معاون سازمان برنامه:

برای جبران كسری بودجه ۹۸، از بانك مركزی استقراض نكردیم

برای جبران كسری بودجه ۹۸، از بانك مركزی استقراض نكردیم

به گزارش بازاری معاون سازمان برنامه و بودجه، با اشاره به اینكه سال 98، سال سختی بود، اظهار داشت: تنخواه دریافتی ازبانك مركزی، در مجموع تسویه شد واز بانك مركزی یا بانكهای عامل استقراضی برای تامین كسری بودجه صورت نگرفت


به گزارش بازاری به نقل از مهر، سیدحمید پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور، در یادداشتی با اشاره به عملكرد این سازمان در سال ۹۸، مطرح كرد: سال ۱۳۹۸ سال سختی بود. شدیدترین تحریم های تاریخ به كشور تحمیل شد. ابتدایش با سیل ویرانگر آغاز و انتهایش به ویروس كرونا ختم شد. امروز آخرین روز از این سال مالی دشوار است كه كشور و سازمان برنامه و بودجه كشور در چند دهه اخیر تجربه كرده است. به دنبال تحریم های ظالمانه آمریكا منابع ارزی كشور كم شد و قیمت ارز بالا رفت، تورم افزایش یافت و به سبب تورم فزاینده از یك سو دستگاه های اجرایی نیاز به بودجه بیشتری برای استمرار خدمات خود داشتند. از طرف دیگر، كاهش صادرات نفت و دریافت معادل ریالی آن به قیمت ۴۲۰۰ تومان، منابع بودجه ای را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به شدت كم كرد. باور دشمنان كشور این بود كه به سبب كسری منابع و افزایش هزینه ها، كسری بودجه شدیدی ایجاد می شود كه نهایت آن یا به ابر تورم ختم می شود یا از ناحیه كسری بودجه، زمینه نابسامانی های اجتماعی فراهم خواهد شد و در نتیجه هریك از این دو رخداد، ایران ناچار به تسلیم در مقابل خواسته های بیگانگان خواهد شد. عملكرد سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۸ به رغم محدودیت ها و مضایق شدیدو تلخی ها و سختی های فراوان حالا در آخرین روز كاری سال با استعانت از خداوند كریم می توان اعلام نمود كه: - كلیه هزینه های اجتناب ناپذیر دولت همچون حقوق و مزایای تمامی كاركنان و بازنشستگان پرداخت شده است.
- پرداخت های عمرانی كشور نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافت و تعداد زیادی پروژه تكمیل و راه اندازی شد.
- میزان هزینه ها، نسبت به بودجه مصوب كاهش داده شد و منابع جدید درآمدی تعریف شد.
- با هدف كمك و همراهی در تحقق سیاست های پولی، تنخواه دریافتی از بانك مركزی، در مجموع تسویه شد و از بانك مركزی یا بانكهای عامل استقراضی برای تامین كسری بودجه صورت نگرفت.
- اصل یا سود حتی یك برگ از اوراق مالی دولت نكول نشد.
- برای پشتیبانی از تولید و اشتغال، یارانه ها و كمك های لازم در چارچوب طرح های تبصره ۱۸ و طرح اشتغال روستایی و عشایری صورت گرفت.
- یارانه های نقدی و بسته های معیشتی بموقع تامین و پرداخت گردید.
- كالاهای اساسی مورد نیاز مردم با ارز یارانه ای و به وفور تامین شد.
- بخش مهمی از هزینه های ناشی از حوادث غیرمترقبه مانند سیل اول سال، زلزله و ویروس كرونا پرداخت گردید. در بودجه ۹۹، الحاقات و هزینه های غیرضرور حذف شد در بودجه سال آینده نیز در استمرار كوشش های سازمان برنامه و بودجه كشور برای نظم بخشی بیشتر به بودجه و در اثر اهتمام اعضای محترم كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و دقت و حسن نظر شورای محترم نگهبان، تعداد زیادی از الحاقات و هزینه های غیرضرور حذف شد و حتی مواردی كه در ضمن بودجه سبب تغییر در قوانین دائمی می شد به شدت كم شد كه نوید نظم بیشتری در سال آینده را می دهد.
همكاران این سازمان تا ساعات پایانی سال وظایف خودرا انجام داده و انشاالله با اتمام سال مالی و نهایی شدن ارقام عملكردی، گزارش كمی بودجه را به اطلاع عموم خواهند رساند.
امید است كه جد و جهد جمعی صورت گرفته، سبب انتظام بیشتر امور و گشایش از كارهای فرو بسته مردم و عبور از سختی ها و زمینه ساز توسعه و پیشرفت كشور شود.


منبع:

1398/12/28
21:07:22
5.0 / 5
3368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا