در طول یك هفته اخیر:

روند قیمتی بازار سكه و طلا، تغییر مسیر داد

روند قیمتی بازار سكه و طلا، تغییر مسیر داد

به گزارش بازاری طبق تحلیل دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، در خلال این هفته باتوجه به صعود قیمت اونس جهانی و نوسان محدود افزایشی نرخ ارز در داخل، قیمت ها در بازار سکه و طلا که تا پیش از این روندی نزولی در پیش گرفته بود، تغییر مسیر داده است؛ بگونه ای که هر قطعه سکه ۱۳۰ هزار تومان و هر گرم طلا حدود ۱۸ هزار تومان افزایش یافته است.


از آغاز اسفند ماه روند بازار سکه و طلا داخلی روندی نزولی در پیشگرفته بود اما از آغاز هفته ای که پشت سر گذاشته ایم، مسیر قیمت ها تغییر کرده و مجدد روبه افزایشی شدن رفته است.
در این رابطه نادر بذرافشان-دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران- در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در خلال هفته ای که گذشت باتوجه به اخبار سیاسی- اقتصادی در دنیا، به طور میانگین برای هر اونس جهانی حدود ۲۵ دلار افزایش قیمت دیده شد. از طرفی در بازار داخل هم افزایش هرچند محدود نرخ ارز را هم داشته ایم که در مجموع سکه تمام ۳۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار به طور میانگین ۱۸ هزار تومان افزایش یافته اند.

کاهش ۲۵ درصدی تقاضا در ایام پایانی سال نسبت به سال گذشته
وی با اشاره به اینکه حباب سکه طی این هفته در محدوده ۵۰۰ هزار تومان قرار گرفته است، در ارتباط با میزان تقاضا در بازار، خاطرنشان کرد: باوجود اینکه روزهای پایانی سال را پشت سر می گذاریم اما تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا نسبت به سال قبل در همین ایام، ۲۵ درصد کاهش یافته است. علت این کاهش تقاضا، علاوه براینکه نوسانات قیمت هاست، مردم نگران و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند. البته به اعتقاد بنده در دوماه گذشته، قیمت ها از ثبات خوبی برخوردار بوده و نوسانات افزایشی و کاهشی میانگین بین دو تا هفت درصد بوده و نوسان شدیدی به وجود نیامده است.
این مقام صنفی اضافه کرد: هم اکنون قیمت ها در ثبات نسبی خوبی است و مردم می توانند به سادگی برای خرید سکه و مصنوعات طلا اقدام نمایند. از نظر ما کاهش قیمت ها صورت گرفته و احیانا تا آخر سال از دید بنده؛ نهایت پنج تا هفت درصد افزایش یا کاهش قیمت داشته باشیم که تحت تأثیر نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی به جهت تحولات و اخبار سیاسی- اقتصادی باشد که می تواند در بازار ارز داخل هم اثرگذار باشد.
بذرافشان تصریح کرد: به شدت میزان تقاضا نسبت به سال قبل کاهش یافته است و این در حالی است در ایام پایانی سال و باتوجه به اعیاد و در پیش داشتن ماه شعبان بایستی میزان تقاضا برای سکه و طلا بیشتر باشد اما این تقاضا به وجود نیامده است. قیمت ها ثبات نسبی خویش را پیدا کرده و از دید بنده، بعید است آن کاهشی که مردم انتظار دارند سکه به کمتر از ۱۰ میلیون تومان یا گرم طلا به کمتر از یک میلیون تومان برسد، اتفاق بیفتد.
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در اعلام آخرین قیمت ها در بازار سکه و طلا داخلی و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با افزایش ۱۳۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان رسیده است. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم هم ۱۰ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در انتها هفته تعیین قیمت شده است. همانطور که اشاره شد، هم اکنون حباب سکه هم برای هر قطعه سکه حدودا ۵۵۰ هزار تومان است.
وی ادامه داد: هر قطعه نیم سکه با رشد ۱۰۰ هزار تومانی به شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ربع سکه با افزایش ۱۵۰ هزار تومانی به سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسیده اند. سکه های یک گرمی هم بدون تغییر نسبت به ابتدای هفته دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارد.
این مقام صنفی اظهار داشت: همینطور هر مثقال طلا با افزایش ۲۵ هزار تومانی به چهار میلیون و ۴۸۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش حدود ۱۸ هزار تومانی به یک میلیون و ۳۸ هزار تومان رسیده است. آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی هم با افزایش ۲۵ دلاری طی هفته اخیر که اشاره شد، ۱۷۰۴ دلار است.

منبع:

1399/12/22
20:34:11
0.0 / 5
669
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا