نظارت ۱۰۰پست قرنطینه ای بر واردات و صادرات محصولات كشاورزی

نظارت ۱۰۰پست قرنطینه ای بر واردات و صادرات محصولات كشاورزی

به گزارش بازاری رئیس سازمان حفظ نباتات اظهار داشت: سالانه حدود ۳۱ میلیون تن صادرات، ترانزیت و واردات محصولات کشاورزی انجام می شود و ۱۰۰پست قرنطینه ای در کشور هم وظیفه کنترل و اعمال ضوابط قرنطینه ای را بر عهده دارند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، کیخسرو چنگلوایی در نشست خبری که ظهر امروز با مبحث رونمایی از سامانه های گیاهی در سازمان حفظ نباتات برگزار شد با اشاره به اینکه به علت تنوع عوامل زیان رسان گیاهی در سال ۳۵ تا ۳۶ درصد از محصولات کشاورزی در دنیا دست خوش خسارات می شود، اظهار داشت: میزان این خسارات وارد شده سالانه حدود ۵۵۰ میلیارد دلار است.
وی افزود: عوامل خسارت زا نه تنها سبب کاهش کمی محصولات می شوند بلکه کیفیت محصولات را تحت تأثیر قرار می دهند، ضمن اینکه سالانه باید هزینه های بسیاری برای مبارزه با آنها صرف کرد.
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه در سال ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن سم در دنیا مصرف می شود و تجارت آفت کش ها به عدد ۳۷ تا ۴۰ میلیون دلار می رسد، اضافه کرد: به کار بردن این حجم از آفت کش علاوه بر اینکه می تواند برای سلامت انسان و گیاهان مضر باشد محیط زیست را هم آلوده می کند.
به قول وی کشورها ناگزیر به واردات بخشی از مواد غذایی مورد نیاز خود هستند که این اقدام احتمال ورود عوامل بیماری زا را به کشورها بالا می برد و اگر این آفت ها بموقع کنترل نشود می تواند محصولات صادراتی را هم آلوده کنند و موجودیت صادراتی یک محصول را خدشه دار کرده و اعتماد و بازار هدف را از بین ببرد.
چنگلوایی ضمن اشاره به استفاده از سلاح بیولوژیک در از بین بردن عوامل بیماری زا اظهار داشت: سازمان های قرنطینه ای می توانند نقش مهمی را در پیشگیری از ورود آفت ها و عوامل بیماری زا به کشور داشته باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه سابقه قرنطینه در کشور به حدود ۸۵ سال پیش باز می گردد اظهار داشت: از آن زمان تابحال سیر تکاملی و رو به رشدی را در بحث قرنطینه داشتیم و هم اکنون هم در جایگاه حدودا مناسبی هستیم.
به قول این مقام مسئول در سازمان سالانه حدود ۳۱ میلیون تن صادرات واردات و ترانزیت محصولات کشاورزی در کشور انجام می شود و ۱۰۰ پست قرنطینه هم وظیفه بررسی و کنترل و اعمال ضوابط قرنطینه ای این محصولات را بر عهده دارند. البته امکانات موجود متناسب با حجم کار این پست های قرنطینه ای نیست و بایستی امکانات بیشتری برای آنها فراهم گردد.
رئیس سازمان حفظ نباتات خاطرنشان کرد: با عنایت به افزایش حجم مبادلات میان کشورها باید همگام با دنیا پیش برویم و به همین جهت سامانه های قرنطینه ای طراحی و رونمایی شدند که هدف آنها تأثیر و تسهیل در امور در ارتباط با قرنطینه گیاهان است از طرفی امکان جعل مجوز هم وجود ندارد، وحدت رویه بین پست های قرنطینه ای صورت می گیرد و گزارش این پست ها هم رصد می شود.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا در انتها این مراسم از سامانه واردات و ترانزیت محموله های کشاورزی و پلمب قرنطینه ای رونمایی گردید.
منبع:

1399/12/12
09:32:40
0.0 / 5
663
تگهای خبر: بازار , دلار , سازمان , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا