در جدیدترین طبقه بندی جهانی مطرح شد

ایران در رده كشورهای با درآمد متوسط – بالا

ایران در رده كشورهای با درآمد متوسط – بالا

به گزارش بازاری بانك جهانی در گزارش سالانه خود كه به وضعیت مالی اقتصادهای جهان در حوزه درآمدی می پردازد، اعلام نموده كه ایران همچون سال های گذشته در رده كشورهای با درآمد متوسط - بالا قرار گرفته است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، برپایه گزارشی كه از جانب اتاق بازرگانی تهران انتشار یافته، وضعیت درآمدی ۲۱۸ كشور بررسی شده است و برپایه میزان درآمد، كشورها در چهار رده بالا، متوسط – بالا، متوسط – پایین و كم درآمد طبقه بندی شده اند.
این طبقه بندی برپایه درآمد سرانه ملی كشورها صورت گرفته كه در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال میلادی پیش از آن قدری سخت گیرانه تر بوده است.
از میان ۲۱۸ كشور بررسی شده، ۳۱ كشور در گروه كم درآمد، ۴۷ كشور در گروه متوسط – پایین، ۶۰ كشور در گروه متوسط - بالا و ۸۰ كشور در گروه درآمدی بالا قرار دارند. بدین سان ۶۷ درصد از كشورهای دنیا در رده متوسط – بالا یا بالای درآمدی هستند.
در سالی كه گذشت شش كشور گرجستان، سنگال، سریلانكا، زیمباوه، كوزوو و اتحاد قمر توانسته اند یك رتبه، شاخص درآمدی خویش را ارتقا دهند، اما آرژانتین با سقوط درآمدی روبه رو شده و از رده بالا به رده متوسط – بالا تنزل جایگاه پیدا كرده است.
در این آمار، ایران با جمعیت ۸۰ میلیونی خود از نظر جمعیت در رده ۱۹ جهان قرار گرفته و با ثبت بیشتر از ۴۴۱ میلیارد دلار درآمد ناخالص ملی، رتبه ۲۶ میان تمام كشورها را به خود مختص كرده است.
همینطور سرانه درآمد ملی ناخالص ایران برپایه روش برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۸، برابر با ۲۱ هزار دلار برآورد شده كه از این نظر رتبه ۶۸ را نشان داده است.
اقتصاد ایران از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۸ میلادی كه این شاخص در سطح جهانی بررسی شده، در ۱۹ سال ابتدایی در سطح درآمدی متوسط – پایین قرار داشته و از سال ۲۰۰۹ به بعد به رده متوسط – بالا وارد شده و در تمام سال های گذشته توانسته این جایگاه را حفظ كند.
در بین اقتصادهای برتر دنیا بالاترین درآمد ناخالص ملی با بیشتر از ۲۰ تریلیون دلار به ایالات متحده آمریكا اختصاص داشته و بعد از آن چین و ژاپن قرار گرفته اند. در حوزه درآمد ناخالص ملی سرانه هم سوئیس با بیشتر از ۸۳ هزار دلار، بهترین عملكرد را داشته و در بین كشورهای آسیایی قطر با ثبت ۶۱ هزار دلار، رتبه ششم را به خود مختص كرده است.
در بخش پایانی این گزارش به وجود آمدن ركود، به خصوص ركودهای تورمی یكی از اصلی ترین عوامل تأثیرگذار بر كاهش درآمد ناخالص ملی سرانه عنوان شده كه ایران هم با عنایت به محدودیت های سال های گذشته با آن روبه رو بوده است.
برپایه این گزارش اقتصاد ایران بعد از طی روند صعودی تا سال ۲۰۱۱ از این سال تا سال ۲۰۱۵ وارد روند نزولی شده و بعد از آن هم تقریباً روندی ثابت را طی كرده است. این در شرایطی است كه در همین بازه زمانی همسایه ایران، تركیه با وجود نوساناتی كه تجربه كرده اما در نهایت توانسته مسیر رو به رشد خویش را ادامه دهد.1398/04/18
13:10:01
5.0 / 5
4682
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بانك , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا