رییس انجمن آردسازان مطرح كرد

فساد گسترده در خرید تضمینی گندم، ورود شن و ضایعات به سیلوها

فساد گسترده در خرید تضمینی گندم، ورود شن و ضایعات به سیلوها

به گزارش بازاری رئیس كانون انجمن های صنایع غذایی ایران اظهار داشت: فساد گسترده ای در سیستم خرید تضمینی گندم شكل گرفته است؛ بگونه ای كه سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاك و ضایعات گندم به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان بعنوان گندم وارد فرایند خرید و فروش و تحویل گندم می شود.


سیدمحمدرضا مرتضوی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: ما سه سال است كه به وزیر جهاد كشاورزی اخطار داده و متذكر شده ایم كه فساد گسترده ای در سیستم خرید تضمینی گندم شكل گرفته است اما توجهی نمی گردد.
وی با اشاره به اینكه مبحث از این مقرر است كه دلالان، ضایعات همچون شن و خاك و گندم ضایعاتی را با گندم مخلوط كرده و به دولت تحویل می دهند، تصریح كرد: طبق بررسی های ما سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات با گندم مخلوط شده و به دولت فروخته می شود كه به معنای آن است كه سالانه حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه بیت المال خارج شده و به جیب های "خاص" می رود.
رییس كانون انجمن های صنایع غذایی ایران افزود: متاسفانه یك سیستم مافیایی و فساد گسترده در سیستم خرید تضمینی گندم شكل گرفته كه بارها در مورد آن به وزیر جهاد كشاورزی اخطار دادیم اما جوابی كه از ایشان شنیدیم این بود كه "اشكالی ندارد به جیب كشاورز می رود"، در صورتی كه ما مطمئنیم این اقدامات كار كشاورز نیست بلكه كار دلالانی است كه گندم را از كشاورز خریده و به دولت می فروشند و دست بعضی از مدیران هم در كار است.
او اظهار نمود: طبق قانون در فرآیند خرید تضمینی گندم برای پیشگیری از تحویل ضایعات و شن و خاك همراه گندم، باید از توری استاندارد ۲۰*۲ استفاده كنند اما مسئولان مربوطه برای آنكه تخلف خودشان را بپوشانند، به جای استفاده از توری استاندارد از توری غیر استاندارد ۲*۲ كه ضایعات و شن و خاك را از خود عبور نمی دهد در مراكز خرید گندم استفاده می نمایند.
وی اضافه كرد: متاسفانه این افراد می خواهند این فساد را به نام دیگران تمام كنند. در جلسه ای در سال گذشته، همین مبحث عنوان شد كه نماینده وزارت جهاد كشاورزی جمله زشتی ابراز كرد كه با واكنش تند تمام اعضا مواجه گردید.
مرتضوی تصریح كرد: در سه سال گذشته هم وزیر بهداشت و هم رئیس سازمان ملی استاندارد در این مورد و تاثیر منفی آن بر سلامتی مردم اخطار داده اند اما متاسفانه وزیر جهاد كشاورزی به آنها توجهی نكرده است.
رییس انجمن آردسازان با اشاره به اینكه گندم ورودی به كارخانه های آرد به صورت متوسط ۱۰ درصد آشغال و ضایعات دارد، اظهار نمود: در یك نمونه رئیس یكی از دستگاه های نظارتی از یك كارخانه آرد بازدید كرد و شخصا دید كه گندم موجود با ۹ درصد آشغال و ضایعات مخلوط است.1398/06/24
15:30:04
5.0 / 5
4533
تگهای خبر: بودجه , خرید , سازمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا