دستور ترخیص برنج های متوقف در گمرك صادر شد

دستور ترخیص برنج های متوقف در گمرك صادر شد

به گزارش بازاری معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای به شركت بازرگانی دولتی ایران، دستور ترخیص برنج های وارداتی متوقف در گمرك را صادر كرد. البته طبق این نامه واردكنندگان متعهد می شوند این برنج ها را بعد از فصل برداشت برنج داخلی عرضه كنند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، به تازگی برخی تجار برنج اظهار كرده بودند كه ۱۵۰ هزار تن برنج وارداتی آنها به علت عدم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و ممنوع شدن واردات، در گمرك مانده و امكان ترخیص پیدا نكرده است.
در واكنش به این مورد دبیر انجمن تولیدكنندگان برنج در گفت وگویی به ایسنا اظهار داشت: تاجرانی كه می گویند برنج هایشان در گمرك مانده است، تا زمانی كه كشور به برنج نیاز ندارد، برنج هایشان را در یك مكان سالم نگه دارند و وارد كشور نكنند.

ماجرا چه بود
این مبحث واكنش هایی را به دنبال داشت بگونه ای كه از یك سو عده ای موافق ترخیص این برنج ها و برخی مخالف بودند و البته برخی مسئولان دولتی هم مسئولیت وضعیت پیش آمده را به گردن یكدیگر می انداختند.
در یكی از این واكنش ها وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود "برای پشتیبانی از تولیدكنندگان داخلی مجدداً به اطلاع می رساند كه ثبت سفارش برنج وارداتی تا آخر فصل برداشت ممنوع بوده و برنج وارداتی تا آخر فصل برداشت در شبكه های توزیع، عرضه نخواهد شد".
در مقابل برخی مسئولان وزارت جهاد كشاورزی هم با اشاره به تغییر و تحولاتی كه حدود دو ماه پیش (اوایل مرداد ماه) صورت گرفته و وظایف ثبت سفارش و تنظیم بازاری وزارت جهاد كشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شد، در این مورد (واردات و توقف برنج های وارداتی در گمرك) از خود سلب مسئولیت كردند.

چه شد
این موضوعات ادامه داشت تا اینكه امروز اعلام گردید عباس قبادی - معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت - روز گذشته (۲۴ شهریور ماه) در نامه ای به یزدان سیف - مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران - دستور ترخیص این برنج ها از گمرك را داده است.
طبق این نامه البته شروطی برای ترخیص این محصولات از گمرك تعیین شده است. از مهمترین این شروط این است كه صاحبان برنج های متوقف در گمرك باید این برنج ها را بعد از فصل برداشت برنج داخلی، عرضه كنند.
همچنین آنها باید برای نگهداری كالا در انبارهای تحت كلید شركت بازرگانی دولتی، عرضه كالا به نرخ مصوب و با مجوز و تعیین شبكه مجاز دفتر برنامه ریزی تامین توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت؛ تعهد محضری بدهند.

متن این نامه به شرح زیر است
"با توجه به فرایند واردات كالاهای اساسی و ضروری در وزارت جهاد كشاورزی (قبل از مصوبه سران قوا و انتقال آن به این وزارتخانه) در خصوص انجام واردات و دریافت قبض انبار با هدف صیانت از منابع عرضه رسمی و هم زمان انجام ثبت سفارش و متعاقبا رجوع برای دریافت ارز به آگاهی می رساند، مقادیر قابل توجهی از محموله های متقاضیان واردات برنج به بنادر كشور رسیده ولی به علل مختلفی ترخیص آنها با مشكل روبرو شده است ازاین رو برای پیشگیری از ادامه پرداخت هزینه های سنگین دموراژ، كاهش بروز صدمه در كیفیت و كمیت محموله های رسیده به بنادر (ناشی از گرما و دپوی طولانی محموله های وارده) و همینطور حفظ حقوق مكتسبه صاحبان كالا ناشی از دریافت مجوز ورود از وزارت جهاد كشاورزی، (ثبت سفارش) و با عنایت به موافقت وزارت جهاد كشاورزی طی نامه شماره ۱۴۳۴/۹۸ مورخ ششم شهریور ۹۸ ضمن دعوت از تمامی صاحبان محموله های برنج دارای قبض انبار نسبت به دریافت تعهد به شرح ذیل اقدام و مجوز ترخیص محموله ها صادر شود.
الف: محموله های برنج وارداتی كه تأمین ارز شده است:
۱ - در مورد محموله های دارای ثبت سفارش و تامین ارز شده، شركت بازرگانی دولتی ایران با تعهد محضری از صاحبان محموله های دارای قبض انبار رسمی در خصوص نگهداری محموله در انبارهای تحت كلید آن شركت و عرضه كالا به نرخ مصوب، فقط با مجوز و تعیین شبكه مجاز دفتر برنامه ریزی تامین توزیع و تنظیم بازار بعد از فصل برداشت برنج داخلی، نسبت به انجام مكاتبات لازم با گمرك جمهوری اسلامی ایران برای ترخیص اقدام نماید.
۲ - صدور مجوز ترخیص با عنوان گمرك باید با ذكر شماره سفارش ثبت سفارش، نام شركت، مقدار كالا، قبض انبار، شماره تعهد محضری و تعیین انبار ذكر شده در تعهد محضری بعنوان مقصد تخلیه كالا در اظهار گمركی صورت گیرد.
ب: محموله های برنج وارداتی كه ثبت سفارش شده ولی تامین ارز نشده است:
برای آن دسته از محموله های برنج وارداتی دارای قبض انبار و ثبت سفارش كه تامین ارز نشده اند ضمن دریافت تعهد محضری مطابق شرایط ذكر شده در بند الف فوق نسبت به معرفی صاحب محموله با درج شماره ثبت سفارش ها، قبض انبار، میزان كالا، شماره تعهد محضری و انبار تحت كلید برای نگهداری كالا بعد از ترخیص به دفتر امور خدمات بازرگانی این معاونت برای طی فرایند تخصیص و تامین ارز اقدام شود".
به این ترتیب به نظر می آید كه پرونده برنج های وارداتی متوقف در گمرك و حواشی آن باید با این دستور بسته شود.1398/06/25
13:25:50
5.0 / 5
4574
تگهای خبر: بازار , تولید , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا