مركز آمار خبر داد؛

تورم 77 و هفت دهم درصدی كالاهای صادراتی در پاییز سال جاری نسبت به تابستان

تورم 77 و هفت دهم درصدی كالاهای صادراتی در پاییز سال جاری نسبت به تابستان

به گزارش بازاری مرکز آمار ایران اعلام نمود: تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی در پاییز ۱۳۹۹ نسبت به پاییز سال قبل ۲۰۹.۱ درصد و نسبت به تابستان سال جاری هم ۷۷.۷ واحد درصد افزایش داشته است.به گزارش بازاری به نقل از مرکز آمار ایران، قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و هم یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می باشد و تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور سال ۱۳۹۵ (سال پایه) استفاده شده است. روش جمع آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می شود.
ذکر این نکته ضروریست که برای محاسبه شاخص فصل پاییز ۱۳۹۹ از داده های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. بنابراین نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آنها بایستی با ملاحظه صورت گیرد. شایان ذکر است که بعد از استخراج و عرضه ی داده های قطعی سال ۱۳۹۹ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات هم از جانب مرکز آمار بازبینی شده و ارقام نهایی شاخص در ارتباط با این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.
تورم فصلی
تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل قبل ۴۲، ۶ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۳۵.۹ درصد) حدود ۶.۷ واحد درصد افزایش داشته است. همینطور تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری هم در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل قبل، ۱.۰ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۰.۸ درصد) حدود ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی در ارتباط با گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی» (۲۰، ۰ درصد) و بیشترین نرخ در ارتباط با گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها یا … » (۱۲۹.۰ درصد) است.
تورم نقطه به نقطه
تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۰۹، ۱ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۱۳۱.۴ درصد) ۷۷.۷ واحد درصد افزایش داشته است. همینطور تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴.۹ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان سال ۱۳۹۹ (برابر با ۲ درصد) ۳.۰ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی در ارتباط با گروه «مواد پلاستیکی و اشیا ساخته شده از این مواد و …» (۹۳.۲ درصد) و بیشترین نرخ در ارتباط با گروه «اشیا هنری و کلکسیون …» (۶۷۲.۰ درصد) است.
تورم سالانه
تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۳۹۹ برابر با ۱۳۰، ۲ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۹۴.۹ درصد) ۳۵.۳ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۳۹۹ برابر با صفر درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با منفی ۶.۵ درصد) ۶.۵ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی در ارتباط با گروه «مواد پلاستیکی و اشیا ساخته شده از این مواد و …» (۴۴.۴ درصد) و بیشترین نرخ در ارتباط با گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزا و قطعات آنها و …» (۵۳۹.۶ درصد) است.


منبع:

1399/12/15
12:39:44
0.0 / 5
657
تگهای خبر: آمار , دلار , صادرات , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا