دو مقام مسئول در گزارش بازاری؛

احتمال دست درازی به سرمایه شركت های سرمایه گذاری استانی وجود دارد

احتمال دست درازی به سرمایه شركت های سرمایه گذاری استانی وجود دارد

بازاری: مسئولان می گویند طبق بخشنامه 30 درصد از سرمایه شرکت های سرمایه گذاری در اختیار هیات مدیره است و احتمال دارد با برگزاری غیرقانونی انتخابات مجامع اهتمام در دست درازی به این منابع باشد.حسین بوجار مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش که آیا مشکلات مربوط به برگزاری انتخابات هیأت مدیره های شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت مرتفع شده است یا خیر، گفت: ۳۰ فروردین ماه سال جاری سازمان بازرسی کل کشور نامه ای را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارسال کرد و در آن ذکر شده با توجه به این که تشریفات قانونی این انتخابات رعایت نشده و بخشنامه به درستی اجرا نشده، دستور توقف مجامع را داده است تا ابهامات حل شود؛ اما طی ویبناری که روز پنجشنبه وزارت اقتصاد با شرکت های امور دارایی استان برگزار کرد هیأت رئیسه ای را بصورت انتصابی، انتخاب نموده اند.
وی اضافه کرد: مبنای این اقدامشان را نامه دفتر رهبری گذاشته اند؛ در این نامه برگزاری مجامع، اصلاح اساسنامه و انتخاب مدیران مورد تاکید قرار گرفته شده است در صورتیکه وزارت اقتصاد فقط انتخاب مدیران را لحاظ کرده است.
بوجار اظهار داشت: دادستان های استان هایی همچون همدان، کرمانشاه و … ورود کرده و برگزاری مجامع را غیرقانونی اعلام و دستور توقف برگزاری مجامع را داده اند.
احتمال دست درازی به ۳۰ درصد از سرمایه شرکت ها
عضو هیأت مدیره کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت اشاره کرد: در نامه ای که دفتر رهبری آورده است مشارکت واقعی مردم مورد تاکید قرار گرفته در صورتیکه در مجامعی که مقرر شده اجرا شود هیچ نوع مشارکت مردمی لحاظ نشده است؛ بعنوان مثال در استان مرکزی ۵۸۸ هزار سهامدار وجود دارد که از این تعداد حداقل باید نصف به اضافه یک در مرحله دوم مجمع مراجعه کنند اما فقط ۵۰ درصد از سهامداران استان مرکزی سجامی شده اند.
وی اضافه کرد: در فرمان ۸ بندی رهبری (سال ۸۵) مردم را سهامدار تعاونی و تعاونی ها را سهامدار شرکت های سرمایه گذاری اعلام نمودند در صورتیکه دولت خلاف گفته رهبری عمل کرده و اصلاً تعاونی ها را حساب نمی کنند. سهامداران واقعی شرکت های سرمایه گذاری استانی تعاونی ها هستند اما به اجبار می خواهند از مردمی که از برگزاری مجامع آگاهی نداشته و دسترسی کامل نیز به اینترنت ندارند در این انتخابات استفاده کنند.
بوجار گفت: بنظر می رسد گرفتن کرسی های هیأت رئیسه شرکت های سرمایه گذاری و گرفتن سهام بصورت مجانی از مردم اهداف برگزاری این چنینی انتخابات باشد.
وی اضافه کرد: طبق بخشنامه ۳۰ درصد از سرمایه شرکت های سرمایه گذاری، در اختیار هیأت مدیره است؛ شرکتی ۱۴ هزار میلیارد تومان سرمایه دارد به سهولت می توانند با یک مصوبه هیأت مدیره ۳۰ درصد این رقم را از این دست به آن دست کنند.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان مرکزی اظهار داشت: رئیس جمهوری در یکی از پیشنهاداتش به رهبری، اعلام نمود که اجازه دهند سهامداران بزرگ سهام این شرکتها را بخرند که این پیشنهاد مورد مخالفت جدی رهبری قرار گرفت. رهبری تاکید نمودند که باید مشارکت واقعی باشد و دست سهامدران بزرگ از این سهام کوتاه شود. با این وجود الان که نماد تعدادی از استانها باز است، چند کارگزاری و شرکت های سرمایه گذاری بزرگ در حال خرید سهامشان هستند؛ این در حالیست که طبق قانون باید سهام شرکت های تعاونی را بخرند.
وی گفت: ما تلاش داریم بوسیله دادستانی، قوه قضائیه و دستگاه های قضائی و امنیتی بصورت قانونی با این اقدام برخورد نماییم.
دولت قصد نابودی تعاونی های سهام عدالت را دارد
همچنین وحید وطن دوست فر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تا حالا هیچ انتخاباتی در کشور بصورت الکترونیکی نبوده است و قصد برگزاری آزمایشی انتخابات را دارند؛ از سویی دیگر طبق اساسنامه تأیید شده از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار که هر گونه تغییرش نیازمند مجوز سازمان بورس و مجمع شرکت هاست، انتخابات باید بصورت کتبی و مستند اجرا شود تا اگر کسی اعتراضی کرد اسناد انتخابات موجود باشد و مهندسی نشده باشد.
وی اضافه کرد: متأسفانه اساسنامه ها اصلاح نشده و سازمان بورس نیز دراین زمینه قصور کرده و هر گونه برگزاری انتخابات غیر از حالت کتبی مغایر با اساسنامه و قانون تجارت خواهد بود. همه هم در جریان این مساله هستند و نمی توان گفت بی خبرند.
وطن دوست فر افزود: افرادی که بواسطه حضور در تعاونی های سهام عدالت و به تبع آن شرکت های سرمایه گذاری از تخلفات دولت در سهام عدالت خبر داشته و مستنداتی هم دارند را بوسیله برگزاری انتخابات غیرحضوری می خواهند کنار بگذارند؛ در حقیقت دولت با برگزاری این چنینی انتخابات درصدد مهندسی کردن است.
وی اظهار داشت: در ابلاغیه های رهبری همیشه بر ترویج فرهنگ سهامداری بین مردم و کاهش تصدی گری دولت تاکید گردیده است، بدین جهت متولیان با برگزاری الکترونیکی انتخابات عملاً مغایر با دستور رهبری اقدام می کنند. اداره جات امور اقتصادی و دارایی وظیفه ای ندارند؛ مجمع باید تشکیل گردد و اعضای مجمع هیأت رئیسه را انتخاب کنند نه اینکه از قبل هیأت رئیسه ای برای خودشان تعیین کنند وبه اداره کل امور اقتصاد دارایی اعلام کنند و بعد این اداره جات انتخابات مهندس شده ای را برگزار و نفراتی را تعیین کنند. بهر دلیلی این نفرات قبل که از دزدی بزرگ دولت خبر دارند از کار برکنار شوند.
دولت نمادها را پیش از انتخابات معاملاتی کرده است
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان قزوین اشاره کرد: تمامی سهامداران باید اجازه حضور در مجمع داشته باشد اما در حالت فعلی فقط سهامداران سجامی مجوز ورود دارند. از سویی دیگر طبق ابلاغیه رهبری و قانون اصل ۴۴ شرکت های سرمایه گذاری باید متشکل از شرکت های تعاونی باشند اما این بخش کلاً کنار گذاشته شده و فرهنگ سهامداری هیچ گاه ترویج داده نشد و تصدی گری دولت کاهش نیافت؛ در حقیقت چیزی که در اینجا اجرا نمی گردد قانون و فرمان ۸ بندی رهبری (در سال ۸۵) است.
وی با اعلان اینکه تعاونی های سهام عدالت را می خواهند نابود کنند، اظهار داشت: در بخشنامه ای که پس از ابلاغیه اردیبهشت ماه سال ۹۹ رهبری در شورای عالی بورس تصویب گردید، شورا حتی آنرا هم اجرا نمی کند، در صورتیکه اجرای این بخشنامه برای دستگاه های اجرائی الزامی است و فقط شرکت های سرمایه گذاری را مجبور به اجرای این بخشنامه می کنند.
وطن دوست فر اضافه کرد: بخشنامه ایرادات اساسی و مغایرت هایی با قانون دارد؛ از طرفی طبق این بخشنامه انتخابات باید پس از افزایش سرمایه انجام می شده آن هم از طرف سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند و همین طور نمادها باید پس از انتخابات معاملاتی می شد ولی اینجا دولت نمادها را پیش از انتخابات معاملاتی کرده و شخصیت های حقوقی و حقیقی مدنظرشان سهام های این شرکتها را خریداری نموده اند تا مهندسی انتخابات را به خوبی انجام دهند و افراد مدنظر دولت وارد این شرکتها شوند.


منبع:

1400/02/12
13:04:51
5.0 / 5
529
تگهای خبر: اقتصاد , اینترنت , بورس , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا