عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد:

ابهام های طرح توزیع برق رایگان به مشتركان كم مصرف

ابهام های طرح توزیع برق رایگان به مشتركان كم مصرف

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، هرچند طرح توزیع برق رایگان به مشتركان كم مصرف، پدیده ای مثبت و باارزش است اما در عین حال باید ابهام های موجود در راه اجرای آن برطرف شود.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: طرح توزیع برق رایگان به ۳۰ میلیون ایرانی یا بیش از هشت میلیون خانوار، طرحی باارزش و قابل اتکا است. چنین طرحی نه در ایران که در خیلی از دیگر کشورها نیز اجرایی شده و برای مثال دولت ترکیه در سال های گذشته مصرف برق را برای بعضی از گروه های کم درآمد رایگان کرده است.
بگفته وی، توزیع برق رایگان در کنار پشتیبانی از اقشار کم درآمد، می تواند به اصلاح الگوی مصرف در ایران و استفاده از ظرفیت های تولیدی در سایر حوزه ها کمک خواهدنمود.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اعلان اینکه یکی از ابهام های مهم در اجرای این طرح نحوه استفاده از منابع حاصل از آن اهمیت فراوانی دارد، توضیح داد: دولت باید پاسخ دهد که چنین طرحی با چه هدفی دنبال می شود؟ یعنی بعد از آنکه اصلاح الگوی مصرف صورت گرفت، آیا حمایت های لازم برای افزایش توان صادراتی و کسب درامد از این حوزه به کار بسته خواهد شد؟
صالحی افزود: یکی دیگر از ابهام های موجود در این عرصه، مشکلاتی است که سرمایه گذاران و پیمانکاران حوزه برق با آنها مواجهند. پیمانکاران در سال های گذشته از دولت طلبکار بوده اند و اگر بناست بسته تشویقی در این عرصه فعال شود، باید فکری نیز به حال این مشکلات و طلب ها کرد.
وی با اعلان اینکه شفاف سازی در صنعت برق به درستی اجرایی نشده، توضیح داد: برمبنای قوانین بالادستی، وزارت نیرو باید مابه التفاوت قیمت برق تعیینی و تکلیفی را شفاف کند، یعنی میزان یارانه پرداختی به بخش برق به شکل دقیق مشخص شود که در این طول این سال ها اجرایی نشده است. مردم برای همراهی با دولت نیاز به اعتماد و شفافیت دارند و بدین جهت طرح برق رایگان نیز باید به شکل جزئی و شفاف برای جامعه تشریح شود.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، چند روز قبل رئیس جمهوری اعلام نمود که به حدود ۳۰ میلیون ایرانی که مصرف برق پایین دارند، برق رایگان اختصاص خواهد یافت.1399/06/16
22:41:04
5.0 / 5
1768
تگهای خبر: تولید , سرمایه , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا