سازمان حمایت:

به جای مرغ، ماهی بخورید!

به جای مرغ، ماهی بخورید!

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تولید مرغ در کشور را به علت وابستگی به واردات دان یک اشتباه استراتژیک خواند و اظهار داشت: از سوی دیگر طوری فرهنگ سازی شده که مردم همه مرغ مصرف می کنند، در حالیکه می توانند از ماهی استفاده نماید که ارزش غذایی آن خیلی بیشتر از مرغ است. ازاین رو یک تغییر سیاست و تغییر استراتژیک نیاز است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، مهرداد ایزدی در برنامه تلویزیونی با این مورد که آیا ساز و کار فعلی برای پشتیبانی از مصرف کننده کافی است یا نه و آیا برای کنترل افزلیش افسار گسیخته قیمت کالاها باید به سمت احیا وزارت بازرگانی برویم؟ اظهار نمود: مشکل اصلی افزایش قیمت مرغ این بود که بموقع مواد اولیه تأمین نشد و علت آن هم نبود ساختار مشخص برای تأمین مواد اولیه و دوگانگی در این حوزه و همینطور مشکلات تأمین ارز بود که در نهایت سبب ضرر واحد تولیدی و مشکلاتی برای مردم شد. ازاین رو به نظر می آید لازم است در بخش بازرگانی کشور تمرکز ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه اگر یک دستگاه متولی بحث واردات و بازار شود آن دستگاه مسئول خواهد بود، قانون خواهد داشت و پاسخگو خواهد بود، اظهار داشت: ازاین رو دولت بعنوان دستگاه اجرایی این نیاز را می بیند که دستگاهی با این تمرکز ایجاد شود که لزوما همان دستگاه قبلی نیست و با عنایت به شرایط جدید اقتصادی، این وزارتخانه باید هوشمند و با ساختار جدید باشد.
ایزدی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا سامانه هایی مثل سامانه جامع تجارت که تابحال در این حوزه ایجاد شدند به نتیجه رسیدند یا نه؟ خاطرنشان کرد: مشکل فقط در یک بخش نیست و نمی توانیم بگوییم فقط با ایجاد سامانه مشکل برطرف می شود. برای حل کردن مشکلات باید ابعاد مختلف را در نظر بگیریم. برای مثال این سوال مطرح می شود که آیا زمینه ایجاد مرغ در کشور وجود دارد، در حالیکه دار از راه واردات تأمین می شود؟ این یک اشتباه استراتژیک بود که یک زمانی واحد تولید مرغ بوجود آمده اما از سوی دیگر مجبوریم دان را وارد نماییم.
وی ادامه داد: از سوی دیگر طوری فرهنگ سازی شده که مردم همه مرغ مصرف می کنند، در حالیکه می تواند از ماهی استفاده نماید که ارزش غذایی آن خیلی بیشتر از مرغ است. ازاین رو یک تغییر سیاست و تغییر استراتژیک نیاز است.
این مقام مسئول ضمن اشاره به اشتباه بودن انحصار در واردات نهاده های دامی، خاطرنشان کرد: این مورد در اختیاد سازمان حمایت نیست، اما اگر ساختار مشخص و منسجمی مانند وزارت بازرگانی وجود داشته باشد می تواند وظیفه تأمین و بخش از اختیار سایر دستگاه را در اختیار بگیرد و با تمرکز در بخش واردات اجازه ایجاد رانت را ندهد.
او همینطور ضمن اشاره به ضرورت تغییر برخی قوانین خاطرنشان کرد: برای مثال در سالهای اخیر بارها اعلام کردیم که میزان جریمه متخلفان صنفی رقم خیلی کمی است.
گفتنی است که در این برنامه مجتبی رضاخواه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با احیای وزارت بازرگانی ابراز مخالفت کرد.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، این اظهارات در حالی مطرح می شود که بر مبنای اعلام اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در سال گذشته، بیش از ۲۰ هزار واحد مرغداری در کشور وجود دارد.
همینطور بر مبنای آخرین نرخ نامه میادین میوه تره بار در اواخر آبان ماه، قیمت ماهی قزل آلای تازه هم در میادین هم برپایه نرخ نامه هر کیلوگرم ۴۲ هزار تومان است.
از اوایل آذر ماه قیمت هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی های سطح شهر تهران به بیشتر از ۳۰ هزار تومان رسیده است. این در حالیست که اواخر مهر ماه کارگروه تنظیم بازار استان تهران قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تصویب کرده بود. در نهایت با عرضه مرغ تنظیم بازاری از اوایل هفته گذشته قیمت مرغ در خرده فروشی های سطح شهر تهران به ۲۲ تا ۲۴ هزار و۹۰۰ تومان رسید.1399/10/01
18:14:34
5.0 / 5
1065
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا