آیا طلا چراغ سبز برای صعود قیمت خواهد گرفت؟

آیا طلا چراغ سبز برای صعود قیمت خواهد گرفت؟

مفسرین می گویند اونس طلا هفته جاری از شانس شکستن مقاومت در سطح 1750 دلار برخوردارست با این وجود سرمایه گذاران باید به موارد ذیل توجه نمایند.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، این فلز باارزش شروع خوبی در سه ماهه دوم داشت و قیمتش هفته گذشته حدود یک درصد افزایش پیدا کرد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۱۳ دلار و ۴۰ سنت معادل ۰.۸ درصد کم شد و در ۱۷۴۴ دلار و ۸۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته حدود یک درصد افزایش نشان داد. طلا اوایل هفته گذشته حدود ۵۰ دلار بالاتر از جمعه قبل بود و نزدیک به سطح ۱۷۶۰ دلار معامله می شد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA به کیتکونیوز اظهار داشت: بنظر می رسد بازارها بعد از پوشش اخبار بانک مرکزی آمریکا، متوجه شدند که بانک مرکزی آمریکا تا سال آینده صبر خواهدنمود تا معلوم شود موضعش درباب موقتی بودن تورم اشتباه بوده است یا خیر. چنین تغییری در فضا، رشد سریع بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله را محدود خواهدنمود.

به گفته مویا، آنچه هفته گذشته متفاوت بود این بود که بنظر می رسد بانک مرکزی آمریکا مجاب شده که باید تا سال آینده صبر نماییم تا معلوم شود درباره تورم نظر اشتباهی داشته ایم. قبل از این بازارها تلاش می کردند به پوشش ریسک تورم بپردازند. حالا این مسئله به آینده موکول شده است.

تغییر در فضای بازار ممکنست در ادامه از قیمت طلا پشتیبانی کند به ویژه آمار تورم آمریکا سه شنبه هفته جاری منتشر می شود و باتوجه به آمار شاخص قیمت تولیدکننده که رشد قوی نشان داد، ممکنست افزایش را نشان دهد.

به گفته جیمز نایتلی، اقتصاددان ارشد بین المللی موسسه ING، شاخص قیمت تولیدکننده آمریکا برمبنای ماهانه یک درصد رشد کرد و نرخ تورم سالانه را به ۴.۲ درصد رساند که بالاترین سطح از سپتامبر سال ۲۰۱۱ بود. این رقم بسیار بالاتر از پیش بینی نرخ رشد ۰.۵ درصدی توسط اقتصاددانان بود و به ریسک صعودی شدن شاخص قیمت مصرف کننده افزود.

تحلیلگران به کیتکونیوز گفتند: رشد قوی تر از حد انتظار شاخص قیمت مصرف کننده ممکنست موجب یک دور دیگر صعود بازده اوراق قرضه شود. اما اگر طلا بتواند سطح ۱۷۵۰ دلار را حفظ کند، پتانسیل بهبود قیمت تا سطح ۱۸۰۰ دلار وجود دارد.

مویا اظهار نمود: اگر آمار تورم در هفته جاری داغتر شود، ممکنست عاملی برای بالاتر رفتن بازده اوراق خزانه شود که برای طلا بد خواهد بود. اما بمحض این که این رویداد سپری شد و اگر طلا همچنان نزدیک سطح ۱۷۵۰ دلار باشد، چراغ سبزی برای بالاتر رفتن قیمتها خواهد بود. بعد از انتشار آمار شاخص قیمت مصرف کننده، پتانسیل صعودی بیشتری برای طلا وجود خواهد داشت. خبر خوب برای طلا این است که احیانا در سه ماهه اول به کف قیمت نزول کرده است و فضایی را مشاهده خواهیم کرد که قیمت طلا به افزایش ادامه می دهد. و بااینکه ممکنست رکورد قیمت بالایی که طلا در اوت سال قبل به ثبت رساند را مشاهده نکنیم اما طلا ممکنست باردیگر به سمت مرز ۲۰۰۰ دلار حرکت نماید.

هوز زود است درباره روند چگونگی روند احیای اقتصادی تصمیم بگیریم برای اینکه ریسکهای زیادی هنوز به قوت خود باقی مانده اند. به علاوه به محض این که روند احیای اقتصادی در سایر نقاط جهان اوج بگیرد، ارزش دلار به میزان قابل توجهی ضعیف خواهد شد.

به گفته استراتژیستهای شرکت تی دی سیکیوریتیز، عوامل حمایت کننده از قیمت طلا، تقاضای فیزیکی بالاتر و تجدید خرید طلا توسط بانک های مرکزی خواهد بود. تقاضای قوی چین و هند به همراه تجدید علاقه بانک های مرکزی همگی حمایت کافی از قیمت طلا برای حفظ روند صعودی دوران کرونا فراهم خواهند کرد. باتوجه به افزایش عظیم بدهی دولتی و روند سریع رشد نقدینگی در کشورهایی که ارز آنها بعنوان ارز ذخیره محسوب می شود، بانک های مرکزی ممکنست خرید طلا را به میزان چشمگیری بالا برند.

با این حال ادوارد مویا اشاره کرد رکورد بالای جدید برای طلا تا زمانی که تقاضا برای دارایی امن به سمت رمزارزها می رود، بعید است. اگر حباب رمزارزها بشکند اوضاع برای طلا فرق خواهدنمود اما ارزیابی چنین اتفاقی دشوار خواهد بود. اگر حباب رمزارزها شکسته شود، پیش بینی صعود طلا به سطح ۲۲۵۰ دلار واقع گرایانه خواهد بود.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوچرز بدبینی بیشتری داشت و اشاره کرد طلا در وضعیت فعلی که تحت تاثیر روند سریع رشد اقتصادی قرار دارد نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد. طلا تنها زمانی عملکرد خوبی پیدا می کند که رشد تورم و رشد اقتصادی کندتر را ببیند. ما در چنین فضایی نیستیم. اگر طلا به پایین ۱۷۰۰ دلار نزول کند، در سطح ۱۶۸۰ دلار با تقاضای خرید روبرو خواهد شد. ایشان سپس اضافه کرد: تنها عامل نامعلوم موثر بر افزایش قیمت، طلا شعله ور شدن تنشهای ژئوپلیتیکی خواهد بود.

آمار اقتصادی هفته جاری

پیش بینی می شود گزارش شاخص قیمت مصرف کننده که روز سه شنبه منتشر می شود رشد ۲.۵ درصدی سالانه را در مارس نشان دهد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، آمار اقتصادی دیگری که هفته جاری منتشر می شوند، شمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری، خرده فروشی آمریکا، شاخص تولید ایمپایر استیت نیویورک، شاخص تولید بانک فدرال رزرو فیلادلفیا و تولید صنعتی در روز پنج شنبه و مجوزهای ساخت و شروع ساخت خانه در روز جمعه خواهند بود.
1400/01/22
13:14:55
5.0 / 5
361
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا