رئیس سازمان امور اراضی اعلام كرد

رعایت حریم غار نمك در راه اندازی مزارع پرورش میگو

رعایت حریم غار نمك در راه اندازی مزارع پرورش میگو

به گزارش بازاری رئیس سازمان امور اراضی اظهار داشت: حدود 750هکتار از اراضی واگذار شده برای راه اندازی مزارع پرورش میگو که در حریم غار نمک جزیره قشم بودند جابه جا می شوند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا علیرضا اورنگی در نشست خبری که با موضوع ارائه دستاوردها و تشریح اهم کارهای سازمان امور اراضی انجام شد با اعلان اینکه ۴.۳میلیون بهره بردار در بخش کشاورزی وجود دارد و یکی از اشکالات آنها سند دار شدن اراضی کشاورزیشان است، اظهار نمود: در نظام برنامه ریزی یکی از اصلی ترین موضوعات تعیین و تکلیف مالکیت عرصه های کشاورزی است که بعنوان کاداستر یا حدنگاری مطرح می شود و اولویت سازمان امور اراضی نیز تعیین و تکلیف اختلافات مردم با یکدیگر و دولت بر سر همین عرصه های کشاورزی است.
وی افزود: از دیگر دغدغه های بخش کشاورزی خرد شدن اراضی است. سعی کردیم با وضع قوانین جدید و با در نظرگرفتن سیاست هایی در قالب تسهیلات حمایتی از خرد شدن زمین ها جلوگیری و در امتداد یکپارچه سازی آنها اقدامات لازم را انجام دهیم.
رئیس سازمان امور اراضی اشاره کرد: سیستم های جامع امور اراضی را راه اندازی کردیم تا تمام اقداماتی چون صدور مجوز، استعلامات و نظارت و... در قالب خدمات الکترونیکی صورت گیرد و همین طور سعی کردیم اختیارات را در استانها بیشتر نماییم تا مراجعات به ستاد سازمان کمتر شود.
به گفته وی سامانه ارتباطات مردمی ۱۳۱ از حدود ۷ سال پیش افتتاح شد که گزارش های خوبی از تغییر کاربریهای غیرمجاز توسط مردم داده شده است و همین طور مشاوره هایی نیز درباب کاربری زمین و قوانین و مقررات مربوطه ارائه می شود.
اورنگی در پاسخ به این پرسش که سازمان امور اراضی چه اقداماتی در امتداد حفاظت از سواحل جنوبی کشور و غارهای نمکی واقع در استان هرمزگان در مقابل راه اندازی مزارع میگو انجام داده است، اظهار داشت: در قانون به سازمان امور اراضی تکلیف شده که حرایم مربوط به تاسیسات، مراکز نظامی و میراث فرهنگی در واگذاری اراضی ملی و دولتی رعایت شود و استعلامات نیز از مراجع قانونی ستاندن شود. اتفاق اخیری که در واگذاری مزارع پرورش میگو در جزیره قشم افتاد این بود که میراث فرهنگی اعلام نمود که به سبب وجود غار نمک باید حرایم در راه اندازی مزارع رعایت شود. خوشبختانه با تفاهماتی که انجام دادیم مقرر است حدود ۷۵۰هکتار از این واگذاری های مزارع پرورش میگو که در حریم غارنمک بود جابه جا شوند و عرصه های جایگزین در جای دیگری به آنها تعلق گیرد.
وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود ستاندن استعلامات بعدا مشخص شد محدوده واگذار شده در حریم غار بوده، افزود: مساحت واگذار شده حدود۱۵۸۰ هکتار بود و پس از بررسی ها مشخص شد که در حریم غار نمک بوده است و به میراث فرهنگی استان نیز در این خصوص تذکر داده شد ولی با پیگیری های لازم عرصه ها جابه جا شدند.
وی اشاره کرد: سازمان منطقه آزاد معتقد می باشد در اجرای قوانین جاری کشور اختیارات تمام دستگاه های دولت این محدوده را دارد و تمام دستگاهها یا باید اختیارات خود راتفویض کنند یا با هماهنگی سازمان منطقه آزاد کارهایشان را انجام دهند. در این مساله نیز بین اینکه اداره میراث استان هرمزگان باید استعلامات را پاسخ می داد یا نمایندگی مستقر در سازمان منطقه آزاد مباحثی عنوان شد و در نهایت همه به جمع بندی رسیدند که نظر نهایی را سازمان مسوول منطقه خواهد داد.
اورنگی در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: تا حالا نقشه کاداستر ۹ میلیون هکتار از ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشور آماده شده و ۱.۷ میلیون هکتار با تأیید سازمان نقشه برداری در سامانه ثبت جانمایی شده است.
وی در ادامه به وضعیت اراضی رفع تداخل شده در ۱۰ماهه سالجاری اشاره نمود و با اعلان اینکه تعداد پلاک های دارای نقشه تجمیعی ۱۱۲۳ پلاک به مساحت دومیلیون و۶۵۳هزارو ۷۸ هکتار است، اظهار داشت: از این تعداد جمعا ۹۱۲ پلاک به مساحت ۱میلیون و ۹۶۷هزارو۵۰۲ هکتار در کمیسیون استانی ثبت مالکیت اشخاص شده است. همین طور پیش از رفع تداخل اراضی ملی ۱میلیون و ۴۲۰هزارو۳۱۹هکتار و اراضی غیر ملی ۵۴۷هزارو۱۸۳ هکتار بود که از پس از رفع تداخل، اراضی ملی به یک میلیون و۲۷۲هزارو ۵۱۱ و اراضی غیر ملی به ۶۹۴هزارو۹۹۱ هکتار رسید.
به گفته وی در ۱۰ماه سالجاری حدود ۱۴۳ هزار هکتار اراضی رفع تداخل شده است.
رئیس سازمان امور اراضی در ادامه اظهار داشت: از سال ۱۳۷۴ تا کنون ۳۰۰ هزارمورد شناسایی تغییر کاربری اراضی کشاورزی را داشتیم که از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۵ قانون مشمول قلع وقمع بنا نبود ولی از ۱۳۸۵ به بعد مشمول قلع و قمع شد.
وی با اشاره به اینکه از سال قبل تا حالا ۱۰۹هزارو ۵۹۲ فقره تماس تلفنی به صورت مستقیم با سامانه ۱۳۱ داشتیم، اظهار نمود: ۴۵هزارو ۷۶۷ فقره تغییر کاربری غیرمجاز گزارش شده است که نسبت به سال قبل ۴۰درصد راندمان شناسایی ما بالا رفته است. امسال ۱۸هزارو۶۳۸ فقره قلع و قمع بنا صورت گرفته که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۸۰درصد افزایش داشته است. در۱۳۳۹ فقره اجرای احکام قضایی شده است که ۶درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
وی در آخر همین طور به افزایش نیروی یگان حفاظت از اراضی کشاورزی نیز اشاره نمود.
منبع:

1399/11/16
18:04:31
0.0 / 5
671
تگهای خبر: تسهیلات , خدمات , سازمان , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا