واكنش به گزارش مهر؛

سازمان برنامه از طرح های توسعه پایین دستی صنعت نفت حمایت می كند

سازمان برنامه از طرح های توسعه پایین دستی صنعت نفت حمایت می كند

به گزارش بازاری سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود: از نظر این سازمان استفاده از ظرفیت های قانون پشتیبانی از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام، یکی از مهم ترین اقدامات در جهت پیشگیری از خام فروشی نفت به حساب می آید.به گزارش بازاری به نقل از مهر به دنبال انتشار گزارشی با عنوان «دست انداز صندوق توسعه برای اجرای ۸ طرح بزرگ پتروشیمی» در ۱۰ اسفند ۱۳۹۹، سازمان برنامه و بودجه توضیحاتی عرضه کرد که به شرح زیر است:
۱. طبق قانون مزبور، اعطای مجوز تنفس خوراک در چارچوب اعطای خوراک بدون دریافت بهای آن از زمان شروع بهره برداری طرح های موضوع، متناسب با سرمایه گذاری راه اندازی طرح های متقاضی، تا سقف ۲ میلیون بشکه در روز و صرفا از محل سهم سالانه صندوق توسعه ملی و در سقف سهم سالانه آن صندوق، تصریح شده است. همینطور خوراک تحویلی به واحدهای مشمول از نظر قواعد، مالی در حکم صادرات نفت خام و میعانات گازی می باشد.
۲. تعیین میزان مجوز تنفس قابل عرضه به واحدهای متقاضی متأثر از میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال آغاز بهره برداری، قیمت نفت خام و سهم صندوق توسعه ملی در سال مذکور (میزان منابع ورودی صندوق) می باشد، بنابراین باتوجه به عدم قطعیت در مورد عامل های مذکور طی سالهای اخیر به سبب تحریم ها، دورنمای مشخصی از میزان تنفس خوراک قابل عرضه به نحوی که عدم دریافت تمام هزینه های خوراک از زمان شروع بهره برداری از واحدهای متقاضی میسر باشد، به نحوی که ریسک سرمایه گذاری شرکتهای متقاضی کمینه شود و همینطور پرداخت سهم سایر ذی نفعان از صادرات نفت خام و میعانات گازی توسط صندوق توسعه ملی امکان پذیر باشد وجود ندارد.
۳. وزارت نفت نسبت به ارزیابی صلاحیت متقاضیان بهره مندی از تسهیلات قانون و معرفی طرح های متقاضی به دبیرخانه صندوق توسعه ملی اقدام نموده است که میزان ظرفیت پیشنهادی در صورت تصویب یک دفعه و بدون لحاظ زمان بندی مشخص از نظر این سازمان، مغایر با توان صندوق توسعه ملی و منابع ورودی صندوق از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی، با نیم نگاهی به اعداد و ارقام مربوطه در سال های اخیر و دوره تحریم ها می باشد و اتخاذ تصمیم شتابزده در این خصوص به صرفه و صلاح کشور، صندوق توسعه و همینطور شرکتهای سرمایه گذار متقاضی راه اندازی پالایشگاه ها و پتروشیمی های جدید و همینطور سرمایه های مردمی، به سبب احتمال عدم تحقق صادرات در صورت تصویب احجام بالا در مجوزهای تنفس خوراک نخواهد بود. بنابراین در آخرین جلسه هیئت امنای صندوق توسعه ملی مقرر گردید در کمیسیون تخصصی جداول پیشنهادی وزارت نفت مورد بحث و بررسی قرار گرفته و پیشنهاد فنی و مالی قابل اجرا به هیئت امنای صندوق توسعه ملی عرضه شود.
۴. به پیشنهاد کمیسیون تخصصی مقرر گردید، برنامه دقیق توسط وزارت نفت برای سالهای شروع بهره برداری طرح های متقاضی، منضم به لیست این طرح ها، میزان تنفس تفکیکی سالانه و زمان شروع و آخر مجوز تنفس خوراک تهیه شود و بعد از تنظیم جدول نهایی، ضمن دریافت اذن مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در مورد امکان عرضه تنفس، میزان منابع قابل عرضه توسط صندوق توسعه ملی معین شود.
۵. باتوجه به کاهش قابل توجه منابع ورودی سالانه صندوق توسعه ملی از محل درآمدهای نفتی در سالهای اخیر و در شرایط تحریمی و عدم بازگشت تسهیلات و بدهی بخش های دولتی و خصوصی به این صندوق، در صورت تصویب مقادیر غیر کارشناسی و برآوردهای شتابزده از میزان مجوزهای تنفس قابل صدور در سالهای پیش رو، ضمن حذف کامل منابع ورودی صندوق در سال های بهره برداری طرح های جدید، توان این صندوق در عرضه تسهیلات به سایر بخش های متقاضی منابع، کاهش خواهد یافت و رسالت صندوق در عرضه تسهیلات متوازن به کلیه زیربخش های کشور در جهت تبدیل منابع به ثروت های مانا و زاینده اقتصادی و حفظ سهم آیندگان از منابع خدادادی نفت و گاز مبتلا به اختلال خواهد شد. صندوق توسعه ملی، هیئت نظارت این صندوق و دیوان محاسبات کشور هم در این خصوص ابراز نگرانی کرده اند.
شایان ذکر است از نظر سازمان برنامه و بودجه کشور، استفاده از ظرفیت های قانون «حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با بهره گیری از سرمایه گذاری مردمی» یکی از مهم ترین اقدامات در جهت پیشگیری از خام فروشی نفت خام، اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال، مشارکت مردم در طرح های جدید، ایجاد ارزش افزوده و تولید درآمد ملی پایدار است. این مورد ضمن تأمین امنیت انرژی کشور در سالهای آتی منجر به رفع نیاز فزاینده کشور به فرآورده های نفتی با کیفیت و منطبق با الزامات زیست محیطی و کاهش وابستگی به واردات احتمالی و افزایش ظرفیت های صادراتی فرآورده های نفتی در آینده خواهد گردید، ولی صیانت از منابع آتی صندوق توسعه کشور اساسا جزو وظایف این سازمان بعنوان دبیرخانه هیئت امنا و عضو آن هیئت بوده که در این راستا به واسطه فشار گروه های ذینفع در پروژه های نفتی و پالایشگاهی ذره ای در ایفای وظایف خود اهمال نمی نماید.


منبع:

1399/12/24
12:37:08
0.0 / 5
553
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تخصص , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا