حباب سكه به كمتر از ۱۸۰ هزار تومان رسید

حباب سكه به كمتر از ۱۸۰ هزار تومان رسید

طبق تحلیل نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت قیمت سکه و طلا طی یک هفته اخیر در عین تعطیلی بازارهای رسمی و واحدهای صنفی به جهت محدودیت ها کرونائی، در هفته ای که گذشت حباب سکه رکورد زده و به زیر ۱۸۰ هزار تومان رسید. حباب سکه امروز نیز در محدوده ۱۶۰ هزار تومان قرار دارد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، شیوع کرونا همچنان بالاست و روزانه برخی از هموطنان را به کام مرگ می کشاند؛ از همین روی بازار رسمی سکه و طلا هم همچون دیگر اصناف و واحدها تعطیلی هستند؛ اما باوجود این تعطیلی همانطور که بارها هم اشاره شده است، به جهت نوسان قیمت پارامترهای موثر بر قیمت سکه و طلا همچون نرخ ارز و قیمت اونس جهانی، قیمت سکه و طلا هم دسخوش تغییر می گردد.
محمد کشتی آرای- نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران- در گفتگو با ایسنا، در تشریح وضعیت یک هفته اخیر قیمت سکه و طلا در داخل، اظهار نمود: برخلاف پیشبینی تحلیلگران بازارهای جهانی که اعلام نموده بودند، قیمت اونس جهانی طلا به کانال ۱۶۰۰ دلار کاهش پیدا خواهد کرد، چنین اتفاقی نیفتاد و طی سه هفته اخیر در کانال ۱۷۰۰ دلار باقی ماند و همچنان در راه صعود قرار دارد.
وی اضافه کرد: طی هفته ای که گذشت، قیمت اونس جهانی به طور متوسط با سه دلار افزایش هفتگی، امروز به ۱۷۸۱ دلار رسیده است. اما برخلاف سیر صعودی قیمت اونس جهانی و افزایش های روزانه، در داخل کشور شاهد کاهش قیمت طلا و سکه بوده ایم؛ بدین ترتیب که با تعطیلی واحدهای صنفی و کاهش نقدینگی در بازار، قیمت ارز در داخل هم کاهش پیدا کرد و کاهش نرخ ارز و کاهش تقاضا منجر به کاهش هفتگی و روزانه قیمت طلا و سکه شد. بر این اساس که طی سه هفته اخیر شاهد کاهش حباب انواع سکه بخصوص سکه های کوچکتر بوده ایم.

سکه به کانال ۹ میلیون تومان بازگشت/ هر گرم طلا به زیر یک میلیون تومان رسید
این مقام صنفی تصریح کرد: در هفته ای که گذشت، همانطور که اشاره شد قیمت هر اونس جهانی سه دلار افزایش داشت اما برخلاف آن، در داخل کشور قیمت سکه تمام طرح قدیم با ۲۰۰ هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته، در آخرین قیمت های تعیین شده به ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار و طرح جدید با کاهش ۱۵۰ هزار تومان به ۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسیده اند.
کشتی آرای افزود: نیم سکه با ۱۵۰ هزار تومان کاهش به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ربع سکه با ۱۰۰ هزار تومان کاهش به سه میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی بانک مرکزی هم با کاهش ۱۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان تغییر قیمت داشته اند. همینطور قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار هم در طول یک هفته اخیر با کاهش ۲۳ هزار تومانی به ۹۸۸ هزار تومان رسیده است.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: این ریزش قیمت ها در قطعات سکه و طلا در حالی است که در طول یک هفته اخیر، نرخ ارز تنها ۳۲۰ تومان کاهش داشته و به نسبت به افزایش قیمت هر اونس جهانی، این میزان کاهش قیمت ها تعادل ندارد. ازاین رو محاسبات انجام شده نشان داده است که بیشترین سهم کاهش قیمت ها در ارتباط با حباب آن هاست و مابه التفاوت قیمت واقعی و قیمت های تعیین شده بر روی قطعات سکه، در حال کاهش است (این مابه التفاوت در حال کاهش است).

روند نزولی قیمت سکه و طلا، ادامه دار خواهد بود
وی تصریح کرد: در هفته ای که گذشت، برای نخستین بار حباب سکه به زیر ۱۸۰ هزار تومان رسید که طی یک سال گذشته، این میزان حباب یک رکورد جدید بود و تا ۱۶۰ هزار تومان هم حباب هر سکه تمام طرح جدید کاهش پیدا کرد.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در انتها پیشبینی کرد: باتوجه به تعطیلی مجدد هفته پیش رو واحدهای صنفی و به تبع کاهش تقاضاها و کاهش معاملات به نظر می آید که روند قیمت ها همچنان نزولی خواهد بود. البته عواملی دیگر هم اثرگذار خواهند بود؛ یکی از عوامل اصلی اثرگذار بر کاهش قیمت ارز، مذاکرات وین است که تا این لحظه به نظر می آید، مثبت بوده و تأثیر مذاکرات مثبت وین بر روی کاهش نرخ ارز و کاهش تقاضا موثر بوده است. این در شرایطی است که خیلی از تحلیلگران در ایام پایانی سال ۱۳۹۹ و در اوایل سال ۱۴۰۰، پیشبینی افزایش قیمت اونس جهانی طلا و افزایش نرخ ارز داشتند اما برخلاف آن پیشبینی ها، باتوجه به اتفاقات و تحولات اخیر، قیمت ها روندی نزولی پیدا کرده و پیشبینی می شود که این روند فعلاً ادامه دار باشد.1400/02/10
22:58:43
5.0 / 5
328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا