طی ۹ ماه ۹۸؛

حجم تجارت خارجی 63 و هفت دهم میلیارد دلار شد

حجم تجارت خارجی 63 و هفت دهم میلیارد دلار شد

به گزارش بازاری سخنگوی گمرك اظهار داشت: ارزش تجارت خارجی كشور در ۹ ماهه امسال به ۶۳ میلیارد و ۷۳۶ میلیون دلار رسید كه سهم صادرات بالغ ۳۱ میلیارد و ۹۰۲ میلیون دلار و واردات هم ۳۱ میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار بوده است.به گزارش بازاری به نقل از گمرك ایران، سید روح الله لطیفی در مورد آمار صادرات كشور در ۹ ماهه سال ۹۸ تصریح كرد: در این مدت میزان صادرات قطعی كالاهای غیرنفتی كشور به استثنای نفت خام، كوره و نفت سفید و همینطور بدون صادرات از محل تجارت چمدانی بالغ بر ۱۰۳ میلیون و ۵۸۷ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۹۰۲ میلیون دلار بوده است كه در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل از حیث وزنی ۱۸.۵ رشد داشته است. همینطور میزان واردات كشور در این مدت به ۳۱ میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار و به وزن ۲۴ میلیون و ۹۷۹ هزار تن رسید.
وی اضافه كرد: پنج كشور مقصد صادرات كشور طی ۹ ماهه سال جاری به ترتیب عبارت بودند از: چین، عراق، تركیه، امارات متحده عربی و افغانستان كه حجم صادرات قطعی به كشور چین در ۹ ماهه اخیر ۲۴ و ۸۷ صدم درصد از نظر وزنی و ۱۱ و یك صدم درصد از حیث ارزش، نسبت به كل صادرات كشور را داشته است. همینطور میزان صادرات به تركیه با ارزش ۳ میلیارد و ۳۴۵ میلیون دلار و به وزن ۱۳ میلیون و ۸۲۶ هزار تن، ۱۲ و ۴۱ صدم درصد صادرات كشور را به خود مختص كرده است.
لطیفی خاطر نشان كرد، میزان صادرات كالاهای غیرنفتی به امارات متحده عربی ۱۰.۴۸ درصد و به افغانستان ۵.۴۸ درصد طی ۹ ماهه سال ۹۸ بوده است.
وی در مورد آمار واردات كشور هم اظهار داشت: بیشترین كشورهای طرف معامله واردات كشور در خلال ۹ ماهه سال ۹۸، چین، امارات متحده عربی، تركیه، هند و آلمان بوده اند.
سخنگوی گمرك اضافه كرد: واردات كالا به كشور در مدت مذكور از لحاظ وزنی ۲۴ میلیون و ۹۷۹ هزار تن و از لحاظ ارزش ۳۱ میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار بوده كه سهم كالاهای اساسی بیشتر از ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن از كل واردات بوده است. كالاهای اساسی وارداتی در این مدت زمانی به ترتیب شامل ذرت، برنج، دانه های روغنی، روغن های خوراكی، دارو، جو، گوشت قرمز، كنجاله سویا، قند و شكر، كود و گوشت مرغ بوده كه در مجموع نسبت به مدت زمان مشابه پارسال از حیث وزنی ۱۹ درصد و از حیث ارزش ۱۵ درصد افزایش داشته است. به صورتی كه در مجموع آمار واردات از لحاظ وزنی در سال گذشته، ۱۳ میلیون ۹۲۲ هزار و ۶۷۵ تن به میزان ۱۶ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۵۴۱ تن افزایش داشته است، ضمن آنكه از حیث ارزش هم میزان ۶ میلیارد و۹۱۳ میلیون و ۵۷۰ هزار و ۲۳۵ دلار واردات در سال ۹۷ به میزان ۷ میلیارد و ۹۴۶ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۳۰۵ دلار افزایش نشان داده است.
لطیفی اظهار داشت: در ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ متوسط هر تن كالای وارداتی ۱۲۷۵ دلار بود كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۸۲ درصد كاهش داشته است.
سخنگوی گمرك تاكید كرد: با شتاب گرفتن صادرات در آذر ماه تراز تجاری كشور در ۹ ماهه سال جاری مثبت ۶۶ میلیون دلار شد.
لطیفی در مورد آمار تجاری كشور در آذر ماه اظهار داشت: میزان واردات در آذر ماه دو میلیون ۸۵۰ هزار تن به ارزش ۳ میلیارد و ۴۵۳ میلیون دلار و میزان صادرات هم از لحاظ وزنی ۱۴ میلیون و ۶۳۹ هزار تن به ارزش ۴ میلیارد و ۸۶۱ میلیون دلار بوده است كه با عنایت به آمار فوق تراز تجاری كشور در ماه آذر به مثبت یك میلیارد و ۴۰۸ میلیون دلار رسیده است.

1398/10/13
19:29:53
5.0 / 5
3945
تگهای خبر: آمار , دلار , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا