سخنگوی گمرك ایران اعلام كرد:

آخرین وضعیت مرزهای كشور

آخرین وضعیت مرزهای كشور

به گزارش بازاری سخنگوی گمرك اظهار داشت: برخی منابع خبری اعلام نموده بودند كه روسیه از امروز 30 مارس مرزهای خودرا به سبب شیوع ویروس كرونا می بندد؛ در حالی كه با بررسی های به عمل آمده رویه صادرات به این كشور ادامه دارد.به گزارش بازاری به نقل از مهر، سیدروح الله لطیفی گفت: بنادر جنوبی كشور شامل گمركات استان های هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان و همچون بنادر چابهار فعال می باشند و روند تجارت كشور در این بنادر به صورت عادی و با همت كاركنان گمركات مرزی به نحو مطلوبی در حال انجام می باشد. نكته قابل توجه درباب گمركات بندری جنوب كشور این است كه با وجود قرنطینه شدید و تعطیلی در استان خوزستان، گمرك بندر امام خمینی (ره) فعال و روند عادی تجارت شامل صادرات و واردات در این گمرك در جریان است.
سخنگوی گمرك ایران اضافه كرد: طی ۲۴ ساعت گذشته كالاهای اساسی گندم وذرت از گمرك چابهار در حال ترخیص هستند.
وی افزود: در بنادر شمالی كشور و در استان گیلان نیز بندر انزلی، بندر كاسپین حسن رود و بندر آستارا در طول مدت تعطیلی بصورت عادی وبا شیفت همكاران گمركی فعال می باشند. شایان توجه است كه در بندر انزلی از اسفند ماه سال قبل تابحال حتی در ایام تعطیل به صورت شبانه روزی به خاطر پهلو گیری كشتی های حامل كالاهای اساسی به صورت دو شیفت، همكاران حضور دارند و فعال می باشند.
لطیفی گفت: ضمن آنكه باتوجه به شیوع ویروس كرونا كلیه اصول بهداشتی و ایمنی نیز از طرف كاركنان در حال رعایت است و همین طور برای جلوگیری از هرگونه لطمه احتمالی تا حد امكان همكاران بخشهای پشتیبانی بصورت آماده بكار و دور كاری در حال انجام وظیفه هستند.
وی اظهار داشت: گمرك استارا در مسیرهای ریلی، زمینی و دریایی در حال فعالیت است و گمركات استان مازندران نیز در حال ترخیص كالاهای اساسی و نهاده های تولید هستند خصوصاً در گمرك امیرآباد.
وضعیت مرزهای زمینی
لطیفی درباب مرزهای زمینی كشور نیز اظهار داشت: مرزهای كشورمان با كشور عراق به جز مرزهای با اقلیم تا پانزدهم آوریل یعنی بیست وهفتم فروردین ماه همچنان از جانب عراقی بسته خواهد بود. بدین سبب مرزهای شلمچه، چذابه، سومار، مهران و خسروی كاملاً مسدود هستند.
وی اضافه كرد: مرزهای با اقلیم كردستان مانند پرویز خان، تمرچین وباشماق باز است وصادرات كالا وسوخت از این مرزها به منطقه اقلیم وعراق در حال انجام است
سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: مرز ریلی ایران با تركیه در گمرك رازی همچنان باز است و تجارت خارجی كشور با تركیه از این طریق ادامه دارد. مرز بازرگان نیز همچنان تا اطلاع ثانوی مسدود است. وراه ارتباطی تجاری طرفین صرفاً بوسیله مرز ریلی رازی است. همین طور كامیون های تركیه وایرانی بوسیله مرز بازرگان به سمت كشورهای خود مجاز به تردد هستند.
وی اضافه كرد: مرزهای كشوربا جمهوری خودمختار نخجوان مانند روزهای گذشته بوده و تغییری در آن ایجاد نشده است ورودیه های مسافری و ترانزیت كالا به طرف گمرك دیل اوجی تركیه مسدود است.
این مقام مسئول گفت: كلیه مرزهای كشور با تركمنستان بسته است ومتاسفانه ۱۳۱ واگن بیش از یكماه در مرز اینچه برون متوقف است. عمده كالاهای این واگن ها شامل، سیمان، آهن، پلاستیك، مواد شیمیایی، رنگ، كاشی و تجهیزات پلاستیكی پاركهاست. مرز سرخس تنها مسیر جابجایی كالا به تركمنستان بوسیله ریلی است و فعالیت این مرز هم اكنون معطوف به مسیر ریلی است و به سبب توقف طولانی مدت كامیون ها در پشت مرزهای تركمنستان كامیون های ترانزیتی تركیه ای مجبور به بازگشت به كشورشان شدند.
وی اضافه كرد: گمرك دوغارون در استان خراسان رضوی فعال است وعلی رغم وجود آثار سیل در این منطقه روند تجاری بین ایران و افغانستان در جریان است. همین طور مرز ماهیرود نیز فعال است وجریان تجارت در این گمرك بصورت عادی در جریان است.
لطیفی افزود: در استان سیستان وبلوچستان، گمرك مرزی میلك همچنان باز است وطی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۳۴۱ دستگاه كامیون تردد داشته است ضمن آنكه متأسفانه گمركات وبازارچه مرزی با كشور پاكستان شامل میرجاوه، كوهك، جالق، ریمدان وپیشین همچنان تعطیلست.
سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: در دو روز گذشته نیز خبری در رسانه ها انتشار یافته بود كه روسیه از امروز ۳۰ مارس مرزهای خودرا به دلیب شیوع ویروس كرونا می بندد كه با بررسی های به عمل آمده رویه صادرات به این كشور ادامه دارد و حتی مقامات گمركی كشور آذربایجان هم در گفتگو با مدیران گمركی كشورمان در مرزهای مشترك این خبر را تأیید نكرده و اعلام داشتند هیچ نامه ای بوسیله روسیه به آنها نیز اعلام نشده است و مرزها باز است.


منبع:

1399/01/12
21:10:30
5.0 / 5
3185
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا