به توافق آمریكا و چین دلخوش نكنید

به توافق آمریكا و چین دلخوش نكنید

به گزارش بازاری آمریكا و چین مقرر است پای میز مذاكره برگردند و این خبر سبب صعود بازارهای سهام جهانی شده كه امیدوارند یك آتش بس تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان حاصل شود اما هر گونه جشنی امكان دارد زودهنگام باشد.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، مقرر است مقامات چینی اوایل اكتبر برای مذاكره به واشنگتن بروند. كارشناسان می گویند تشدید سریع تعرفه ها از جانب دو كشور در هفته های اخیر مصالحه واقعی را دشوار می سازد.

تیم سامرز، مشاور ارشد در برنامه آسیایی كاتام هاوس در اینباره اظهار نمود: این دیدارها بعید است به پیشرفت قابل توجهی دست یابند.

آمریكا می خواهد چین تغییرات ساختاری اساسی را شامل كاهش نقش دولت در اقتصاد و دسترسی بهتر بازار برای شركت های آمریكایی را ایجاد كند. اما چین تمایلی ندارد اصلاحات ساختاری را انجام دهد كه مدل توسعه مبتنی بر اركان دولتی را معكوس می كند.

به گفته سامرز، پكن تمایلی برای اجرای اصلاحات ساختاری ندارد و آمریكا هم بعید است در زمینه مسائل اساسی امتیاز دهد. نهایتا چین امكان دارد وعده دهد محصولات كشاورزی آمریكایی بیشتری را خریداری خواهد نمود در حالیكه آمریكا امكان دارد تسهیل محدودیتها روی شركت هواوی و سایر شركت های چینی را پیشنهاد كند. هر دو طرف امكان دارد با به تعویق انداختن تعرفه ها روی واردات كالاهای یكدیگر موافقت كرده و از شدت تنش ها كم كنند.

ویلیام لام، استاد مركز مطالعات چین دانشگاه هنگ كنگ اظهار نمود: پكن تحت فشار زیادی قرار گرفته چونكه اقتصاد این كشور كند شده و امكان دارد بی ثباتی اجتماعی ایجاد كند كه بیشتر از همه از آن واهمه دارد. این كشور انگیزه رسیدن به یك توافق را دارد اما مسائل مهمتری مانند ثبات حكومت وجود دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا هم كه به دنبال پیروزی مجدد در انتخابات سال ۲۰۲۰ است، امكان دارد امتیازاتی دهد تا شركت های آمریكایی را كه از جنگ تجاری صدمه دیده اند، آرام كند.

به گفته الكس كپری، مدرس دانشگاه ملی سنگاپور، ترامپ می خواهد نشان دهد در قبال چین سرسخت است اما از جانب دیگر مراقب است زیاده روی نكند چونكه جامعه بازرگانی درباره خطرات ناشی از محدودیتهای صادراتی روی هواوی احساس خطر كرده است.

در آخرین دور مذاكرات رو در روی آمریكا و چین كه ماه ژوییه در شانگهای برگزار شد، پیشرفت چندانی حاصل نشد. اندكی بعد از آن ترامپ اعلام نمود روی واردات ۳۰۰ میلیارد دلار كالای چینی، تعرفه ۱۰ درصدی وضع خواهد نمود كه بعدا آنرا به ۱۵ درصد افزایش داد. پكن هم با تعرفه پنج تا ۱۰ درصدی روی ۷۵ میلیارد دلار كالای آمریكایی تلافی كرد.

جدیدترین اقدام واشنگتن، محصولات ساخت چین مانند تلویزیون را هدف می گیرد كه برای مصرف كنندگان آمریكایی گرانتر خواهند شد. دولت آمریكا به منظور تعدیل تاثیر این اقدام روی خرید تعطیلات، زمان اجرای آنرا تا ۱۵ دسامبر به تاخیر انداخته اند. تعرفه های دیگری كه این كشورها ضد یكدیگر وضع كردند، هفته گذشته به اجرا درآمدند.

تعرفه های بیشتری در راه می باشد. ترامپ ماه گذشته اعلام نمود تعرفه روی واردات ۲۵۰ میلیارد دلار كالای چینی را در اكتبر از ۲۵ به ۳۰ درصد افزایش خواهد داد. چین هم اعلام نمود تعرفه ها روی واردات خودرو و قطعات خودروی آمریكایی را در دسامبر بالا خواهد برد.

بر اساس گزارش سی ان ان بیزنس، تنش ها میان آمریكا و چین خواه در چارچوب تعرفه ها باشد یا اشكال دیگر امكان دارد شركت ها یاد بگیرند با آنها سر كنند. جنگ تجاری نمود یك رقابت سیستماتیك میان دو ابرقدرت است كه سیستمهای كاملا متفاوتی دارند.

1398/06/17
17:15:41
5.0 / 5
4365
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا