در ی عیار مطرح شد؛

FATF ترفندی برای شناسایی راه های دور زدن تحریم از جانب ماست

FATF ترفندی برای شناسایی راه های دور زدن تحریم از جانب ماست

برنامه تلویزیونی عیار با اجرای محسن جندقی و با حضور مسعود براتی مجری کارشناس و سعید لیلاز کارشناس اقتصادی با مبحث FATF روی آنتن شبکه افق رفت.به گزاش خبرگزاری مهر، مسعود براتی، مجری-کارشناس برنامه در ابتدا به عرضه توضیحاتی در مورد برجام و FATF پرداخت و خاطرنشان کرد: زمانی که سال ۹۴ برجام تصویب گردید تصور بر این بود که تحریم ها برداشته شود و روابط بانکی به حالت قبل بازگردد اما بعد از برجام این اتفاق نیفتاد مسؤلان دولت یازدهم اعلام نمودند که دلیل مشکل روابط بانک های ایرانی با بانک های خارجی FATF است که ایران در آن حضور ندارد.
وی توضیح داد: در پاورقی شماره ۱۶ از ضمیمه دوم برجام تاکید شده که بانک های خارجی برای ایجاد روابط با بانک های ایران باید مراقب باشند به این علت که هنوز تحریم ها برداشته نشده است. زمانی که برجام اجرا شد انتظار این بود که همه تحریم ها یکجا برداشته شود اما هر بار که صحبت از برقراری روابط سازمان ها و نهادهای تحریم شده با شرکتهای خارجی بود به پاورقی شماره ۱۶ استناد می شد که هنوز تحریم ها کامل برداشته نشده است که این مورد را وزارت خزانه داری آمریکا صراحتاً اعلام نمود.
وی به تحریم های پس از فتنه ۸۸ اشاره نمود و اظهار داشت: پس از فتنه ۸۸ قانون جامع تحریم ها در سال ۲۰۱۰ در آمریکا تصویب گردید که تجربه برجام هم نشان داد مذاکره با آمریکا نمی تواند منجر به رفع تحریم شود.
سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی هم در این برنامه اظهار داشت: مبحث FATF را از بانکها باید بپرسید که چه اهمیتی دارد اما معتقد هستم نباید تا این حد مبحث را ناموسی نماییم و گره همه مشکلات را به این بخش گره بزنیم.
لیلاز با اشاره به اینکه در شرایط تحریم عضویت در این کنوانسیون کم اثر است اضافه کرد: زمانی که شبکه بانکی کشور در تحریم است از طریق های عمومی و عادی نمی توانیم انتقال منابع بانکی داشته باشیم و این مورد ربطی به عضویت در FATF عضو نبودن آن ندارد.
براتی با اشاره به اینکه عضویت در FATF می تواند دور زدن تحریم ها را سخت تر کند تصریح کرد: چند سال پیش آقای قمصری معاون وقت بین الملل شرکت ملی نفت اعلام نمود ما اطلاعات صرافی ها را دادیم و همین مبحث کار را برای ما سخت کرد.
لیلاز اظهار داشت: دور زدن تحریم ها از روال غیر عادی انجام می شود اما باید توجه داشت تحریم ها طولانی نخواهد بود. اقتصاد ایران تاب آوری بیشتر از انتظار از خود نشان داده و به جرات می توان گفت قهرمان این روزها اقتصاد و مردم ایران هستند که مشکلات را تحمل کردند. دولت آمریکا در سال ۲۰۷ که اعلام نمود آمریکا می خواهد از برجام بیرون برود تصور این بود که پیش از اکتبر و نوامبر ۲۰۲۰ که اشاره به تحریم تسلیحاتی دارد اقتصاد ایران یا فرو می پاشد یا جمهوری اسلامی ایران توان خویش را از دست می دهد و تسلیم خواهد شد اما این اتفاق نیفتاد و بنابراین است که می گویم اقتصاد ایران تاب آوری بالایی پیدا کرده است.
این کارشناس اقتصادی افزود: پیوستن به کنوانسیون های بین المللی یک مانع را از سر راه بر می دارد و این گونه نیست که از روز اول بخواهید تعهدات را انجام دهید بلکه چند سال به شما وقت می دهند تا شرایط کشور با مقررات بین المللی منطبق شود.
به گفته وی، مساله مهمی که وجود دارد این است که آیا همه کشورهایی که عضو FATF هستند پولشویی نمی کنند. آمریکا یک کشور صادر کننده تسلیحات و گسترش تروریست است و صحبت اینجاست که ما می توانیم بپوندیم اما همه قوانین آنها را اجرا نکنیم. نباید روابط عمومی جهان را از دست دهیم.
لیلاز با اشاره به اینکه ما خودمان را پیوستن به FATF و مخالفت هایی در این حوزه در ارتباط با مسائل داخلی است تصریح کرد: تعداد کشورهای عضو FATF ۲۰۵ کشور است در حالیکه ۱۹۵ کشور عضو سازمان ملل هستند. با عنایت به این که زمزمه های بازگشت آمریکا به برجام شنیده می شود و مقام معظم رهبری هم باردیگر اجاره بررسی دوباره را به مجمع تشخیص مصلحت نظام دادند نشان داده است مبحث مهم می باشد. از طرفی هر بار که نخواهیم قوانین را رعایت نماییم این امکان برایمان وجود دارد که بتوانیم خارج شویم.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: همه کشورهای جهان غیر از ایران و کره شمالی عضو FATF هستند که پرسش اینجاست در کشورهای دیگر پولشویی اتفاق نمی افتد.
براتی در این حوزه توضیح داد: برخی مقامات غربی صریحاً اعلام نمودند به علت اینکه ایران در حال دور زدن تحریم ها است لازم داریم این کشور به FATF بپیوندد و معاهدات آنرا بپذیرد. مشخص است برای ایران برنامه ویژه دارند، همانطور که در برجام ایران به همه تعهدات خودش انجام داد اما کشورهای دیگر از این کار سر باز زدند.
لیلاز اظهار داشت: من موافق صحبت رهبری درباره اینکه باید قدرتمند تر شویم هستم. هرچند همانطور که ایشان گفتند ما بایستیم آنها متوقف نخواهند شد اما قدرتمند شدن ما سبب می شود فشار به کشور کمتر شود. باید توجه داشت هر موافقت نامه ای که امضا شود فقط در همان لحظه اعتبار و موازنه دارد و ما باید به FATF بپوندیم اما در عین حال باید در راه قدرتمند شدن قرار گیریم.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه پیوستن به FATF این امکان را به ایران می دهد که بتواند از ابزارهای بین المللی استفاده نماید خاطرنشان کرد: مبحث FATF و پیوستن به کنوانسیون های آن نباید از حدو حدود بیرون برود. نکته قابل توجه اینجاست که تصویب FATF کشور را گل و بلبل نمی کند و عدم تصویبش هم ایران را به خاک سیاه نمی نشاند.
براتی در این حوزه اظهار داشت: طبق اذعان غربی ها حالا ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت می فروشد و صادرات فراورده های نفتی ایران هم افزایش زیادی داشته است. پیوستن به FATF و کنوانسیون های سی اف تی و پالرمو دور زدن تحریم ها را سخت می کند و دیگر دست ایران برای صادرات نفت و صادرات فراورده نفتی باز نیست.
لیلاز می گوید: ما حالا با نظک بین الملل در افتادیم و معتقدم پذیرش FATF یک مانع را از سر ایران بر می دارد و به لحاظ روابط عمومی نپذیرفتن آن بازی کردن در زمین حریف است. اگر عضو FATF و کنوانسیون های آن شویم هزینه رسمی اقتصاد کاسته می شود و عدم پیوستن به آن چیزی است که رژیم صهیونیستی و امریکا می خواهد.
این کارشناس اقتصادی به فواید برجام اشاره نمود و اظهار داشت: برجام به نفع مردم ایران بود و تاجایی که زورش رسید تحریم ها را برداشت. ما در سال ۹۶ تولید ناخالص داخلی بالایی داشتیم اما با این که معتقد هستم برجام برای ایران فایده داشت مسئولیت به هم خوردن توافق برجام امریکا است و ایران نباید در این حوزه کوتاه بیاید و تسلیم شود. بیشترین فشاری که پس از دوران مغول به ایران وارد شده حالا مشاهده می نماییم و کشورهای غربی هم توقع نداشتند که اقتصاد ایران تا این حد تاب آوری داشته باشد.
وی اضافه کرد: زمانی که تحریم ها برداشته شود FATF مهم می باشد و برای برقراری با اقتصاد جهانی به آن نیاز داریم. استقلال ۱۰۰ درصدی ممکن نیست و باید به ایران به سمت اقتصاد صنعتی و خدماتی حرکت نماید.
لیلاز می گوید: چرچیل انگلیسی می گفت نظام سرمایه داری کثیف است و من معتقدم در این نظام سرمایه داری هر کاری که برایشان صرف داشته باشد انجام می دهند، حتی اگر بخواهند مادرشان را مبادله کنند. در همین شرایط اقتصادگران آمریکا اگر برایشان صرف داشته باشند با ایران در تحریم هم تجارت می کنند.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: دولت آقای روحانی این چشم انداز را دارد که تحریم ها برداشته شود. در مورد مبحث FATF هم باید تاکید کنم که قول می دهم که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب می شود.
براتی اظهار داشت: چشم انداز برداشتن تحریم ها واقعی ها نیست و مساله ایران مستقل از همه دنیاست.
لیلاز در پاسخ به براتی گفت FATF یک بده بستان دیپلماتیک است و شرکای ایران مثل روسیه و چین هم تشویق کردند که ما به FATF بپیوندیم اما براتی اعلام نمود که این در جایی گفته نشده و نمی توان به ان استناد کرد. لیلاز اظهار داشت: پذیرش FATF به این معنا نیست که نتوانیم از طریق های غیر رسمی استفاده نماییم و لبنان که حزب الله در قلب آن قرار دارد پذیرفته اما از طریق های غیر رسمی کار خویش را پیش می برد.
براتی در این حوزه پاسخ داد: حزب الله لبنان FATF را نپذیرفته و معتقدم پذیرش آن و پیوستن به کنوانسیون هایی که غربیها پیشنهاد می کنند راهی برای مقابله با دور زدن تحریم های ایران باشد.


منبع:

1399/10/11
18:49:59
0.0 / 5
800
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بانك , پول
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا