این مرهم درمان نمی كند!

این مرهم درمان نمی كند!

به گزارش بازاری مركزی بیمه محصولات كشاورزی یكی از ضروریات حفاظت از سرمایه های تولیدی در این حوزه می باشد، اصلی كه در خیلی از كشورهای دنیا و در البته در ایران مورد توجه قرار گرفته، اما این اصل مهم در كشور ما چندان روی اجرا به خود نمی بیند، البته از جانب كشاورزان و صد البته نه به این خاطر كه نمی خواهند به این خاطر كه آنها تجربه خوبی از بیمه محصولات شان ندارند و آن را درمانی بر دردهایی كه از ضایع شدن محصول بر جانشان ریخته نمی دانند، آنها معتقدند كه بیمه محصولات كشاورزی در كشور ما بیشتر نمكی بر زخم است، تا مرهمی بر درد!


معاون فنی و اجرایی جهادکشاورزی شهرستان ساوه هم از دلسردی کشاورزان نسبت به انجام تعهدات در ارتباط با بیمه محصولات کشاورزی از جانب سازمان های بیمه گر می گوید و اعتقاد دارد که عمل بموقع به تعهدات بیمه ای مانع از دلسردی و عدم رغبت کشاورزان به استفاده از این ظرفیت خواهد شد.
محمودرضا خلیلی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، از آغاز انجام بیمه محصولات کشاورزی در این شهرستان اطلاع داد و اضافه کرد: بیمه محصولات کشاورزی معمولا از روزهای پایانی آبان ماه شروع می شود و بیمه نامه ها عملا از اول آذرماه صادر می شود و تا آخر ۳۰ مهرماه هر سال اعتبار دارند، به عبارتی کشاورزان به علت شرایط مساعد آب و هوایی آبان ماه یک ماه کمتر و در مجموع معادل ۱۱ ماه بیمه محصولات کشاورزی را انجام می دهند.
وی ضمن اشاره به اینکه تابحال بخش محدودی از اراضی و باغات کشاورزی ساوه تحت پوشش خدمات بیمه محصولات قرار گرفته است، اضافه کرد: پارسال از مجموع ۲۰ هزار هکتار اراضی و باغات این شهرستان قریب به پنج هزار هکتار و معادل ۲۵ درصد وسعت اراضی تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفت که عمده ترین محصولات بیمه شده را محصول انار تشکیل می دهد.
این مقام مسئول در جهادکشاورزی ساوه به استقبال نکردن کشاورزان از بیمه محصولات اشاره نمود و اضافه کرد: اینطور نیست که کشاورزان ساوجی رغبتی برای بیمه محصولات ندارند و این مورد به ساوه یا استان مرکزی محدود نمی گردد، بلکه به علت برخی نارضایتی های کشاورزان، گستره آن سراسر کشور را در بر گرفته است.
وی بیان نمود: با وجود مشکلاتی که در نتیجه عرضه خدمات از جانب صندوق بیمه محصولات کشاورزی وجود دارد، اما شهرستان ساوه بیشترین سطح بیمه محصولات کشاورزی استان مرکزی را به خود مختص کرده است.
خلیلی خاطرنشان کرد: بیمه تنها چتر حمایتی برای کشاورز است، اما برخی ناملایمات، تمایل عمومی را برای انجام آن کاهش داده است و کارکرد نه چندان مطلوب خدمات صندوق بیمه محصولات کشاورزی نظیر واقعی سازی نشدن میزان ارزیابی خسارت از جانب دولت با میزان غرامت، اختلافات بر سر کارشناسی خسارت با غرامت و پرداخت با تاخیر غرامت ها سبب شده کشاورزان تمایلی به بیمه محصولات خود نداشته باشند.
وی بر طرف کردن موانع پیش روی بیمه محصولات کشاورزی را زمینه ساز بازسازی اعتماد و جذب کشاورزان به این صندوق دانست که هدف آن گستراندن چتر حمایتی برای مقابله با زیان ناشی از حوادث و بلایای طبیعی است و می تواند تأثیر فراوانی در این خصوص بگذارد.
وی عدم عمل دقیق به تعهدات بیمه محصولات کشاورزی را منجر به بی اعتمادی کشاورزان نسبت به بیان کرد و اضافه کرد: کاهش انگیزه و تمایل کشاورزان به بیمه محصولات کشاورزی نتیجه بی اعتمادی به اجرای تعهدات است. کشاورزان معتقد هستند که هزینه پرداختی صندوق بیمه کشاورزی به خسارت دیدگان حوادث و بلایای طبیعی در حد بسیار پایین است و گاها حتی نیاز عملیات داشت و خرید بذر را پاسخ نمی دهد.
خلیلی، ضعف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی، فقدان اشراف لازم بر نحوه ساز و کار اجرایی و میزان تعهدات را از دیگر علل عدم تمایل کشاورزان به بیمه محصولات کشاورزی برشمرد و اظهار داشت: واقعی سازی میزان پرداختی و پرداخت بموقع خسارت ها می تواند انگیزه کشاورزان را برای بیمه محصولات و توسعه کشت افزایش دهد.
وی از سازمان های بیمه گر خواست تا در جهت مطالبات کشاورزان برای واقعی سازی پرداخت خسارت های ناشی از بلایای طبیعی همچون سیل، سرمازدگی و خشکسالی، نسبت به افزایش حق بیمه ها اقدام نمایند.
او همینطور بر لزوم فرهنگ سازی در زمینه تشویق کشاورزان به بیمه محصولات کشاورزی تصریح کرد و اظهار داشت: برگزاری کلاس های ترویجی در این عرصه، کشاورزان را به استفاده از خدمات بیمه تشویق و راغب می کند و جهاد کشاورزی ساوه این مورد را یکی از دغدغه های خود می داند.
معاون جهادکشاورزی ساوه ضمن اشاره به بارش های مطلوب دو سال گذشته که بالاتر از حد نرمال بوده است، اظهار داشت: هرچقدر میزان بارندگی ها افزایش یابد برای باغات ضرری ندارد، اما سرمازدگی شدید صدمه زاست و باید کشاورزان ملزم به بیمه محصولات برای در امان ماندن از خسارت های متاثر از وقوع بلایای طبیعی نظیر سرمازدگی باشند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: کشاورزانی که تمایل به بیمه محصولات دارند و در گذشته هم گرفتار خسارت شده اند، می توانند سال زراعی جاری از محل غرامت به صورت تهاتر یا پایاپای نسبت به بیمه محصولات خود اقدام نمایند.
وی ضمن اشاره به الزامی بودن بیمه دام و طیور اظهار داشت: مبلغ بیمه محصولات، عدد بالایی نیست و کشاورزان بدانند که اگر سرمای کمتر از ۱۵ درجه اتفاق بیفتد هیچ راهکاری برای جبران خسارت جز پرداخت غرامت از جانب صندوق بیمه وجود ندارد.
خلیلی اضافه کرد: تنها راهکار کوتاه مدت برای جلوگیری از سرمازدگی، آتش روشن کردن در باغ و ایجاد دود است و گاها از روش استفاده از پلار باغی که نوعی مشعل گازوئیلی است استفاده می شود. این مشعل گازوئیلی با تولید گرما و انتشار آن در چهار جهت باغ می تواند دمای هوا را تا چند درجه افزایش دهد و باعث جلوگیری از سرمازدگی خواهد شد.
وی در مورد راهکار بلندمدت جلوگیری از سرمازدگی باغات در فصل سرما اظهار داشت: سرمازدگی بلندمدت در سال ۱۳۸۶ و ۱۳۹۵ ناشی از ورود یک جبهه هوای فراگیر بود که کل شهرستان و حتی استان مرکزی را در برگرفت و در شرایط اینچنینی هیچ راهکاری جز بیمه محصولات کشاورزی برای جبران خسارت نیست و سرمازدگی حاصله هم به هیچ وجه با روش های سنتی قابل مدیریت نخواهد بود.1399/08/28
13:53:24
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: تولید , خدمات , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا