تولید پوشش خودترمیم شونده در زیر آب برای مقابله با خوردگی

تولید پوشش خودترمیم شونده در زیر آب برای مقابله با خوردگی

بازاری: پژوهشگران دانشگاه های حكیم سبزواری، صنعتی اصفهان و دانشگاه میلان ایتالیا در پژوهشی بین المللی، پوشش اپوكسی خودترمیم شونده با قابلیت عملكرد در زیر آب تولید كردند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، دکتر رسول اسمعیلی نیسیانی، عضو هیئت علمی گروه مهندسی مواد و پلیمر دانشگاه حکیم سبزواری و مشاور این طرح اظهار داشت: پوشش های پلیمری به شکل گسترده ای برای کاهش هزینه های خوردگی مورد استفاده قرار می گیرند، اما به سبب ماهیت ترد این مواد و وجود نقص در ساختار آنها، این دسته از مواد مستعد رشد ترک و در نتیجه کاهش عملکرد ممانعتی خود هستند.
وی اضافه کرد: برای غلبه بر این چالش، مواد خود ترمیم شونده از سال ۲۰۰۱ توجه جامعه علمی بین الملل را در جهت توسعه موادی با عملکرد بهتر، طول عمر بیشتر، هزینه تعمیر و نگهداری کمتر و ضریب اطمینان بالاتر را به خود جلب کرده است.

دکتر اسمعیلی نیسیانی افزود: اما بیشتر پوشش های خودترمیم شونده دارای عملکرد در وضعیت واقعی (دمای پایین و زیر آب) نیستند و عامل ترمیم توانایی چسبندگی مناسب به زیر لایه فلز و ماتریس پلیمری را ندارند.

وی اشاره کرد: در این پژوهش بوسیله استفاده از عامل ترمیم ایزوسیانات و پلی آمین قابلیت واکنش ترمیم بسیار سریع و بوسیله اصلاح شیمیایی عامل ترمیم با مولکول کاتکل صدف دریا، قابلیت ترمیم در زیر آب و با چسبندگی بالا با زیر لایه فلزی در پوشش اپوکسی به وجود آمد.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، نتایج این پژوهش در Journal of Materials Science با ضریب تاثیر (IF: 3.553) منتشر شد.
منبع:

1399/08/21
22:26:54
5.0 / 5
1372
تگهای خبر: تولید , صنعت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا