وزارت اقتصاد اعلام كرد

واگذاری ۲۹۹۸ میلیارد تومان سهام شركت های دولتی در سال ۹۸

واگذاری ۲۹۹۸ میلیارد تومان سهام شركت های دولتی در سال ۹۸

بازاری: وزارت امور اقتصادی و دارایی، در سال ۱۳۹۸ در مجموع بالغ بر ۲۹۹۸ میلیارد تومان سهام شركت های دولتی واگذاركرده است.به گزارش بازاری به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، خصوصی سازی را بعنوان یكی از راهكارهای كاهش دخالت دولت در اقتصاد و بهبود عملكرد شركت های دولتی در ایران در قالب سیاست های كلی اصل ۴۴ قانون اساسی مورد توجه و پیگیری جدی قرار داده است.
اهم محورهای اقدامات و عملكرد مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه واگذاری شركت های دولتی در سال ۱۳۹۸ را در شش محور «فروش سهام شركت های دولتی»، «واگذاری سهام به عموم مردم»، «اهلیت خریداران شركتهای دولتی»، «قیمت گذاری در سهام و دارایی ها»، «اصلاح روش های واگذاری» و «تشكیل كارگروه بررسی واگذاری ها»، در ادامه می خوانیم:
الف) فروش سهام شركت های دولتی؛ در نیمه اول سال ۱۳۹۸ با تصویب هیات واگذاری، باقی مانده سهام دولت در برخی از شركت ها همچون پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان عرضه و در مجموع حدود ۲۹۹۸ میلیارد تومان از سهام شركت های دولتی به بخش غیردولتی واگذار شده است.
عملكرد واگذاری ها از منظر میزان واریزی به خزانه نشان می دهد، با عنایت به حجم واگذاری ها در سال ۱۳۹۸ و سال های گذشته، در مجموع بیش از۶۰۰۰ میلیارد تومان به خزانه واریز شد ( در حالیكه مصوب قانون بودجه ۵۰۷۵ میلیارد تومان بوده است) كه این میزان با عنایت به رقم مصوب بودجه، نشان دهنده ۱۱۸ درصد تحقق منابع در این بخش است. لازم به ذكر است، میانگین تحقق این بخش از درآمدها نسبت به مصوب قوانین بودجه سنواتی طی سال های ۱۳۸۰ لغایت ۱۳۹۷ حدود ۷۱ درصد بوده است.
ب) واگذاری سهام به عموم مردم؛ در جهت ترغیب و تشویق عموم به مشاركت در فعالیتهای اقتصادی، هیات واگذاری در قالب مجوزهای قانونی و مقررات مربوط، مقرر نمود باقیمانده سهام متعلق به دولت در ۱۸ شركت بورسی (۲۰ درصد سهم دولت)؛ با ارزش بیشتر از ۵۲ هزار میلیارد تومان به صورت نقد عرضه و در صورت عدم موفقیت در عرضه، در چارچوب صندوق های ETF به عموم مردم واگذار شود. بر همین مبنا هم ساز و كار اجرایی واگذاری برخی شركت ها در چارچوب صندوق ETF در وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وحسب مورد به تصویب هیات واگذاری وشورای عالی بورس رسید.
ج) اهلیت خریداران شركتهای دولتی؛ با عنایت به اهمیت مبحث اهلیت خریداران، دستورالعمل روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیك) و متقاضی خرید سهام كنترلی و مدیریتی، مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت و به باعث اصلاحیه، سازمان خصوصی سازی مكلف گردید اهلیت خریداران را با رعایت مقررات دستورالعمل مذكور بررسی نماید تا از بروز مشكلات احتمالی اجتناب شود.
د) قیمت گذاری در سهام و دارایی ها؛ بازبینی در قیمت گذاری سهام و دارایی ها یكی دیگر از اقداماتی است كه در جهت رفع صدمه های شناسایی شده در سال ۱۳۹۸ در دستور كار این وزارتخانه قرار گرفت. مقررات و روش های قیمت گذاری همچون آئین نامه اجرایی شیوه های قیمت گذاری بنگاه ها و نحوه اعمال شیوه های مذكور در قالب مبحث جزء ۳ بند الف ماده ۴۰ قانون، برای رفع اشكالات شناسایی شده، لغو و یا اصلاح گردید.
هـ) اصلاح روش های واگذاری؛ به منظور استفاده كامل از ظرفیت های ماده (۱۹) قانون اجرای سیاست های كلی اصل (۴۴) قانون اساسی، بخصوص در ارتباط با استفاده از روش واگذاری به شیوه پیمان مدیریت، مقرر شد سازمان خصوصی سازی پیش نویس اصلاحی دستورالعمل واگذاری شركت های دولتی به شیوه پیمان مدیریت را جهت بررسی و تصویب به هیات واگذاری عرضه نماید.
و) تشكیل كارگروه بررسی واگذاری ها؛ با توجه به اهمیت و همینطور تعهدات و مسئولیت های گسترده هیات واگذاری در قانون اجرای سیاست های كلی اصل (۴۴) قانون اساسی از یكسو و تعدد موضوعات ارجاعی به هیات واگذاری و محدودیت مدت زمان رسیدگی به پیشنهادات واصله از جانب دیگر، به باعث مصوبه هیات واگذاری مقرر شد كارگروهی متشكل از رئیس سازمان خصوصی سازی (رئیس كارگروه)، معاونین یا نمایندگان اعضای هیات و دستگاه های اجرایی ذی ربط، بعنوان مرجع مشورتی نسبت به عرضه نظرات، قبل از طرح موضوعات در هیات فوق اقدام نماید.


منبع:

1399/01/14
21:03:36
5.0 / 5
3184
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , بورس , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا