معاون هماهنگی اقتصادی استانداری مطرح كرد؛

خام فروشی بی سود محصول در خراسان شمالی

خام فروشی بی سود محصول در خراسان شمالی

به گزارش بازاری معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی اظهار داشت: تكمیل نشدن زنجیره تولید عامل اصلی اشتغال ناقص در این استان است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، مجید پورعیسی در جمع خبرنگاران اضافه كرد: در این استان كار انجام می شود اما سود اصلی را افراد دیگری می برند. خیلی از محصولات با ارزش در این استان تولید می شود اما از آنجاییكه خام فروشی می شود، سودی عاید این استان نمی گردد.
پورعیسی اظهار نمود: حتی اگر تسهیلات به دارنده دام و.... عرضه شود اما نتوانیم زنجیره تولید را تولید نماییم، باز هم اشتغال ناقص تولید می شود. در همین راستا ۱۸۸ مجوز سرمایه گذاری بی نام در این استان در حوزه های مختلف تهیه شده است كه می توان در اختیار سرمایه گذاران برای امر سرمایه گذاری قرار داد.
این مقام مسئول در ادامه به بعضی از پروژه های بزرگ در این استان اشاره نمود و اظهار داشت: فاز تولید شمش آلومینیوم در شركت تولیدی آلومینیای جاجرم آماده بهره برداری است و تا آخر سال با حضور یكی از مسئولان كشوری به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: فاز چهار مجتمع صنعتی فولاد اسفراین هم بزودی به بهره برداری خواهد رسید و واحد تولیدی كیمیای صبای اسفراین هم در صورت تأمین برق آن تا سال آینده تكمیل و راه اندازی می شود.
معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی افزود: مجتمع ۱۰۰۰ هكتاری دشت هم آماده است و منتظر هستیم تا آخر سال با حضور وزیر مربوطه به بهره برداری برسد.
وی اظهار نمود: هم اكنون در شهرستان گرمه بیشتر از ۸۵ درصد بخش كشاورزی توانسته به سیستم آبیاری نوین تجهیز شود اما اگر تا ۵۰ سال آینده در این استان بر روی این بخش كار شود هنوز به استانداردهای بین المللی نخواهیم رسید.
پورعیسی توضیح داد: اگر از ۹۰۰ هزار جمعیت خراسان شمالی ۲۵۰ نفر شاغل باشند، ۸۵ درصد در بخش خصوصی و ۱۵ درصد در بخش دولتی فعال می باشند و غالب شغل های بوجود آمده در این استان در حوزه كشاورزی است.
گفتنی است قبل از آن مجید پورعیسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی در گفت و گو با این خبرگزاری از اشتغال ناقص ۱۵ تا ۱۸ درصدی در این استان اطلاع داده بود.
وی اظهار داشت: اشتغال ناقص به معنای آن است كه افراد شغل دارند اما درآمد حاصل از آن كفاف مایحتاج زندگی آنها را نمی دهد.
وی با اشاره به اینكه بیشتر مردم این استان به شغل كشاورزی مشغول به كار هستند، اضافه كرد: اما این فعالیت در این استان به صورت سنتی انجام می شود و همین امر یكی از اشكالات اساسی به حساب می آید.
پورعیسی افزود: در این استان شش برابر مراتع دام وجود دارد و هنوز نمی دانیم كه به دنبال توسعه پایدار باشیم و یا اشتغال با این شكل سنتی.
وی با تصریح بر اینكه خدمات برتر در این استان وجود ندارد، اظهار نمود: صنایع مادر در این استان وجود دارد اما ناكارآمدی در آن موج می زند.
مدیر كل امور مالیاتی خراسان شمالی هم از وصول ۲۱۰ میلیارد تومان مالیات طی سال جاری در این استان اطلاع داد.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، یعقوب نژاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از این میزان ۱۲۶ میلیارد تومان مالیات مستقیم و مابقی ارزش افزوده بوده است. میزان وصولی مالیات در این استان طی سال جاری نسبت به سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته است.
به قول یعقوب نژاد از مجموع ۲۱۰ میلیارد تومان مالیات ۴۰ درصد ارزش افزوده بوده است. علاوه بر آن ۸۵ میلیارد تومان وصول عوارض داشته ایم كه از این میزان ۴۸ میلیارد تومان به ۲۴ شهرداری، ۲۵ میلیارد تومان به دهیاری ها، و … اختصاص یافته است. میزان وصولی عوارض امسال نسبت به سال قبل ۲۵ درصد رشد داشته است.
مدیر كل امور مالیاتی خراسان شمالی در ادامه یكی از بزرگترین مشكلات این اداره كل را نحوه فعالیت فروشگاه های بزرگ زنجیره ای در این استان بیان كرد و اظهار داشت: از آنجاییكه این فروشگاه ها در این استان شعبه هستند مالیات آنها در خارج استان پرداخت می شود.
دبیر شورای هماهنگی بانك های خراسان شمالی هم اظهار داشت: میزان مطالبات بانك های این استان افزایش یافت.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، منطقه خراسان شمالی، هدایتی در جمع خبرنگاران اضافه كرد: میزان مطالبات بانك های این استان سه هزار و میلیارد ریال بوده است كه به پنج هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال رسیده است.
وی اضافه كرد: یكی از عوامل اصلی كه باعث شد تا میزان مطالبات بانك های این استان طی سال جاری افزایش یابد، همكاری با بخش دولتی به منظور پیشگیری از ارسال اجراییه برای كارخانجات و واحدهای صنعتی استان بوده است.
هدایتی با اشاره به اینكه ظرفیت پولی خراسان شمالی در بانك های دولتی ۵۰ هزار میلیارد ریال و در بانك های دولتی ۸۰ هزار ریال است، افزود: سر جمع ظرفیت پولی در بانك های این استان حدود ۸۰ میلیارد ریال است.
وی در ارتباط با اعطای وام های قرص الحسنه ازدواج هم اظهار نمود: ۱۲ هزار و فقره وام ازدواج به زوج های این استان پرداخت شده است.
این مقام مسئول، میزان وام های عرضه شده را یك هزار و ۹۲ میلیارد ریال اعلام نمود.
وی توضیح داد: هم اكنون افراد به محض اینكه ثبت نام را برای دریافت وام ازدواج انجام می دهند، بانك را برگزیده و شعبه به آنها اعلام می شود پس از ۱۰ روز از تشكیل پرونده، وام مورد نیاز به آنها اعطا می شود.1397/11/19
02:43:02
5.0 / 5
4511
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , پول , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا