دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی مطرح كرد

تولید لوازم خانگی می تواند ۳ برابر شود

تولید لوازم خانگی می تواند ۳ برابر شود

به گزارش بازاری دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با اعلان اینکه قابلیت جهش 200 درصدی در تولید انواع لوام خانگی در کشور باتوجه به ظرفیت های نصب شده وجود دارد، از مشکلاتی در تامین مواد اولیه پتروشیمی آگاهی داد و اظهار داشت:  ظرفیت های موجود نیاز داخل را بطور کامل تامین می کند و این صنعت قابلیت تبدیل شدن به هاب تولیدی و صادراتی در منطقه با بازاری با جمعیت بیش از 400 میلیون نفری را دارد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، عباس هاشمی امروز (یکشنبه)، در نشست خبری از افزایش ۴۴ درصدی تولید تلویزیون در ۱۰ ماهه امسال آگاهی داد اظهار داشت: در مدت یاد شده تولید تلویزیون به ۹۹۵ هزار دستگاه و تولید یخچال با ۳۰ درصد رشد به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه یخچال رسیده است. همین طور در طول این مدت ۸۸۰ هزار دستگاه ماشین لباسشویی تولید شده که در مقایسه با ۱۰ ماهه اول سال قبل رشد ۵۳ درصدی داشته است. تولید کولر آبی نیز با ۱۱.۹ درصد رشد به ۸۵۴ هزار دستگاه رسیده است.
وی با اعلان اینکه قابلیت جهش ۲۰۰ درصدی در تولید انواع لوام خانگی در کشور باتوجه به ظرفیت های نصب شده وجود دارد، اشاره کرد: ظرفیت های موجود نیاز داخل را به طور کامل تامین می کند و این صنعت قابلیت تبدیل شدن به هاب تولیدی و صادراتی در منطقه با بازاری با جمعیت بیش از ۴۰۰ میلیون نفری را دارد. برای رسیدن به این اهداف نیاز به برنامه ریزی درست از طرف مسئولان و بسترسازی لازم برای ایجاد تعاملات منطقه ای، ایجاد تعرفه های ترجیحی، توسعه روابط اقتصادی و کمک به نقل و انتقال پول است.
ملزومات توسعه پایدار در صنعت لوازم خانگی
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در ادامه از تشکیل اولین بار دپارتمان قطعه سازی در انجمن آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به گستردگی مواد اولیه، اجزا و قطعات در صنعت لوازم خانگی، داشتن شبکه تامین مواد اولیه می تواند کشور را در مقابل وابستگی های ارزی و تنش های خارجی محافظت کند. همین طور برای دستیابی به توسعه پایدار، این صنعت باید بتواند به شکل سیستماتیک به شبکه جهانی متصل باشد.
هاشمی با اعلان اینکه برمبنای تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اتصال قطعه سازان و شرکت های دانش بنیان به یکدیگر، امیدواری در این صنعت تقویت شده، اظهار نمود: تفاهم نامه ای برای ایجاد کانون دانش، صنعت و بازار با معاونت یاد شده امضا، تا ارتباط صنعت و دانشگاه را بوسیله شرکت های دانش بنیان و بازار تقویت نماییم.
نوین سازی سیتم توزیع در دستور کار
وی همین طور اعلام نمود که برمبنای برنامه نوین سازی سیستم توزیع در آینده بسیار نزدیک، عرضه متمرکز لوازم خانگی و برندهای مطرح داخلی در فروشگاه های بزرگ و مراکز عرضه ای که تمرکز بر حضور پر رنگ برندهای ایرانی دارند، در دستور کار قرار خواهد گرفت.
هاشمی در ادامه با اعلان اینکه وزارت صنعت و این انجمن برای ایجاد سه تا چهار برند ملی در صنعت لوازم خانگی تا افق ۱۴۰۴ تلاش می کنند، اشاره کرد: تحقق این مهم با توجه به این که برای ساماندهی بازارهای صادراتی و صیانت از اعتبار کشور نیاز به مدیریت و ساماندهی داشته و باید از حضور برندهای ناشناخته و بدون شناسنامه، پرهیز شود. حاکمیت باید با رفع موانع تولید، تسهیل امور واحدهای تولیدی، تامین مواد اولیه و غیره به بسترسازی بپردازد، اما انجام این کار باید از طرف بخش خصوصی صورت گیرد.
مزیت های تامین ورق فولادی در رینگ فرعی بورس
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران همین طور با اشاره به به اینکه اجزا و قطعات و همین طور مواد اولیه مورد نیاز این صنعت در شمار اولویت های تخصیص ارز قرار گرفت، اظهار نمود: حالا در موضوع تامین مواد اولیه داخلی این صنعت که با اهمیت ترین آنها ورق های فولادی، مواد پتروشیمی، مقاطع مسی و آلومینیومی است، بیشترین حساسیت روی فولاد قرار گرفته و وزارت صنعت هم بر شفاف سازی و عرضه آن در بورس تاکید دارد. صنعت لوازم خانگی به انواع خاصی از ورق های فولادی نیاز دارد و در سالهای گذشته این ورق ها بوسیله روش مچینگ عرضه می شد، اما امسال بر طبق توافق با وزارت صنعت مقرر شد، معرفی شدگان بوسیله سیستم بهین یاب بتوانند در رینگ فرعی بورس این ماده اولیه را تهیه، که دستاورد بزرگی شمرده می شود.
وی ادامه داد: وقتی مواد در تالار اصلی بورس عرضه شوند، رقابت برای خرید آنها بالاست و در نتیجه قیمت پایه اعلامی باتوجه به محدودیت های عرضه و حاشیه رقابت ایجاد شده، بالا خواهد رفت. عرضه اختصاصی مواد اولیه در رینگ فرعی بورس کمک می نماید تا شرکتها با تقاضای کاذب روبرو نشود و قیمت ها به شکل عادلانه به دست تولیدکنندگان برسد. استمرار تامین مواد اولیه دیگر مزیت عرضه در بورس است که شرکتها می توانند باتوجه به نیازهایشان مبادرت به سفارش گذاری کرده و عرضه کنندگان ورق های فولادی می توانند تسهیلاتی مانند فروش های اعتباری بوسیله ال. سی برای واحدها قائل شوند، در مقابل واحدهای تولیدی نیز معطل تامین مواد اولیه با ابعاد و کیفیت مورد نظرشان یا تامین از بازار آزاد با قیمت های گزاف نخواهند شد.
پتروشیمی دامن لوازم خانگی را هم گرفت!
بگفته هاشمی هم اکنون بیشترین مشکل در تامین مواد پتروشیمی است که همچون آنها ABS مورد نیاز تولیدکنندگان یخچال و فریزر و برخی صنایع لوازم خانگی کوچک است. این در حالیست که تولیدکنندگان محدودی در کشور حضور دارند و باید برای تامین این مواد هماهنگی های بیشتری صورت گیرد، چونکه برخی تولیدکندگان داخلی توانمندی بالایی برای صادرات داشتند، اما به سبب اطمینان نداشتن از استمرار برخی مواد اولیه، نتوانستند قراردادهای صادراتی امضا کنند.
منبع:

1399/12/10
22:21:57
0.0 / 5
534
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , پول
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا