اوضاع شیر تو شیر بازار تولید شیر

اوضاع شیر تو شیر بازار تولید شیر

به گزارش بازاری مركزی مدیرعامل تعاونی گاوداران صنعتی استان مركزی اظهار داشت: باتوجه به افزایش چندبرابری قیمت نهاده ها در بازار آزاد و مشكلات حمل و نقل و... و از سویی نقش دلالان در این بازار، تولید شیر برای تولیدكنندگان به ویژه تولیدكنندگان سنتی و نیمه صنعتی صرفه چنئانی ندارد و نیاز است توازن قیمت بین هزینه های تولید و هزینه فروش برقرار شود.


سید قدرت اله حسینی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: قیمت چهار هزار و ۵۰۰ تومان که در ایام گذشته برای هر کیلو شیر به تصویب رسیده هنوز عملیاتی نشده و کارخانه ها شیر را به این قیمت خریداری نمی کنند، با توجه به این که دامداری های سنتی و صنعتی حجم شیر پایینی دارند در نتیجه نمی توانند بطور مستقیم شیر تولیدی را به کارخانه با قیمت مناسب تحویل دهند پس تولید خودرا با قیمتی پایین به فروش می رسانند. شاید تنها حدود ۴۰ درصد از شیر تولیدی در کشور به قیمت مصوب خریداری شود.
وی ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد دامداران نمی توانند با قیمت مصوب تولید خودرا به فروش برسانند و شیر تولیدی با نرخی پایین تر از نرخ اعلامی از آنها خریداری می شود چونکه حجم تولیدات آنها پایین است بعد از نظر ما در واقع قیمت شیر افزایش نیافته است.
مدیرعامل تعاونی گاوداران صنعتی استان مرکزی اظهار داشت: با فرض اینکه قیمت شیر هم افزایش داشته، جو مصرفی دام ها از حدود هزار و ۸۰۰ تومان در مردادماه سال جاری به کیلویی چهار هزار تومان رسیده و حجم نهاده های دولتی نیز کاهش داشته بطوریکه تنها ۳۰ درصد نیاز دامداران را تامین می کند و دامدار مجبور است مابقی نهاده ها را از بازار آزاد با قیمت های خیلی بالاتر تهیه نماید.
حسینی درباب قیمت نهاده ها در بازار آزاد بیان کرد: هم اکنون جو و ذرت به قیمت هر کیلو چهار هزار و ۵۰۰ تومان، سویا هر کیلو حدود ۱۵ هزار تومان و سبوس که تولید داخل بوده و وارداتی نیست به قیمت هر کیلو سه هزار تومان به فروش می رسد که اصلا قابل قبول نیست. سایر هزینه ها همچون واکسن و دارو و خدمات نیز افزایش قیمت چندبرابری داشته اند که این موارد نیز در قیمت تمام شده شیرخام تاثیر خواهد داشت، اما قیمت شیر برای دامدار افزایش چندانی نداشته و باید توازن بین این قیمت ها برقرار شود.
وی بیان کرد: نیاز است مقدار واردات نهاده ها بالا رفته و به همه تولیدکنندگان به مقدار مناسب برسد که با این اتفاق هیچ گاوداری به افزایش قیمت شیر رضایت نخواهد داشت.
مدیرعامل تعاونی گاوداران صنعتی استان مرکزی اشاره کرد: برخی کشاورزان نیز که پیش بینی چنین افزایش قیمتی را داشتند، محصولات تولیدی خودرا که انبار کرده بودند با قیمت روز به فروش می رسانند بطوریکه کاه که هیچ ارزش غذایی ندارد هم اکنون به قیمت کیلویی دو هزارتومان به فروش می رسد و اگر دامدار تنها کاه هم بخواهد برای خوراک دام استفاده نماید باز هم به سود دست پیدا نخوهد کرد و در نیمه راه متحمل ضرر می شود.
حسینی اشاره کرد: دیگر نمی توانیم پاسخگوی مردم باشیم و ای کاش مسئول دلسوزی پیدا می شد و پاسخگوی مردم می شد، معین نیست در سطح کلان کشور چه اتفاقاتی رخ داده که واردات نهاده گرفتار مشکل شده اما هرچه هست باید این مشکل برطرف شود.
وی درباب مشکلات حمل و نقل افزود: در هیچ جای دنیا راننده قیمت حمل بار را مشخص نمی کند، ولی اینجا اینطور نیست و باربری هیچ نقشی در تعیین قیمت ندارد چونکه در واقع راننده اصلا به قیمت باربری توجه نمی کند و قیمت خودرا اعلام می کند و در ضورتی که دامدار قیمت اعلامی توسط راننده را برای حمل بار قبول نکند بدون نهاده خواهد ماند و از آنجایی که دامدار با موجود زنده سروکار دارد مجبور به توافق با راننده که قیمت اعلامی او گاها دو برابر قیمت اصلی است، می شود.
حسینی افزود: در صورت تداوم این مشکلات، بسایری از دامداری های به تعطیلی کشیده خواهند شد.
منبع:

1399/09/05
13:25:17
5.0 / 5
962
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا