احیای تجارت جهانی آهسته شد

احیای تجارت جهانی آهسته شد

نهاد سازمان ملل متحد در گزارشی پیش بینی نمود احیای تجارت جهانی در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ به علت مختل ماندن صنعت نفت تحت تأثیر همه گیری ویروس کرونا، باردیگر ضعیف خواهد شد.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) اعلام نمود بعد از اینکه قرنطینه ها سبب رشد منفی ۱۵ درصدی تجارت جهانی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ شد، در نیمه دوم سال روند تجارت بهبود یافت و در سه ماهه چهارم در مقایسه با سه ماهه سوم حدود هشت درصد رشد کرد. با این وجود تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ رشد منفی ۹ درصدی داشت.

رشد تجارت در سه ماهه چهارم تا حدود زیادی تحت تأثیر رشد تجارت کشورهای در حال توسعه به خصوص کشورهای شرق آسیا بود و تجارت کالاهای این منطقه در سه ماهه چهارم بر اساس سالانه ۱۲ درصد رشد کرد.

در گزارش آنکتاد آمده است: اقتصادهای شرق آسیا با رشد قوی صادرات و رشد سهم بازار جهانی، روند احیا را هدایت می کنند. اغلب بخشهای تولیدی بجز انرژی و حمل و نقل در سه ماهه چهارم بهبود داشتند. با این وجود تجارت خدمات در سطح مشابه سه ماهه سوم ماند و صادرات خدمات از چین و تا حدودی کمتری هند نسبتا بهتر از کشورهای دیگر بود.

بر اساس گزارش رویترز، آنکتاد پیش بینی نمود تجارت کالا در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سه ماه قبلی ۱.۵ درصد کاسته می شود و تجارت خدمات هفت درصد کاهش خواهد داشت. با این وجود اعلام نمود پیش بینیهایش به علت همه گیری و ابهامات پیرامون بسته های محرک مالی، مطمئن نیست.

منبع:

1399/11/23
13:19:16
0.0 / 5
779
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا