رییس اتاق بازرگانی خطاب به نمایندگان مجلس:

قانون جدید تصویب نكنید

قانون جدید تصویب نكنید

رئیس اتاق تجاری ایران می گوید در طول سالهای گذشته آنقدر تعداد قوانین و لوایح تصویب شده بالا رفته که مجلس باید تمرکز اصلی خودرا بر نظارت روی اجرای این قوانین قرار دهد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، اتاق تجاری ایران چند روز قبل میزبان محمد باقر قالیباف – رئیس مجلس شورای اسلامی – بود تا فعالان بخش خصوصی دیدگاه ها و خواسته های خودرا به رئیس قوه مقننه توضیح دهند. بعد از برگزاری این جلسه نشست های مشترک اتاق و مجلس ادامه پیدا کرده و این دفعه غلامحسین شافعی - رئیس اتاق تجاری ایران در نشستی مشترک با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، از آنها خواسته بجای تصویب قانون جدید، روی قوانین گذشته تمرکز کنند.
او گفته: امروز شاهدیم که در بعضی عرصه ها، قانون گریزی از جانب مجریان قانون در کشور بیشتر از افراد عادی است. با این اوصاف، باید روند نظارت بر حسن اجرای قوانین از طرف مجلس، بر وضع و تصویب قوانین جدید ارجحیت پیدا کند.
شافعی با ابراز نگرانی نسبت به انباشت قوانین و بعضاً عدم اجرا یا نقص در تحقق آنها، اشاره کرد: در هشت ماهه فعالیت دوره جاری مجلس، ۲۷۹ مورد طرح و لایحه مورد بررسی قرار گرفته و این در حالیست که در کل دوره فعالیت مجلس قبل ۶۹۸ طرح و لایحه رسیدگی شد، در صورتیکه ورود طرح ها و لایحه ها به مجلس با این رویه و حجم تداوم داشته باشد، باردیگر با انباشت قوانین و مقررات جدید در کشور مواجه خواهیم شد.
رئیس اتاق ایران با اعلان اینکه مشکل اقتصاد کشور ریشه ای است، متذکر شد: درخت اقتصاد کشور به آفتی ریشه خوار مبتلا شده است اما ما در حال هرس کردن شاخه های آن هستیم. این رویه تنها ظاهر و سیمای اقتصاد را سامان می دهد، درحالی که درونیات آن به آفت و نقص گرفتار است.
شافعی اظهار نمود: گاهی سیاست گذاران و تصمیم گیران میان مصلحت یا رضایت مردم، جلب رضایت را هدف خود قرار می دهند، بدون توجه به اینکه آیا این رضایتمندی در بلندمدت به نفع ملت و جامعه خواهد بود یا خیر؛ این روش راه به جایی نمی برد و اگر نیت بر اصلاح گری مؤثر است، ریشه ها را باید درمان نماییم.
رئیس اتاق ایران با انتقاد از سیاست گذاری هایی که نگاهی به منافع بلندمدت اقتصاد کشور ندارند، اشاره کرد: هم اینک جای استثناء و قاعده عوض شده و استثنائات به قاعده تبدیل گشته اند که این امر بسیار خطرناکست و مصادیق آنرا به تعدد در تصمیم سازی ها یا عملکرد دستگاه های اجرائی، شاهد می باشیم.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، یکی از اصلی ترین انتقاداتی که در سالهای گذشته بارها از طرف نمایندگان بخش خصوصی مطرح شده، بحث بروکراسی پیچیده و قوانین دست و پاگیری است که در راه تولیدکنندگان ایرانی قرار دارد.
رتبه ایران در شاخص محیط کسب وکار در تمام سالهای گذشته در بین تمام کشورهای جهان همیشه سه رقمی باقی مانده و همین مورد چالشی جدی برای روند تشکیل سرمایه و رونق تولید ایجاد کرده است.1399/11/13
23:36:17
0.0 / 5
417
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سرمایه , گرانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا