رئیس كل گمرك اعلام كرد

صدور ۱۵۰ بخشنامه متضاد و متناقض برای صادرات در سال ۹۹

صدور ۱۵۰ بخشنامه متضاد و متناقض برای صادرات در سال ۹۹

به گزارش بازاری رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: سال قبل هر دو روز یک بخشنامه برای صادرات به گمرک ابلاغ گردید و بنابراین ۱۵۰ بخشنامه متضاد، متناقض و کند کننده برای صادرات داشتیم و سال جاری هم ۱۱ بخشنامه داشته ایم.به گزارش بازاری به نقل از مهر، مهدی میراشرفی در بیست و سومین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، عنوان کرد: از آغاز سال ۱۴۰۰ تا ۲۵ اردیبهشت ماه، واردات کشور ۴.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۵.۶ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزشی ۲۸ درصد رشد داشته است. در مدت یاد شده صادرات کشور ۱۵.۵ میلیون تن بوده که برابر با واردات شده و ارزش آن ۵.۶ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد رشد داشته است.
رئیس کل گمرک ایران اضافه کرد: هم اکنون مجموعاً ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای غیرکانتینری در گمرکات وجود دارد که از این مقدار ۴ و نیم میلیون تن کالای اساسی است و در کالاهای در حال تخلیه ۴۵۰ هزار تن و در لنگرگاه هم ۸۳۱ هزار تن کالا وجود دارد.
وی عنوان کرد: پیش از تحریم ها از زمانی که کالا به کشور وارد می شد تا زمانی که مستعد اظهار بود میانگین ۲۰ روز طول می کشید اما تحریم ها میانگین ماندگاری کالا در گمرکات را به مدت ۵۰ روز افزایش داده است. برپایه برآورد، در دنیا هر یک روز توقف کالا در زنجیره عرضه قبل و پس از گمرک یک درصد به قیمت تمام شده کالا اضافه می کند.
رئیس کل گمرک ایران بیان داشت: هم اکنون بیشتر از ۸۰ درصد کالاهای وارد شده به کشور مواد اولیه و ماشین الات واسطه ای تولید است.
میراشرفی عنوان کرد: پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۳ کشورها در گمرک دستگاههای ایکس ری مستقر کردند تا دیتاهای کالا به مقصد ارسال شود و بنابراین برپایه امکانات بوجود آمده دیتای محموله قبل و در حین حمل به مقصد می رسد و هم اکنون ۹۰ درصد کالاهایی که به کشورهای پیشرفته صادر می شود دیگر در مرزها متوقف نمی شوند و مرزها محل عبور هستند و کمتر از ۱۰ درصد کالاها مورد ارزیابی و مسائل مقرراتی قرار می گیرد، بنابراین این مورد در تسهیل تجارت بسیار مؤثر است.
وی اضافه کرد: بر مبنای برآورد GDP کل دنیا در سال ۲۰۲۱ که توسط صندوق بین المللی پول تعیین شده است ۹۳ هزار میلیارد دلار خواهد بود که براین اساس GDP کشورهایی مانند آمریکا ۲۲ هزار میلیارد دلار، چین ۱۶ هزار میلیارد دلار و ژاپن ۵.۳ هزار میلیارد و عربستان ۸۰۰ میلیارد دلار، ترکیه ۷۹۴ میلیارد و ایران با ۹۸۲ میلیارد دلار مقام ۲۲ GDP کل دنیا را خواهد داشت.
رئیس کل گمرک ایران بیان داشت: از این میزان GDP کل دنیا در سال ۲۰۱۹ به میزان ۲۵ هزار میلیارد دلار صادرات دنیا بوده است و بنابراین اگر همین میزان واردات انجام شده باشد حجم تجارت در دنیا در این سال به میزان ۵۰ هزار میلیارد دلار بوده است.
میراشرفی با اشاره به اینکه قرن بیست و یکم قرن آسیا است، اظهار داشت: نخستین بندر بزرگ دنیا در آسیا است و کشور چین از مجموع ۲۵ هزار میلیارد دلار صادرات دنیا در سال ۲۰۱۹ مقام اول را با ۲۶۵۰ میلیارد دلار صادرات و آمریکا با ۲۵۳۰ مقام دوم را دارد و عربستان با ۲۸۵ میلیارد دلار مقام ۲۵ صادرات و عراق با ۸۹ میلیارد دلار رتبه ۴۲ را در این سال در زمینه تجارت دارد.
وی بیان داشت: بنابراین با عنایت به موقعیت خدادادی ایران اگر تسهیل تجارت را داشته باشیم بعنوان یک هاب در منطقه می توانیم عمل نماییم.
تحریم عامل اصلی ماندگاری کالا در گمرکات
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه رسوی و ماندگاری کالا در گمرکات یک معلول است بیان داشت: در رأس عواملی که سبب رسوب کالا در گمرکات می شود باید به مبحث تحریم ها اشاره نمود. سایر موارد رسوب کالا در گمرکات کشور به تحریم مرتبط نیست و ناشی از مسائل داخلی است.
رئیس کل گمرک ایران بیان داشت: در دنیا هم اکنون در مرزها بحثی بعنوان مدیریت هماهنگ مرزی و همینطور مدیریت یکپارچه مرزی و همینطور تک ایستگاه شدن فرایند واردات و صادرات وجود دارد که متأسفانه در کشور ما در این باب چندان از این مسائل استفاده نمی گردد.
وی در ادامه به عوامل داخلی رسوب کالا در گمرکات اشاره نمود و اظهار داشت: تعدد قوانین و مقررات یکی از این عوامل است و در دنیا که قدمت ۲۵۰ سال قدمت قانونگذاری دارد ۳ هزار مورد قانونی دارند در کشور ما با سابقه ۱۰۰ ساله قانونگذاری ۱۱ هزار مورد قانونی وجود دارد و در بحث تجارت بیشتر از هزار مورد قانونی داریم.
میراشرفی عنوان کرد: حتی ۲۲۰ هزار بخشنامه و دستورالعمل وجود دارد این در شرایطی است که سازمان شفاف سازی بین المللی به جهت ارتقا سلامت و کاهش فساد نخستین سفارش اش کاهش قوانین و مقررات است.
سال گذشته هر دو روز یک بخشنامه دست و پاگیر صادرات به گمرک ابلاغ گردیده است
وی اضافه کرد: بر مبنای برآورد انجام شده در گمرک پارسال هر دو روز یک بخشنامه در بخش صادرات به گمرک ابلاغ گردیده است و بنابراین ۱۵۰ بخشنامه متضاد، متناقض و کند کننده برای صادرات ابلاغ گردیده و امسال هم ۱۱ بخشنامه در بحث صادرات ابلاغ گردیده و بنابراین این هم یکی از عوامل کندی در امر تجارت است. البته در بحث واردات شرایط ابلاغ بخشنامه ها بدتر است.
میراشرفی بیان داشت: عامل سوم داخلی برای رسوب کالا در گمرکات بحث تعدد سازمان ها است و شاید ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین سازمان در تجارت کشور اعمال مقررات دارند و شاید بیشتر از ۲۵ سازمان در رابطه با تجارت هستند.
وی بیان داشت: عامل چهارم داخلی برای رسوب کالا اطاله صدور مجوزها است و امکان دارد صدور برخی مجوزها چند ماه طول بکشد و در کشور ما گاهی ۴ مرجع واحد برای صدور بعضی از مجوزها با مرجع های مختلف ورود می کند.
رئیس کل گمرک ایران عنوان کرد: در کشوری که ۲۵ سازمان برای تجارت کشور تصمیم گیر هستند غیر از عامل تحریم ها اگر فقط یکی از این سازمان ها با سایر سازمان ها هماهنگ نباشد می تواند به تجارت کشور لطمه بزند.
میراشرفی در مورد هزینه تحریم ها عنوان کرد: بر مبنای برآورد بین ۱۰ تا ۲۰ درصد ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی هزینه تحریم است مثلاً اگر سال قبل میزان تجارت کشور ۷۰ میلیارد دلار بوده حداقل ۷ میلیارد و حداکثر ۱۴ میلیارد دلار در بحث در ارتباط با تجارت به صورت مستقیم هزینه تحریم ها بوده است.


منبع:

1400/02/29
13:02:50
5.0 / 5
521
تگهای خبر: پول , تولید , دلار , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا