كرونا یك میلیارد خسارت روی دست هنرمندان صنعتگر استان مركزی گذاشت

كرونا یك میلیارد خسارت روی دست هنرمندان صنعتگر استان مركزی گذاشت

به گزارش بازاری مركزی معاون صنایع دستی استان مركزی اظهار داشت: برای رفع مشكلات بازار فروش آثار صنایع دستی در استان باید رویكرد جدیدی در پیش گرفت.


قاسم کاظمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به میزان صادرات صنایع دستی پارسال بیان نمود: پارسال بالغ بر ۶۵ هزار دلار صادرات صنایع دستی از استان مرکزی انجام گرفت که عمده آن به صورت چمدانی و به کشورهای اروپایی، حوزه خلیج فارس و آسیای میانه بوده است.
وی با اشاره به اینکه عمده صنایع دستی صادر شده به خارج از کشور از استان مرکزی شامل چرم به آلمان، قلم زنی و آثار فلزی و چوب به کشورهای عربی بخصوص عراق است، اضافه کرد: امسال یک قرارداد کاری مدنظر است که بازار آسیای میانه را هدف قرار داده است.
کاظمی با اشاره به شرایط کنونی جهان در مواجهه با بیماری کووید ۱۹ که تمام فعالیتهای اقتصادی را تحت الشعاع قرار داده است، اظهار داشت: حوزه صنایع دستی در شرایط کنونی نیازمند نگاه جدیدی است، در عرصه تولید هیچ مشکلی در استان مرکزی برای هنرمندان وجود ندارد و کار در کارگاه های تولیدی انفرادی و جمعی در حال انجام می باشد، اما در حوزه عرضه مشکلاتی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از بازارهای موفق صنایع دستی نمایشگاه های سراسری بودند که ماهانه در استان های کشور برگزار می شدند، اما با عنایت به این که در طول ماه های اخیر استان های توانمند در حوزه صنایع دستی درگیری جدی با این بیماری داشته است و اغلب وضعیت قرمز و اخطار را تجربه کردند، عملا نمایشگاه های صنایع دستی در کشور به تعطیلی کشیده شده و بنابراین باید رویکرد جدیدی نسبت به بازار فروش در پیش گرفت.
معاون صنایع دستی استان مرکزی یکی از راهکارهای مثبت برای فروش تولیدات صنایع دستی در اینروزهای درگیری با کرونا را فضای مجازی دانست و اضافه کرد: امیدواریم که این فضا جوابگوی فروش داخلی و جبران خسارت وارده شده به حوزه صنایع دستی باشد.
وی در مورد تهمیدات لازم به جهت جبران خسارات وارده به حوزه صنایع دستی اظهار نمود: دولت برای کمک به مشاغل صدمه دیده تسهیلات در نظر گرفته است به صورتی که هنرمندان می توانند تا پنج مردادماه در سامانه کارا جهت دریافت تسهیلات ثبت نام کنند، برای افراد فاقد بیمه شش تا هشت میلیون تومان و برای افراد دارای بیمه هم تا ۱۶ میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد.
کاظمی با اشاره به اینکه طی چهار ماه اخیر هنرمندان صنایع دستی استان مرکزی بالغ بر یک میلیارد تومان خسارت دیدند، اظهار داشت: در اوایل خردادماه به برخی از هنرمندان کمک بلاعوض اعطا شد که عموما مشمول هنرمندان دارای مهر اصالت جهانی و نشان ملی و فعالان حوزه صنایع دستی استان شد.
وی با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای ۸۲۰۰ هنرمند صنایع دستی در ۱۲۰ رشته است، اضافه کرد: ۹۲ اثر صنایع دستی استان دارای نشان ملی و ۱۰ اثر دارای مهر اصالت جهانی است.
معاون صنایع دستی استان مرکزی افزود: هم اکنون از تعداد هنرمندان استان ۱۸۰۰ نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند و بیشتر از ۴۰۰ نفر هم تحت پوشش بیمه صندوق روستایی و عشایری هستند و دیگر هنرمندان هم می توانند برای دریافت حمایت بیمه ای صندوق رجوع کنند.
منبع:

1399/05/04
13:35:29
5.0 / 5
2276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا