توضیح واعظی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی كالاها

توضیح واعظی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی كالاها

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار داشت: امیدواریم هفته آینده از بین سه گزینه برای وزارت صنعت، معدن و تجارت به جمع بندی رسیده و یك نفر را به مجلس معرفی نماییم.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت، درباره زمان معرفی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار نمود: این وزارتخانه در گذشته شامل ۴ وزارتخانه می شد که البته نظر ما این است که جنس وزارت بازرگانی با صنعتی متفاوت می باشد. ما در دولت وزیری می خواهیم که ارزاق، کالاهای مورد نیاز مردم و بازار را نمایندگی کند. وزیر صنعت گرفتار مسائل صنعت و معدن است و کمتر وقت می کند که به بازرگانی بپردازد. بخصوص امسال که سال جهش تولید است و باید برای تحقق شعار سال تلاش بیشتری کند.
وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه وزیر پیشنهادی دولت در مجلس رای نیاورد و این گونه هم نیست که ما ده وزیر ردیف کرده باشیم که پشت سر هم آنها را معرفی نماییم. بعد از رد شدن وزیر پیشنهادی دولت ما بلافاصله مطالعات خودرا شروع کردیم و ۱۵-۱۶ گزینه را بررسی نموده ایم که الان به سه گزینه رسیده ایم و امیدوارم یک نفر را هفته آینده به مجلس معرفی نماییم.
واعظی در پاسخ به سوالی در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار نمود: هیچ بحثی برای نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی نداریم ما ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان تعیین کردیم تا کالاها ارزان به دست مردم برسد اما در شبکه توزیع اتفاقاتی می افتد یا واسطه گری هایی در ارز انجام می شود. رئیس جمهور هم دستور دادند که معاون اول پیگیر موضوع شود و وی حالا پس از جلسه دولت با وزیر کشاورزی و سرپرست وزارت صمت و معاونان آنها جلسه دارد تا مسلله گرانی بعضی کالاها و توزیع آنرا ساماندهی کند.
وی در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی کالاها اظهار داشت: حذف این ارز خاص تولید کنندگان داخل است. مثلا ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای چای در نظر گرفته بودیم در حالی که بخش قابل توجهی از چای در داخل کشور تولید می شود و خواست تولید کنندگان از روز اول این بود که این ارز حذف شود. در مورد کره و برنج هم همچنین است. از سویی در تامین ارز هم به خاطر تحریم ها و کاهش فروش نفت محدودیت داریم؛ بدین سبب باید اولویت بندی نماییم که ارز برای دارو و کالاهای اساسی روزمره مردم در نظر گرفته شود.
واعظی همین طور در پاسخ به این پرسش که آیا ارز برای کود کشاورزی حذف گردیده است، اشاره کرد: سال قبل دولت ۱۷۰۰ تومان را برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفت. امسال این مبلغ ۲۰۰۰ تومان بود اما وزیر کشاورزی پیشنهاد نمود که این قیمت به ۲۵۰۰ تومان افزایش یابد و به کشاورز بگوییم با ۵۰۰ تومان اضافه برای خرید کود اقدام نماید. در واقع قیمت خرید تضمینی را افزایش داده تا خود کشاورز برای خرید کود اقدام نماید.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره افزایش قیمت خودرو نیز اظهار نمود: تولید خودرو افزایش یافته است اما متاسفانه خودرو بجای اینکه وسیله ای برای مصرف باشد به وسیله ای برای سرمایه گذاری و خرید و فروش تبدیل گشته است. به خاطر همین دستورالعمل هایی تهیه کردیم که خودروساز خودرو را به کسانی بفروشد که قبلا خودرو نخریده اند. با این وجود عده ای خودرو را تحویل می گیرند اما با قولنامه دستی آنرا واگذار می کنند. ما باید جلوی دلال بازی را بگیریم تا خودرو به نیازمند واقعی برسد.
واعظی در پاسخ به پرسشی در مورد اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه اشاره کرد: در طول این مدت رئیس جمهور، وزیر خارجه و سفرا این مساله را مدام پیگیری کردند، چون مسئله بسیار مهم و به صورتی تیر آخر ترامپ است. در گذشته هیچ کدام از اقدامات ترامپ موفق نبود و الان او به مسئله ای متوسل شده که به لحاظ حقوقی پایه و اساس ندارد. آمریکا حالا در شورای امنیت تنها مانده و هیچ کشوری با او همراهی نکرده است.
رییس دفتر رئیس جمهور اشاره کرد: وزرای خارجی سه کشور اروپایی و همین طور اتحادیه اروپا بیانیه دادند که آمریکا به هیچ وجه نمی تواند از مکانیسم ماشه استفاده نماید. شورای امنیت هم دراین زمینه هیچ جلسه ای تشکیل نداد. اما آمریکا می خواهد متوسل به زور شود ولی موفق نمی گردد و ما روز شنبه منتظر پیروزی بزرگ دیگری هستیم. البته ممکنست ترامپ مصاحبه ای کند و رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور کوچک در منطقه که موافقت های ننگین با رژیم صهیونیستی امضا کرده اند با او همراهی کنند اما جامعه جهانی، شورای امنیت، روسیه و چین و اروپا با ایران همراه هستند و پیروزی حقوقی، سیاسی و بین المللی بزرگی برای ملت ایران فرا می رسد.
وی درباره اظهارات ترامپ در خصوص دستیابی به توافق با ایران پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا اظهار داشت: ترامپ در این سال ها حرف های بی ربط و خیال بافی زیاد داشته است و نمی توان به حرف های وی اعتماد کرد. طبق نظرسنجی ها وی در رقابت های انتخاباتی از بایدن عقب افتاده، بدین سبب به هر ابزاری متوسل می شود تا افکار عمومی را جذب نماید و این دفعه به اقدامات پوپولیستی دست زده است. برای پنجمین بار است که دراین مدت می گوید اگر پیروز شود ظرف یک ماه با ایران توافق می کند.
وی با اعلان اینکه نمی دانم مبنای حرف های ترامپ چیست؟ اضافه کرد: تمام اقدامات ترامپ برای تحریم ایران به بن بست رسیده است و قرار بود حکومت ایران را در سال 97 عوض کنند. البته برای مردم ما زحمت درست کرده اند ولی در دستیابی به اهدافشان ناموفق بوده اند. مدلول حرف اصلی ترامپ هم این است که تحریم ها و فشار حداکثری جواب نداده و باید دنبال راه دیگری باشند.
وی همین طور درباره ادعای دست داشتن ایران در ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی اشاره کرد: این ادعاها که در روزنامه ها و توئیت ترامپ آمده هیچ پایه و اساسی ندارد برای اینکه اگر ما خواسته باشیم اقدامی انجام دهیم آنرا اعلام می نماییم. مانند اقدام ما در قبال ترور سردار سلیمانی. اصل این خبر درست نیست. من معتقدم ترامپ باتوجه به شرایطش در انتخابات ممکنست بخواهد حادثه ای درست کند که افکار عمومی آمریکا را از انتخابات منحرف کند. بدین سبب ما باید در داخل کشور مراقب باشیم و هیچ بهانه ای به دست دشمن ندهیم.
واعظی درباره آخرین اقدامات دولت برای شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد: جلسه بسیار خوبی در شورای عالی فضای مجازی داشته ایم. بتازگی رهبری هم برای سرعت دادن به کار حکمی داده بودند که شامل شورای عالی فضای مجازی، مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات بود. بر این اساس کارها صورت گرفته و هماهنگی خوبی به دست آمده است. روز گذشته دراین زمینه موفق شدیم تقسیم کار انجام دهیم. همین طور معماری شبکه مشخص شده و معلوم است ما دنبال چه هدفی در چه مسیری هستیم. با زیرساخت های خوبی هم که در وزارت ارتباطات به وجود آمده است، شبکه ملی اطلاعات مراحل بعدی خودرا طی می کند. همزمان ما در دولت، دولت الکترونیک را با سرعت بیشتری پیش می بریم تا در شرایط وجود کرونا تا حد امکان خدمات به صورت غیرحضوری صورت گیرد.1399/06/26
13:59:42
5.0 / 5
1458
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا