رئیس جهادكشاورزی فارس:

تولیدات كشاورزی فارس طی هفت سال حدود ۲۳ درصد افزایش یافته است

تولیدات كشاورزی فارس طی هفت سال حدود ۲۳ درصد افزایش یافته است

به گزارش بازاری فارس رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان فارس اعلام نمود كه تولید محصولات كشاورزی در این استان طی هفت سال بالغ بر ۲۳ درصد افزایش داشته است.


محمدمهدی قاسمی دوشنبه ۳ شهریور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سال ۹۲ تولید محصولات کشاورزی در فارس حدود ۹ میلیون تن بود و الان این رغم به بیشتر از ۱۱ میلیون و ۱۹۲ هزار تن رسیده که نشان دهنده ۲۲.۷ درصد رشد است.
وی با اشاره به اینکه افزایش تولید در محصولات کشاورزی، باوجود تداوم خشکسالی و مسائل ناشی از محدودیت های اقتصادی و طی سال های فعالیت دولت تدبیر و امید، حاصل شده است، اظهار داشت: حالا فارس رتبه دوم کشور در تولید محصولات کشاورزی را دارد.
قاسمی با طرح این مورد که یکی از علل مهم در افزایش تولید در واحد سطح در فارس، معطوف کردن توجه به کشاورزی دانش بنیان بوده است، بیشترین میزان رشد در تولیدات بخش کشاورزی را مربوط به تولیدات دامی و باغی با ۲۸ و ۲۴ درصد رشد دانست.
او با یادآوری اینکه در دولت تدبیر و امید، تولید محصولات زراعی ۲۱ و شیلاتی ۱۴.۸ درصد در فارس رشد داشته است، اظهار داشت: سطح گلخانه ها و سایبان ها در فارس حدود ۶ برابر افزایش داشته و تولید دانه های روغنی هم ۱۲۴ درصد رشد را نشان داده است.
قاسمی با اشاره به افزایش ۸۵ درصدی میزان جذب ماده خام حاصل از فعالیت واحدهای صنایع تبدیلی و غذایی تحت نظارت جهاد کشاورزی در استان فارس اظهار داشت: سال ۹۲ تعداد واحدهای به تولید رسیده که مجوز خویش را از این سازمان دریافت کرده بودند، ۴۴۴ واحد بود، این عدد در انتهای سال ۹۸ به ۷۷۴ واحد افزایش یافته است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فارس تصریح کرد: فعال شدن واحدهای تولیدی جدید حوزه کشاورزی زمینه سال اشتغال ۱۰ هزار و ۵۵۸ نفر را فراهم نموده و باعث افزایش ۹۴ درصدی در این حوزه شده است.
قاسمی با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده در جهت افزایش تولید "آب محور" است، اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید در استان فارس، احیاء و مرمت قنوات نسبت به گذشته بالغ بر ۸۴ درصد افزایش داشته و اراضی مجهز به سامانه های نوین آبیاری با ارتقاء بیشتر از ۳۶ درصد به سطحی بالغ بر ۳۰۰ هزار هکتار رسیده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس همینطور اظهار داشت: با هدف افزایش بهره وری منابع آبی از سال ۹۲ تا آخر ۹۸، شبکه های فرعی آبیاری ۱۵ درصد، تجهیز و نوسازی اراضی ۱۱ درصد و راه اندازی جاده بین مزارع ۸ درصد رشد داشته است.
به قول وی؛ طرح های تأمین آب استان فارس در سال ۹۲ منجر به ذخیره سازی ۳۶ میلیون متر مکعب آب شده بود که این میزان با افزایشی بالغ بر ۲۲ درصد، حالا به ۴۴ میلیون متر مکعب رسیده است.
قاسمی با اشاره به اینکه جهادکشاورزی فارس بدون توسعه افقی، با عطف توجه به توسعه عمودی و نظام مند افزایش بهره وری در تولید را دنبال کرده است، اظهار داشت: در این راستا در دولت تدبیر و امید ضریب مکانیزاسیون از ۱.۲۵ به ۲.۰۶ رسیده است که افزایشی نزدیک به ۶۵ درصد را نشان داده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به وجود شاخصی تحت عنوان دانش در هکتار، اظهار داشت: سال ۹۸ بیشتر از ۱۲۰ هزار نفر روز کارگاه آموزشی برای بهره برداران بخش کشاورزی برگزار گردید که نسبت به سال ۹۲ با برگزاری ۲۷ هزار نفر روز کارگاه، رشد قابل ملاحظه ای را نشان داده است.1399/06/03
13:28:07
5.0 / 5
1685
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا