گرانی كاغذ دامن تولیدكنندگان دفتر مشق را گرفت

گرانی كاغذ دامن تولیدكنندگان دفتر مشق را گرفت

بازاری: رئیس انجمن تولیدكنندگان نوشت افزار كشور با اشاره به اینكه گرانی كاغذ سبب شده دفترسازان امسال با ۲۰ درصد ظرفیت فعالیت كنند، از دو برابر شدن قیمت دفتر دانش آموزان نسبت به سال قبل آگاهی داد.


محمودرضا صنعتكار در گفت گو با ایسنا، با اشاره به اینكه هیچ یك از شركت های عضو این انجمن ارز دولتی یا نیمایی دریافت نكرده اند، اظهار داشت: صنعت دفترسازی سرمایه آنچنانی ندارد كه بخواهد مبادرت به واردات كاغذ كند؛ ازاین رو واردكنندگان كاغذ بیشتر ناشران بودند كه در نهایت كالای وارداتی خویش را بالاتر از نرخ آزاد ارائه كردند.
وی ادامه داد: قیمت هر بند كاغذ تحریر با نرخ آزاد باید معادل ۳۵۰ هزار تومان باشد، اما دفترسازان امسال این كاغذ را بندی ۵۳۰ هزار تومان خریدند.
به قول رئیس انجمن تولیدكنندگان نوشت افزار كشور، امسال دفترسازان به علت گرانی كاغذ با ۲۰ درصد ظرفیت خود فعالیت كردند.
صنعتكار خاطرنشان كرد: هم اكنون قیمت هر بند كاغذ تحریر نسبت به سال قبل ۲.۵ برابر شده و به بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان رسیده است كه به دنبال آن، قیمت دفتر هم حدود دو برابر شده است.
پیش تر رئیس اتحادیه صحاف شهرستان تهران هم اعلام نموده بود وزارت ارشاد برای تولید دفتر مشق كاغذ در اختیار واحدهای تولیدی قرار نمی دهد؛ اما به قول وی فرایند تولید دفتر مشق از چند ماه گذشته شروع شده و پیشبینی ها بر آن است كه بازار با كمبودی مواجه نخواهد بود، اما قیمت تمام شده محصولات رشد قابل توجهی داشته است.
دبیر سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران هم اواخر خرداد ماه امسال اعلام نمود كه در شش ماهه دوم سال قبل تولید كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه ناچیز بوده و مهمترین علت آنرا مشكلاتی عنوان نمود كه تولیدكنندگان در زمینه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با آن مواجهند.
منبع:

1398/05/23
14:43:55
5.0 / 5
4607
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا