فرماندار سنندج در گفت و گو با بازاری:

كشاورزی لوكوموتیو توسعه اقتصادی كردستان است

كشاورزی لوكوموتیو توسعه اقتصادی كردستان است

کردستان فرماندار سنندج اظهار داشت: کشاورزی، لوکوموتیو محوری ترین بخش توسعه اقتصاد استان کردستان بخصوص در حوزه تولیدات باغی، دام و طیور و است.


یحیی نظری در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: محوری ترین بحث شعار سال جاری با نام «تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها» امر تولید است که اگر بعنوان بخش اصلی اقتصاد فعال شود، می تواند زنجیره های دیگر را هم به حرکت درآورد.
وی ادامه داد: افزایش تولید باعث کاهش بیکاری، افزایش سطح درآمد خانوار، افزایش سطح سرانه اقتصادی جامعه، تحرک بخشی حمل و نقل، افزایش صادرات و حل شدن خیلی از مشکلات دیگر جامعه می شود.
فرماندار سنندج در ارتباط با بخش مانع زدایی شعار سال، بیان نمود: تحریم ها طی دو سال قبل بعنوان یک جنگ تمام عیار اقتصادی، با هدف فلج کردن تولید و بخش خدمات کشور شکل گرفت و از سویی هم بیشتر مسایل اقتصادی ما متاسفانه وابسته به تولید و فروش نفت می باشد.
وی افزود: انتخاب تولیدهای صنعتی و کشاورزی هدفدار در جهت اقتصاد مقاومتی، اقدامی بود تا ما متکی به آورده های خود باشیم؛ اما یکسری مشکلات برای تولید کشور طی سالهای گذشته و سال جاری که هنوز تحریم ها برداشته نشده است وجود دارد و در بحث فناوری روز در حوزه های صنعتی و کشاورزی هم وارداتی نداشته ایم.
به گفته نظری، باید در رشته های صنعت دانش بنیان پویایی بیشتری ایجاد شود و روش های دانش بنیانی که پارک علم و فناوری به راه انداخته، زمینه اتکا به داخل را فراهم نموده و سدهای تحریم را هم بشکند.
وی اظهار داشت: بحث رکود اقتصادی، تأمین هزینه های برق و انرژی، تأمین مواد اولیه و قطعات یدکی در حوزه صنعت و کشاورزی، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، بالا بودن هزینه های تولید همچون تأمین اجتماعی و مالیات و عوارض های مختلف بخش صنعتی، بالا بودن بهره های کمرشکن بانکی، سوء مدیریت و بی دانشی، محدودیت بازار فروش که به علت تحریم ها تحت تأثیر قرار گرفته همچون موانع موجود در بخش صنعت است.
فرماندار سنندج، با تکیه بر اینکه این موانع باید شناسایی شوند تا بتوان از ظرفیت های موجود در اختیار بهره گرفت، بیان نمود: فرمانداری سنندج همچون سنوات گذشته در نخستین فرصت با تشکیل جلسات موانع تولید در این حوزه اقدام خواهد نمود و با شناسایی واحدهای تولیدی دارای مشکل نسبت به رفع مشکل آنها ورود می کند.
کشاورزی، پیشران توسعه کردستان است
وی با اشاره به اینکه کشاورزی، لوگوموتیو محوری ترین بخش توسعه اقتصاد استان کردستان بخصوص در حوزه تولیدات باغی، دام، طیور و گوشت قرمز و سفید است اظهار داشت: طی سالهای اخیر مشکلاتی در حوزه تأمین نهاده های دامی برای دامداری و مرغداری ها وجود داشت، اما با این حال، تولیدات در سطح استان بیشتر از نیاز است و مازاد تولید هم به استان های همجوار و کشور عراق صادر می شود.
به قول فرماندار سنندج، استفاده از ظرفیت های قانونی همچون پرداخت تسهیلات در بخش کشاورزی بخصوص باغداری از راهکارهای اساسی مانع زدایی در این بخش است؛ به صورت مثال پارسال در اطراف سد آزاد 5 هزار هکتار از زمینهای مسیر انتقال آب سد آزاد از دیمی به آبی تبدیل گشته که این اقدامات در افزایش سطح تولیدات کشاورزی و باغداری نتایج مثبتی دارد.
وی اضافه کرد: هم اکنون برای افزایش تولیدات باغی و محصولاتی همچون توت فرنگی مشکلی وجود ندارد، بلکه باید در جهت صنایع تبدیلی این محصولات، ظرفیت سازی و زمینه صادرات آنها به کشورهای همسایه فراهم گردد که تحقق این اقدامات احتیاج به حمایت قانونی دارد.
نظری، جذب تسهیلات بانکی برای سرمایه گذاری زیربخش های کشاورزی، کمک بلاعوض برای آبیاری، اشتغال پایدار روستایی، استفاده از ظرفیت نهادهای غیردولتی با راه انداختن صندوق های خرد سرمایه گذاری، استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی، سرمایه در گردش کشاورزی در منابع داخلی بانک، تسهیلات رونق تولید از راه سامانه بهیاب را همچون اقدامات موثر برای پشتیبانی از تولیدات کشاورزی عنوان نمود.
وی افزود: همینطور استقرار سیستم های نوین آبیاری، اجرای شبکه های فرعی آبیاری در اراضی پایین دست و تکمیل ایستگاه های پمپاژ جهت آبیاری، استفاده از تکنولوژی و تجهیزات جدید کشاورزی و افزایش سطح بهره وری کشاورزی همچون اقدامات موثر دیگر در بخش کشاورزی بعنوان پیشران توسعه استان است.
فرماندار سنندج ضمن اشاره به اینکه در سطح استان کردستان، یکسری مشکلات قانونی برای سرایه گذاران وجود دارد که باید برطرف شود اظهار داشت: دوری از مرکز و عدم مهیا بودن زیر ساخت ها به اندازه کافی همچون این مشکلات است.
نظری اظهار داشت: سرمایه گذار باید سرمایه خویش را در مکان امنی سرمایه گذاری کند و بتواند دسترسی ساده به صادرات و مرکز داشته باشد؛ بنابراین حمل و نقل عاملی موثر در تحقق این مساله است، و این در حالی بوده که فرودگاه سنندج هنوز بین المللی نیست و تعداد پروازهای آن خیلی کم است.
وی اعلام نمود: توسعه باند فرودگاه سنندج و بهره برداری از طریق آهن امسال می تواند به سرمایه گذاری در استان کمک نماید.
فرماندار سنندج، تصریح کرد: سرمایه گذار به دنبال نفع و سود است و به صورت طبیی در مکانی سرمایهگذاری می کند که سود بیشتری داشته باشد نخستین شاخص اثرگذار در افزایش سرمایه گذاری در این منطقه، توسعه زیر ساخت ها برای دسترسی ساده به بازار، مرکز و صادرات، کاهش هزینه های تولید و تأمین آسان مواد اولیه است که در این راستا علاوه بر زیر ساخت ها دولت باید یکسری معافیت های مالیاتی و یک پنجره واحد برای تسریع فرآیندهای صدور مجوزها، در اختیار گذاشتن زمین در شهرک های صنعتی، پیشبینی قوانین برای معافیت های مالیاتی بعنوان تسهیلات در نظر بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: همینطور فرهنگ سرمایه گذاری در استان کردستان باید تقویت شود و موانع اضافه برای سرمایه گذاران تراشیده نشود و در این حوزه مردم هم باید همکاری لازم را داشته باشند.1400/02/04
21:15:04
5.0 / 5
404
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا