رئیس سازمان خصوصی سازی خبر داد:

پذیره نویسی در صندوق های ETF نیازی به كد بورسی ندارد

پذیره نویسی در صندوق های ETF نیازی به كد بورسی ندارد

به گزارش بازاری رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: در گام اول واگذاری به روش ETF افراد بدون نیاز به كد بورسی می توانند در سامانه صندوق مورد نظر تنها با كد ملی پذیره نویسی كنند. اما برای ادامه باید كد بورسی بگیرند.


به گزارش بازاری به نقل از مهر، علیرضا صالح، در گفتگو با شبكه خبر با اشاره به واگذاری شركت های دولتی به روش ETF، اظهار داشت: در روش های قبلی سهام را یا به صورت تدریجی برمبنای قیمت تابلو بورس می فروختیم یا به صورت بلوك مدیریتی واگذار می كردیم اما در این روش دنبال این هستیم كه برمبنای اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی مالكیت در سطح عموم مردم بمنظور تامین عدالت اجتماعی را گسترش دهیم و مردم را به پس انداز و سرمایه گذاری برای بهبود درآمد تشویق نماییم. وی افزود: در روش ETF صندوق هایی از شركت های مختلف وجود دارد و هر فرد می تواند با پس انداز دو میلیون تومان در این صندوق ها سرمایه گذاری كند بدین سبب یك خانواده ۴ نفره می تواند ۸ میلیون تومان واحد بخرد. رئیس سازمان خصوصی سازی درباره انتخاب بورس ها برای هر صندوق اظهار داشت: در این روش كوشیدیم كه بهترین بورس های روی تابلو را انتخاب نماییم كه مردم خیالشان از بابت سوددهی آنها راحت باشد. مادر صندوق ها از یك شركت نگذاشتیم بلكه مجموعه ای از شركت مختلف را گذاشتیم كه نتیجه جمعی آن به نفع مردم باشد. وی با اشاره به تخفیف این سهام برای مردم اظهار داشت: برای مردم تخفیف ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده است ضمن این تخفیف، مبلغ سهام میانگین ارزش در ماه گذشته از زمان صدور آگهی محاسبه می شود و این هم خود نوع تخفیف دیگری است.
صالح در زمینه ارزش هر واحد صندوق اظهار داشت: ارزش هر واحد این صندوق ده هزار تومان است و هر فرد نهایتاً دو میلیون تومان می تواند واحد بخرد. وی افزود: اساسنامه و امیدنامه نخستین صندوق را به زودی در كدال منتشر می شود و مردم می توانند با علم به آن تصمیم به پذیره نویسی كنند. صالح در پاسخ به این پرسش كه آیا برای پذیره نویسی نیازی به كد بورسی است یا خیر اظهار داشت: در گام اول به جهت اینكه ممكنست برخی افراد كد بورسی نداشته باشند برای عدم تضییع حقوق افرادی كه كد بورسی ندارند از همه با كد ملی منحصر به فرد پذیره نویسی می شود و افراد می توانند با همان كد ملی و بدون نیاز به مراجعه حضوری وارد سامانه صندوق مورد نظر شوند و ۲ میلیون تومان را ثبت سفارش كنند و این فرصت داده می شود كه تا زمان تشكیل بلوك صندوق كد بورسی گرفته شود. او در آخر اشاره كرد: با این روش علاوه بر كمك به مردم این ماهیگیری را یاد داده ایم كه بوسیله بازار سرمایه، دارایی خودرا پس انداز كنند.


منبع:

1399/02/03
13:20:07
5.0 / 5
2889
تگهای خبر: بازار , بورس , حقوق , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا