وزیر اقتصاد اعلام كرد:

الگوی بازگشت ارز صادراتی طراحی شود

الگوی بازگشت ارز صادراتی طراحی شود

به گزارش بازاری وزیر اقتصاد اعلام نمود: الگوی مناسب در مورد شیوه بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی با همكاری دولت و بخش خصوصی طراحی شود.


به گزارش بازاری به نقل از صدا و سیما، فرهاد دژپسند در اولین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۹ اظهار داشت: راهکاری اجرایی و مناسب برای بازگشت ارز حاصل از صادرات می تواند در شورای گفتگو مطرح و مراحل بعدی آن طی شود.
وی با اشاره به همکاری دولت و بخش خصوصی در رفع مشکلات پیش روی تولید و تجارت کشور اظهار داشت: سال قبل بر مبنای دغدغه هایی که از جانب بخش خصوصی عنوان شد حدود ۳۵ درصد ارزش پایه کالاهای صادراتی را اصلاح کردیم.
تبادل اطلاعات بین دولت و بخش خصوصی در شورای گفتگو
دژپسند، شورای گفتگو را محل مناسبی برای تبادل اطلاعات بین دولت و بخش خصوصی توصیف کرد و اضافه کرد: شورای گفتگو باید همواره برقرار باشد. لزوم برگزاری این جلسات بخصوص در دوران انتشار کرونا بالاست، چونکه اثرگذاری مثبتی روی وضع اقتصاد کشور دارد. اقتصاد ایران قبل از کرونا با محدودیت های ناشی از تحریم مواجه بود و امروز با ابعاد جدیدی از مسائل مواجه می باشد.
رئیس شورای گفتگو با اشاره به اینکه بسیاری معتقد بودند ایران نمی تواند از پس مشکلات ناشی از تحریم و کرونا برآید، افزود: خوشبختانه وضع ایران خیلی بهتر از آنچه که تصور می شد؛ از نظر تعداد بیکاران ناشی از کرونا در مقایسه با دیگر کشورها وضع بهتری داریم البته بطور حتم این فرایند مقطعی نبوده و باید مراقب بود که از این پس با مشکلات غیرقابل حل مواجه نشویم.
دادگاه ویژه اقتصادی بزودی راه اندازی می شود
وزیر اقتصاد از نهایی شدن تفاهمات اولیه جهت راه اندازی پنجره واحد الکترونیک و دادگاه های ویژه اقتصادی اطلاع داد و اظهار داشت: مبحث دادگاه ویژه اقتصادی که مورد استقبال قوه قضائیه هم هست تا آخر اردیبهشت نهایی می شود.
دژپسند از پیگیری های مکرر سازمان امور مالیاتی در مورد کد اقتصادی، روان سازی روند شروع کسب وکار و ابلاغ بخشنامه جدید از شنبه گذشته اطلاع داد و تاکید کرد: با اجرایی شدن این بخشنامه شاخص شروع کسب وکار به میزان ۴۸ رتبه و شاخص کل هم به میزان ۱۲ رتبه ارتقا پیدا می کند.
عرضه سهام در بازار سرمایه مستمر باشد
وی به شرایط مناسب بازار سرمایه و بسیج دولت و حاکمیت در این بخش هم اشاره و خاطرنشان کرد: باید بگونه ای عمل نماییم که عرضه سهام در بازار سرمایه به صورت مستمر باشد البته آزادسازی سهام عدالت هم ظرفیت خوبی است که اجرایی شد.
رئیس شورای گفتگو از جلسه ای با ۳۰ الی ۴۰ شرکت خصوصی بزرگ اطلاع داد و اضافه کرد: از این شرکت ها خواستیم که برای تأمین مالی خود به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کنند. این بازار می تواند مورد اعتماد بخش خصوصی و شرکت های بزرگ باشد. امروز بانکهای کشور به شدت زیر فشار هستند، چونکه میزان تسهیلات اعطایی آنها از میزان سپرده گذاری ها بالاتر است.
ضرورت توجه دولت به هزینه های صادرکنندگان
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران هم در این جلسه با اشاره به اینکه دولت به انواع هزینه هایی که امروز بر صادرکنندگان تحمیل می شود، بی توجه است اظهار داشت: اگر بانک مرکزی می تواند ارز حاصل از صادرات را به کشور برگرداند پیشنهاد می نماییم که صادرکنندگان ارز را خارج از کشور به بانک مرکزی تحویل دهند و خود آنها برای بازگشت ارز اقدام نمایند.
دبیر شورای گفتگو اضافه کرد: دولت باید واقعیت ها را ببیند، چونکه اگر قرار باشد صادرکننده ارز خویش را برنگرداند در طول سالیان گذشته باید کل سرمایه کشور از ایران خارج شده بود. ازاین رو نگرانی های این چنینی فقط به وضع صادرات کشور لطمه وارد می نماید.

1399/02/24
15:50:12
5.0 / 5
2581
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا