گزارش بازاری؛

جزئیات تورم كالاهای اولویت دار

جزئیات تورم كالاهای اولویت دار

بازاری: هزینه های اولویت دار برای خانوارهای ایرانی در بخش خوراكی و غیرخوراكی كه شامل گوشت، مسكن و سوخت می شود، در دی ماه 98 به ترتیب با تورم 45.7، 21.5 و 39.2 درصدی مواجه بوده اند.به گزارش بازاری به نقل از مهر، بررسی تغییر قیمت كالاها و خدمات در دی ماه سال جاری نشان میدهد كه شاخص كل تورم نسبت به آذرماه ۰.۸ درصد و نسبت به دی ماه سال قبل ۲۶.۳ درصد افزایش یافته است. مطابق با آنچه كه قبل از این مركز آمار ایران از نحوه هزینه كرد خانوارهای ایرانی (در سال ۹۷) گزارش داده بود، از هزینه كل سالانه خانوار شهری، بیشترین سهم با ۲۱ درصد مربوط به گوشت و در میان هزینه های غیرخوراكی بیشترین سهم با ۴۵ درصد مربوط به مسكن، سوخت و روشنایی بوده است. اگر این آمار را برای سال جاری هم مدنظر قرار دهیم و گوشت، مسكن، سوخت و روشنایی را در صدر اولویت های مردم برای هزینه كرد در نظر بگیریم، خانوارها در دی ماه امسال برای خرید كالای خوراكی اولویت دار خود یعنی گوشت قرمز و سفید، ۱۸.۳ درصد بیشتر از دی ماه سال قبل هزینه كرده اند. این عدد در تورم ۱۲ ماه منتهی به دی، ۶۹.۹ درصد بوده است؛ البته در مقایسه با آذرماه امسال، نرخ این كالا ۱.۵ درصد كاهش داشته است. همین طور خانوارها برای مسكن بعنوان كالای غیرخوراكی اولویت دار، نسبت به دی پارینه ۲۱.۸ درصد بیشتر هزینه كرده اند؛ این عدد برای آب، برق و سوخت ۲۵.۴ درصد بوده؛ ضمن اینكه در مقایسه با آذرماه سال جاری نیز نرخ این كالاها به ترتیب برای مسكن ۱.۷ درصد افزایش و برای آب، برق و سوخت ۴.۷ درصد كاهش را نشان میدهد. تورم ۱۲ ماه منتهی به دی برای این دو هزینه اولویت دار مردم، به ترتیب ۲۳.۱ درصد و ۳۱.۵ درصد بوده است.

بررسی اولویت های دوم و سوم خانوارها در بخش خوراكی ها یعنی «نان و غلات» و «میوه و سبزی ها» نشان میدهد كه مردم برای نان و غلات نسبت به دی پارینه ۲۹.۴ درصد بیشتر هزینه كرده اند. تورم ۱۲ ماه منتهی به دی برای این خوراكی ۳۳.۵ درصد بوده است. نرخ نان و غلات نسبت به آذرماه سال جاری ۰.۵ درصد رشد داشته است.
برای قیمت میوه نیز شاهد افزایش ۱۲ درصدی نسبت به دی پارینه بوده ایم؛ البته تورم ۱۲ ماه این كالا ۴۶.۹ درصد بوده است. بخش سبزیجات نیز رشد ۴۰.۴ درصدی را در دی نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه كرده است. البته تورم ۱۲ ماه منتهی به دی سبزیجات ۶۸.۴ درصد بوده است.
در عین حال، قیمت این دو كالا نسبت به آذر ماه سال جاری به ترتیب برای میوه ۳ درصد رشد و برای سبزیجات ۴.۲ درصد كاهش را نشان میدهد.
مردم برای «حمل و نقل و ارتباطات» بعنوان اولویت دوم در بخش خدمات، نسبت به دی پارینه به ترتیب ۵۱.۷ درصد (حمل و نقل) و ۳.۳ درصد (ارتباطات) بیشتر هزینه پرداخت كرده اند. تورم ۱۲ ماهه برای این خدمات به ترتیب ۴۶.۶ درصد و ۲۰.۹ درصد بوده است. نرخ این دو خدمات در مقایسه با ماه قبل یعنی آذر ماه به ترتیب با رشد ۳ و ۰.۵ درصدی مواجه بوده است.
«بهداشت و درمان» نیز بعنوان اولویت سوم مردم در بخش خدمات در دی امسال با رشد تورم ۲۳.۶ درصدی مواجه بوده است.
اولویت چهارم خوراكی یعنی شیر و فرآورده های آن و تخم مرغ در دی ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۲۴.۶ درصد رشد تورم را تجربه كرده است. این عدد برای تورم ۱۲ ماه منتهی به آبان ۳۸.۹ درصد بوده است. درصد افزایش تورم این گروه كالایی نسبت به ماه قبل (آذرماه) ۰.۸ درصد بوده است.
گفتنی است؛ آخرین گزارش رسمی از وضعیت معیشت خانوارهای ایرانی كه مربوط به سال ۹۷ می شود، از آن حكایت دارد كه متوسط درآمد و هزینه سالانه یك خانوار شهری به ترتیب حدود ۴۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است.


منبع:

1398/11/04
23:30:19
5.0 / 5
4404
تگهای خبر: آمار , خدمات , خرید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا