ماجرای عدم ترخیص 90 تن مرغ وارداتی چه بود؟

ماجرای عدم ترخیص 90 تن مرغ وارداتی چه بود؟

مدیر کل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی علت عدم عرضه مجوز دامپزشکی برای ترخیص ۹۰ تن مرغ را شرح داد.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا برپایه اظهارات مسؤلان گمرک ایران روزهای گذشته ۹۰ تن مرغ به گمرک رسیده و اظهار شده و با وجود مجوز برای ترخیص ۱۰۰ درصدی بدون کد رهگیری بانک، به علت عدم عرضه مجوز دامپزشکی امکان ترخیص پیدا نکرده است. در بخش دیگری از اظهارات این مسؤلان آمده است که ظاهرا ایراداتی در بسته بندی مرغ ها و عدم درج تاریخ تولید و انقضا به زبان فارسی سبب شده که سازمان دامپزشکی مانع از ترخیص محموله مرغ وارداتی شده و در این حالت گمرک هم امکان ترخیص کالا را نخواهد داشت.

در این راستا حمید نجار- مدیر کل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه ترخیص محموله های وارداتی فرآیندی دارد که برای همه محموله ها ثابت است به ایسنا اظهار داشت: وقتی محموله ای وارد کشور می شود طبق قوانین مصوب سازمان دامپزشکی باید مورد بازرسی و نمونه برداری قرار گیرد و بعد از دریافت تاییدیه بهداشتی ترخیص شود.

وی ضمن اشاره به اینکه واردات نهاده ها معمولا به دو شکل صورت می گیرد، اظهار نمود: محموله هایی مانند نهاده ها ابتدا در مرز نگه داشته می شوند و بعد از تخلیه از آنها نمونه برداری شده و آزمایشات مورد نظر بر روی آنها انجام می شود در نهایت اگر نتایج آزمایش در دامنه قابل قبول قرار گرفت و با معیارهای بهداشتی انطباق داشت، ترخیص بهداشتی می شوند. اگر هم انطباق بهداشتی نداشت عودت داده شده و یا اگر دامنه نتایج در حدی بود که می توانست وارد مسیر سالم سازی شود ترخیص شده اما دامپزشکی دقیقا مشخص می کند که محموله به کجا فرستاده شود.

مدیر کل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی افزود: دسته دیگری از محموله ها هستند که بعد از ورود به کشور در سردخانه های تحت کلید گمرک تخلیه می شوند و بعد از انجام نمونه برداری و آزمایش های مورد نیاز در صورت انطباق نتایج با معیارهای بهداشتی اجازه ترخیص می گیرند.

وی با اشاره به اینکه محموله ۹۰ تن مرغ وارداتی در مرز ورودی تاجر مشکلی از نظر اسناد و مدارک نداشته و مشکل اصلی موضوعات بهداشتی بوده است، اظهار داشت: به شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت خصوصی وارد کننده اعلام نموده بودیم محموله باید در سردخانه تحت کلید گمرک تخلیه و اظهار گمرکی و سپس از آنها نمونه برداری های شود. متاسفانه برداشت اشتباهی شده و تصور بر این بوده که بدون نمونه برداری امکان ترخیص وجود دارد که برپایه قانون اجازه چنین کاری وجود ندارد.

نجار خاطرنشان کرد: شرکت خصوصی و پشتیبانی امور دام باید از قبل گمرک را آگاه می کردند تا سردخانه تحت کلید برای آنها در نظر گرفته شود. متاسفانه این پیگیری ها انجام نشد و گمرک هم آمادگی لازم برای در اختیار قرار دادن سردخانه های تحت کلید به این شرکت نداشت.

مدیر کل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی در پاسخ به اینکه هم اکنون این ۹۰ تن مرغ در کجا تخلیه شده است و آیا احتمال دارد با طولانی شدن این روند محموله به صورت کل فاسد شود، اظهار داشت: روز گذشته با یکی از سردخانه های تحت کلید گمرک هماهنگی های لازم صورت گرفت و این ۹۰ تن مرغ در آنجا تخلیه شد. در قدم بعدی مقرر است با گمرک هماهنگ شود تا به ما اجازه بازرسی، نمونه برداری و آزمایش دهند. پس از بررسی نتایج آزمایش ها در صورت انطباق با معیارهای بهداشتی ۹۰ تن مرغ ترخیص خواهد شد. این فرایند ۸ تا ۱۰ روز زمان خواهد برد.منبع:

1400/02/01
22:55:30
5.0 / 5
388
تگهای خبر: بانك , تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا