عضو اتاق بازرگانی ایران:

برخی در داخل اقتصاد را گروگان گرفته اند

برخی در داخل اقتصاد را گروگان گرفته اند

به گزارش بازاری عضو اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به اینكه تنش زدایی در روابط سیاسی و اقتصادی، می تواند به ایران در رشد تجارت منطقه ای كمك نماید اظهار داشت: برخی افراد با گروگان گرفتن اقتصاد در داخل، از بهبود شرایط بین المللی می ترسند و در مقابل آن مقاومت می كنند.


علی شریعتی در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: در سالهای گذشته، آمریکا تلاش نموده با اعمال تحریم های همه جانبه، راه بر تجارت بین المللی ایران ببندد و نقل و انتقال ارز را به حداقل برساند. هرچند در این سال ها، هر نقطه ای که دیده اند را تحریم کرده اند اما خوشبختانه تجارت ایران قطع نشده و در بازارهای منطقه، حضور ما ادامه داشته است.
وی با اعلان اینکه تنش زدایی از روابط با همسایگان، اولویتی مهم برای اقتصاد ایران خواهد بود، اظهار داشت: اینکه وزیر امور خارجه ایران به پاکستان سفر کرده و در ایام اخیر نیز در پیام هایی جداگانه از کشورهای منطقه دعوت کرده که به میز مذاکره بیایند، نشان دهنده این است که ایران آماده تنش زدایی است و از این تغییرات استقبال خواهدنمود.
عضو اتاق بازرگانی ایران افزود: بنظر می رسد تا زمانی که دولت جدید آمریکا کار خودرا آغاز کند، همچنان ایران باید دست به عصا باشد و اگر هر خبری از گشایش جدیدی وجود دارد نیز از بیم تحریم های جدید نباید آنها را باز نماییم اما در صورت بهبود اوضاع و کاهش تحریم ها، پیگیری همزمان کاهش اختلافات با کشورهای همسایه برای ما بسیار گران بها خواهد بود.
بگفته شریعتی، در صورتیکه این اهداف به درستی دنبال شود، می توان انتظار داشت، ایران در حوزه تجارت بین المللی بهبود آمارهای قطعی به ثبت برساند. البته برای مثال در حوزه ای مانند نفت، باز پسگیری بازارها به زمان احتیاج خواهد داشت و ایران باید مقدمات لازم را در این عرصه فراهم آورد.
وی با انتقاد از عملکرد برخی دلواپسان و کسانی که سودشان در تداوم تحریم ها و محدودیت هاست، اشاره کرد: اینکه برخی افراد در وضعیت تحریم سود شخصی به دست می آورند و با بالا رفتن قیمت ارز، ثروتمند می شوند، واقعیتی است که در سالهای گذشته با آن رو به رو بوده ایم. این افراد با گروگان گرفتن اقتصاد در داخل، از بهبود شرایط بین المللی می ترسند و در مقابل آن مقاومت می کنند.
شریعتی اشاره کرد: ظرفیت بالقوه حضور ایران در بازارهای منطقه بسیار مطلوب است و در صورت کاهش فشارهای خارجی و کنار زدن مقاومت های داخلی، می توان انتظار داشت که تنش زدایی در منطقه به سود کشور تمام شود.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، بعد از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا، جواد ظریف وزیر خارجه ایران با دعوت کشورهای همسایه به کاهش تنش ها، از آمادگی ایران برای بهبود روابط آگاهی داد.
ظریف در سفری که به پاکستان داشت نیز ضمن تکرار این موضع ایران از فراهم شدن یک کانال ارزی جدید بین دو کشور در ایام آینده آگاهی داد.
منبع:

1399/08/22
20:26:06
5.0 / 5
1080
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا