معاون وزیر صنعت اعلام كرد

آمادگی تنها ۴ دانشگاهی برای ۱۳۰ درخواست بخش صنعت!، راه اندازی تاپ در هفته آینده

آمادگی تنها ۴ دانشگاهی برای ۱۳۰ درخواست بخش صنعت!، راه اندازی تاپ در هفته آینده

بازاری: معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اجرای طرح فرصت مطالعاتی صنعتی، اظهار داشت: متاسفانه از ۱۳۰ درخواست از طرف واحدهای صنعتی تنها ۴ نفر از دانشگاهیان برای مشاركت در این طرح اعلام آمادگی كردند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، دكتر برات قبادیان امروز در همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی در فضای اجتماعی با تاكید بر اینكه تحولات اساسی در جامعه مدیون نظام دانشگاهی است، اضافه كرد: طبق گزارش پایگاه های بین المللی، ایران در سال ۲۰۱۳ رتبه سوم جهانی را در تربیت مهندس و منابع انسانی و علوم پایه كسب كرده است كه این امر بعنوان یك سرمایه و پیشرفت برای كشور شمرده می شود.
وی اشاره كرد: ولی ابرچالش ما در این زمینه، آن است كه چرا دانشگاه ها نقش خودرا در جامعه ایفا نمی كنند.
وی با اشاره به وجود ۵ میلیون دانشجو و صد هزار استاد هیأت علمی در كشور، اظهار نمود: چالش هایی چون تغییر اقلیم، خشكسالی، ریزگردها و بیكاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، چالش هایی نیستند كه یك شبه در كشور ایجاد شوند. ما باید از گذشته برنامه ریزی های لازم برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی داشته باشیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه تا سال ۱۳۸۰ برنامه ریزی های بلندمدت نداشتیم، اضافه كرد: پس از آن سند چشم انداز تدوین شد كه پس از مدتی اجرایی شدن به كنار گذاشته شد.
وی با اشاره به وضعیت ساختار دانشگاه های كشور اظهار داشت: در دانشگاه ها تنها به تربیت دانشجویان پرداخته می شود و هر موضوعی كه بعنوان پایان نامه پیشنهاد می دهند، به تصویب می رسد و اعلام می شود كه مقصران اصلی برای عدم تعامل میان دانشگاه ها با فضای جامعه خود دانشگاه ها هستند، چونكه دانشگاه ها می توانند پایان نامه های دانشجویان را در جهت رفع مشكلات كشور اجرایی كنند.
وی به تدوین "طرح فرصت مطالعاتی صنعتی" اشاره نمود و اظهار داشت: در این طرح از طرف واحدهای صنعتی ۱۳۰ نفر اعلام نیاز شد تا جذب واحدهای صنعتی شوند، ولی تنها ۴ نفر از دانشگاهیان كل كشور برای مشاركت در این طرح اعلام آمادگی كردند.
قبادیان با تاكید بر اینكه دیوار بی اعتمادی برای هر دو طرف صنعت و دانشگاه كشیده شده است، اظهار نمود: از طرف دیگر مشاهده می نماییم كه تا سال ۹۴ تنها ۸۰۰ واحد صنعتی و معدنی دارای واحدهای تحقیق و توسعه بودند، ولی با برنامه های اجرایی شده در دو سال اخیر دو هزار واحد صنعتی دیگر صاحب واحدهای تحقیق و توسعه شدند. چونكه این واحدها به این درك رسیده اند كه باید از علم و فناوری استفاده كنند.
قبادیان همین طور به راه اندازی سامانه "تولید و توسعه اشتغال پایدار" (تاپ) اشاره نمود و اظهار داشت: در این سامانه كه در هفته آینده راه اندازی می شود، واحدهای صنعتی نیازها و مشكلات خودرا در آن بارگذاری می كنند تا فناوران و دانشگاه ها اقدام نمایند.1397/11/29
14:54:56
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: آموزش , تولید , سرمایه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا