقتصاد اجرا شده و در حال تكمیل است. اهتمام داریم نه تنها اطلاعات مورد نیاز كشور را در وزارت اقتصاد تولید كنیم؛ بلكه با استاندارد بین المللی، با كیفیت خوب و تباتر زمانی خوب این اطلاعات را احداث نماییم.
وی در ادامه با اشاره به اینكه شش گام برای شفافیت اقتصادی و ارتقا نظام تصمیم گیری در كشور حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: هم اكنون خلاهای قانونی در حوزه تولید آمار و اطلاعات داریم كه باید به سمت گردآوری، تجدیدنظر، به روزرسانی و انتشار این قوانین حركت نماییم.
میرشجاعیان اشاره كرد: اعتقاد داریم با عنایت به تولی گری مركز آمار در نظام آماری كشور، باید به این مركز به خردترین اطلاعات دسترسی داشته باشد؛ این در شرایطی است كه در این حوزه با خلا قانونی مواجه هستیم.
وی اظهار داشت: البته نظام آماری كشور باید با نظام محرمانگی و حفظ حریم خصوصی افراد پیوند داشته باشد؛ از این رو اگر اطلاعات در اختیار مركز آمار قرار گرفت، مردم نباید از افشای اطلاعات خود هراس داشته باشند.
معاون وزیر اقتصاد همین طور اضافه كرد: مورد دیگر استانداردهای آماری است؛ بعنوان مثال هم اكنون آمارهای مالی دولت برمبنای استاندارد سال ۲۰۰۱ است كه باید استانداردها ارتقاء یابد.
میرشجاعیان، افزایش قابلیت دسترسی و مقایسه آماری را گام سوم عنوان نمود و اضافه كرد: دسترسی باید در بالاترین سطح در اختیار عموم قرار گیرد مگر اینكه قانون، انتشار آنها را منع كرده باشد. بعضی از دستگاه ها برمبنای موقعیت تصمیم میگیرند بعضی از داده ها را منتشر نكنند كه باید با آنها مقابله نماییم و برای دغدغه دستگاه ها راه حال های مناسب تعبیه نماییم.
وی همین طور مورد چهارم را استفاده از تكنولوژی در كسب و كار عنوان نمود و اظهار داشت: گام پنجم این است كه باید در فرایند تولید، پردازش و انتشار اطلاعات، نهاد ناظر قوی و بدون وابستگی به دستگاه ها مستقر شود.
میرشجاعیان، گام ششم را باز اهمیت استقرار واحدهای آماری در مجموعه دستگاه ها عنوان نمود.

1397/09/07
18:15:55
5.0 / 5
4715
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تولید , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا