در همایش صادرات، بیمه و سرمایه گذاری چه گذشت؟

اخطار به صادركنندگان آب نبات!

اخطار به صادركنندگان آب نبات!

به گزارش بازاری دومین همایش ملی صادرات، بیمه و سرمایه گذاری، بامداد امروز (یكشنبه) در سالن مروارید خلیج فارس نمایشگاه های بین المللی برگزار گردید. در این همایش صادركنندگان واقعی با وعده حمایت مواجه گشتند و زنگ خطر برای صادركنندگانی كه قانون را دور زده اند به صدا درآمد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، این همایش با سخنرانی علی صالح آبادی، مدیرعامل بانك توسعه تجارت شروع شد.
وی بعنوان مدیرعامل بانكی كه یكی از اصلی ترین حوزه های فعالیتش پشتیبانی از تولیدكنندگانی است كه با هدف گذاری صادرات وارد بازار می شوند، ضمن عرضه آماری از عملكرد این بانك در سال گذشته، اعلام نمود كه رویه حمایت امسال هم ادامه خواهد داشت.
وی اظهار نمود: امروز با عنایت به شرایطی كه اقتصاد ایران با آن روبه رو است، صادرات غیرنفتی بیشترین اهمیت را دارد. در چنین شرایطی باید تلاش نماییم با استفاده از تمام ظرفیت های حمایتی كشور امكان توسعه این فعالیت ها به وجود آید.
به قول صالح آبادی، با وجود آنكه دشمن به دنبال به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران است، صادرات غیرنفتی ما این توان را دارد تا جایگزینی مناسب برای درآمدهای نفتی باشد و احتیاج به واردات را بدین سان مدیریت كند.
مدیرعامل بانك توسعه صادرات با اشاره به برنامه ریزی این بانك برای پشتیبانی از صادركنندگان ایرانی توضیح داد: كوشیده ایم با استفاده از منابع داخلی و خارجی از طرح های توسعه ای و ایجادی حمایت نماییم و با استفاده از منابعی مانند صندوق توسعه ملی، یارانه سود، منابع بانك مركزی و وجوه اداره شده بانك بیشترین تسهیلات ممكن را در اختیار تولید كنندگان قرار دهیم. در كنار آن در دوره برجام هم تلاش شد از فاینانس بعنوان یكی از موارد مهم در دست اقدام برای پشتیبانی از تولید كنندگان استفاده گردد.
صادرات ۱۱.۵ میلیارد دلاری در بهار امسال
در ادامه این نشست محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت از روند مثبت تجاری كشور در ماه های گذشته خبر داد.
وی اعلام نمود: با وجود تمام بحث ها و محدودیت هایی كه تحریم ها برای ما به وجود آورده، خوشبختانه تراز تجاری سه ماهه كشور مثبت است. در سه ماهه ابتدایی امسال ما حدوداً ۱۱.۵ میلیارد دلار صادرات داشته ایم كه نسبت به عملكرد سال قبل آماری نسبتاً مشابه را نشان داده است. در كنار آن ۱۰.۲ میلیارد دلار واردات هم به ثبت رسیده كه كاهش ۸.۷ درصدی داشته است. بدین سان تراز تجاری ایران با وجود تمام محدودیت ها امسال همچنان مثبت است.
اصلی ترین سخن مودودی مربوط به حاشیه این همایش بود. جایی كه او رسماً اعلام نمود صادركنندگانی كه با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی، مواد اولیه خریده اند و سپس با تولید محصول آنرا صادر كرده اند دو راه بیشتر ندارند. یا باید تمام ارز حاصل از این صادرات را به كشور باز گردانند یا با نهایی شدن بررسی ها باید در مقابل مراجع قضائی پاسخ گو باشند. این اظهارات در واكنش به خبری بود كه از چند ساعت قبل انتشار یافته و حكایت از صادرات ۱۲۰ میلیون دلاری آب نبات ایران به عراق می كرد. به نظر می آید صادركنندگان آب نبات برای دریافت شكر مورد نیاز خود از ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره برده اند و سپس با تولید این كالا آنرا صادر كرده اند.
وی خاطرنشان كرد: ما اطلاعات نهایی خود از پالایش این حساب ها را به بانك مركزی اعلام می نماییم و تمام این افراد موظفند به مراجع قضائی و دیگر مراجع قانونی پاسخ دهند كه ارز دریافتی را در چه حوزه ای مورد استفاده قرار داده و به چه شكل صادر كرده اند.
به قول مودودی حداقل پاسخی كه این افراد باید بدهند، بازگشت تمام ارز صادراتی خود از محل این كالاهاست كه اساسا این فرایند به شكلی جدی پیگیری خواهد شد.
صادرات امسال رشد قابل ملاحظه ای نداشته است
در ادامه این نشست نوبت به افروز بهرامی، رئیس صندوق ضمانت صادرات رسید. او هم از برنامه ریزی جدی برای پشتیبانی از صادركنندگان نفتی اطلاع داد و اعلام نمود كه آمار فعالیت این صندوق امسال مثبت بوده است.
رئیس صندوق ضمانت صادرات خاطرنشان كرد: با وجود محدودیت های اقتصادی كه سبب شده صادرات ایران امسال افزایش قابل ملاحظه ای نداشته باشد اما این صندوق حمایت های خود از صادركنندگان را افزایش داده و در این مدت ۱۰۲ درصد افزایش عملكرد داشته است.
به قول وی، با عنایت به ساختار اقتصادی ایران در صورت اجرایی شدن هر تحریمی احتمالاً اقتصاد نفتی بیشترین فشار را تحمل می كند، اما برای عبور از این مورد بهبود عملكرد در حوزه صادرات غیرنفتی اهمیت جدی دارد كه صندوق ضمانت صادرات كوشیده در این عرصه فعالیت جدی داشته باشد.
بخش پایانی این نشست به صحبت های صمد كریمی، مدیر اداره صادرات بانك مركزی اختصاص داشت كه وی در ابتدای سخنان خود اعلام نمود خبرنگاران اجازه پوشش خبری صحبت هایش را ندارند.1398/04/16
23:11:20
5.0 / 5
4191
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا