مرغ ارزان می شود؟

مرغ ارزان می شود؟

بازاری: افزایش مجدد قیمت مرغ در بازار و رسیدن آن به مرز 30 هزارتومان نگرانی های را به وجود آورده است و برای بسیاری این سوال پیش آمده است که آیا قیمت این کالای پروتئینی پرمصرف که برای برخی خانواده ها به سبب قیمت مناسب جایگزین گوشت قرمز شده به زودی کاهش می یابد؟به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، با شیوع پاندمی کرونا در کشور، قیمت مرغ پرنوسان ترین روزهای خودرا تجربه کرد، بطوریکه در آبان و آذرماه قیمت آن در خرده فروشی ها به ۳۳ هزارتومان و گاهی در بعضی محلات به ۳۸ هزارتومان هم رسید و مردم را برای خرید مرغ عرضه شده با نرخ دولتی روانه صف های طولانی در میادین کرد. صف های چند ساعته ای که معلوم نبود چند نفر را درگیر بیماری کرونا و روانه بیمارستان کرده است.

البته در آن زمان ارائه مرغ تنظیم بازاری با قیمت هرکیلو ۲۰ هزار و۴۰۰ تومان و حتی زیر قیمت مصوب توسط شرکت پشتیبانی امور دام و نظارت بر قیمت فروش مرغ در خرده فروشی ها توانست بازار را چند ماهی برای مصرف کنندگان به تعادل برساند اما آن زمان هم تولیدکنندگان و کارشناسان این بخش معتقد بودند که اقدامات مقطعی تنها به شکل مُسکن عمل خواهند کرد و اگر مشکلات ریشه ای حل نشود و بخش خصوصی و دولتی برای حل مشکلات دور یک میز نشینند و همه مسائل به صورت شفاف مطرح نشود بار دیگر بازار مرغ با نوسان مواجه خواهد شد.

نوسانی که بتازگی نیز دامن بازار مرغ را گرفته است؛ بطوریکه در ایام اخیر قیمت مرغ در خرده فروشی های سطح شهر تهران به ۲۷ تا ۳۰ هزارتومان رسیده، یعنی حدود ۷ تا ۱۰۰۰ تومان بیشتر از قیمت مصوب! و آن طور که گزارش ها نشان میدهد مغازه داران نیز در تهیه مرغ با قیمت مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی به سبب عرضه کم در میدان بهمن تهران (بزرگترین مرکز عرضه مرغ تهران) با مشکل روبه رو هستند. تعدادی از آنها نیز خودشان مرغ را بیشتر از نرخ مصوب خریداری می کنند و این کمبود را ناشی از کاهش عرضه مرغ به بازار توسط تولیدکنندگان می دانند.

برخی از تولیدکنندگان و فعالان صنعت طیور نیز درباب افزایش قیمت مرغ در ایام بتازگی نظراتی مطرح نمودند. آنها معتقدند قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی که بعنوان نرخ مصوب مرغ در ستاد تنظیم بازار تعیین شده است، قیمت تمام شده تولید نیست و قیمت مرغ گرم برای تولیدکنندگان حدود ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان است. آنها همین طور می گویند که اگر ستاد تنظیم بازار قیمت مولفه های تولید مانند ذرت و سویا، جوجه را افزایش داده است، قیمت مصوب مرغ نیز بایستی باتوجه به افزایش هزینه ها افزایش یابد در غیر این صورت تولیدکنندگان ضرر خواهند کرد و میل و رغبت برای تولید کاهش پیدا می کند.

البته موضوع دیگری نیز بتازگی درباره کمبود عرضه و افزایش قیمت مرغ نیز مطرح گردیده است. مدتی پیش نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با انتقاد از شکل گیری تصمیمات جزیره ای در استانها به ایسنا اظهار داشت که "برخی از استانها که مزیت تولید دارند گاهی اجازه خروج مرغ را به صورت زنده یا گرم از استانشان نمی دهند و این بسته شدن راه خروج می تواند موجب شود تعدادی از سودجویان به سبب روابطی که دارند از این فرصت استفاده کنند و مرغ را از آن استانها دریافت نمایند و در استان های دیگر با قیمت بالا بفروشند". موضوعی که بنظر می رسد مسئولان مربوطه باید دقت نظر بیشتری به آن داشته باشند.

با این وجود روز گذشته وزیر صمت اعلام نمود که باتوجه به نوسانات اخیر در بازار گوشت مرغ، وزارت جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار بیان کرده که ظرف ۳ روز آینده نسبت به عرضه گوشت مرغ در بازار اقدام می کند تا شرایط به حالت عادی بازگردد. دبیر ستاد تنظیم بازار کشور نیز در این راستا روز گذشته بیان کرد که ذخایر مرغ منجمد در کشور به اندازه کافی بوده و اختیار عرضه مرغ منجمد به ستاد تنظیم بازار داده شده است و اگر تا آخرهفته قیمت مرغ عادی نشود، از این ذخایر به بازار تزریق خواهد شد. مدتی پیش نیز مدیرعامل شرکت پشیبانی امور دام اعلام نموده بود که این شرکت تا به تعادل رسیدن قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار حضور خواهد داشت و مبادرت به توزیع مرغ وتخم مرغ خواهدنمود.

حال باید دید در ایام آینده وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت و دستگاه های مربوطه چه اقداماتی در امتداد ثبات قیمت مرغ در بازار انجام خواهند داد و آیا این آخرین نوسان قیمت مرغ در سال ۱۳۹۹ خواهد بود یا مقرر است تا آخر سال باز هم مردم نگران تامین مرغ مورد نیاز سبد غذایی خود باشند؟

منبع:

1399/11/28
16:05:31
0.0 / 5
677
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا