وزیر اقتصاد:

بهترین مسیر برای رفاه مدلول دار جامعه را مهیا خواهیم كرد

بهترین مسیر برای رفاه مدلول دار جامعه را مهیا خواهیم كرد

به گزارش بازاری وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم تا با وصف مشکلات و وضعیت نامناسب فعلی در کشور، بهترین مسیر را شناسایی و رفاه مدلول دار جامعه انسانی را مهیا نماییم.به گزارش بازاری به نقل از صدا و سیما، فرهاد دژپسند امروز در همایش اقتصاد هوشمند گفت: زمانی که موقعیت ایران با دیگر کشورها را مورد مقایسه قرار می دهیم شاهد می باشیم که ایران به لحاظ منابع در جهان مانند نفت، گاز و معادن در بهترین موقعیت قرار دارد و قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست.
وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: باتوجه به موقعیت بسیار مطلوبی که ایران از آن برخوردارست و برخوردار بودن از چنین منابعی، این مساله باید بررسی شود که باتوجه به وجود چنین منابع سرشاری شاخص هایی چون درآمد سرانه تولید و شاخص رفاه در چه موقعیت و وضعیتی قرار گرفته اند.
دژپسند اشاره کرد: ایران از سال ۱۳۲۷ برنامه های بسیار زیادی در امتداد توسعه در دستور کار قرار داد و تصمیماتی زیادی را اتخاذ نمود تا به توسعه نائل شود. اما زمانی که ایران را با دیگر کشورها مورد مقایسه قرار می دهیم شاهد می باشیم که با وجود کوشش های صورت گرفته، دیگر کشورها توانسته اند در زمینه توسعه اقتصادی از ایران سبقت بگیرند.
وزیر امور اقتصاد و دارایی اضافه کرد: موضوعی که مدنظر است پیدا کردن علت این مساله است، اصلی ترین علت این امر ناشی از آنست که ما بستر استفاده بهینه از منابع تولید شامل منابع انسانی را سرلوحه اقدامات خود قرار ندادیم و این مساله در پیشرفت تعدادی از کشورها نسبت به ایران تأثیرگذار بوده است.
وی با اعلان اینکه انسان و ابزار روز گذشته از یک الگوی بهینه ای استفاده می نماید و در مقابل ابزار و انسان امروز از الگویی دیگر استفاده خواهد کرد، اشاره کرد: به کار گرفتن تفکری مانند استفاده بهینه در مدرن سازی ابزارها برای افزایش توانمندی انسان در بهره مندی از طبیعت و منابع مالی برای پیشی گرفتن ایران تأثیرگذار خواهد بود.
دژپسند گفت: شکاف های موجود در کشور تحت تأثیر عواملی چون عدم وجود هماهنگی بین هوش انسانی و هوش مصنوعی است و در صورتیکه در کشور متوجه قابلیت های مهم منابعی مانند نفت نشویم در آن زمان با مشکلاتی در کشور همراه خواهیم شد.
وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: باید در کشور آن چه که در ذات مواد و انسان قرار دارد را شناسایی و به شکل بهینه از آنها بهره برداری نماییم.
وی اظهار داشت: یک دفعه دراین زمینه سوالی عنوان شد که اگر نفت و گاز کشور روزی به اتمام برسد در آن زمان چه باید کرد که دراین زمینه اعلام کردم، اگر مصرف نفت و گاز به همین موارد محدود شود، ممکنست مشکلاتی ایجاد شود اما اینگونه استفاده از منابع برای ابتدای راه است که نباید به این محدوده اکتفا کرد.
دژپسند با اعلان اینکه مودیان مالیاتی می توانند فعالیت اقتصادی داشته باشند اما مالیات را نپردازند، اضافه کرد: سرعت تحول هوش انسانی و هوش مصنوعی در حال پیش روی است، برای درنوردیدن این مسیر با وجود اوج تحریم ها این برنامه ریزی ها صورت گرفته و نباید تحریم ها مانع از فعالیت ها شود برای اینکه هنر پایداری، مدیریت موج است.
وزیر اقتصاد با اعلان اینکه زمانی که هوش انسان تکامل پیدا کند می تواند کمکی برای هوش مصنوعی باشد، اظهار داشت: اقتصاد هوشمند، مانع از پایش لحظه ای گمرک می شود چون با به کار گیری اقتصاد هوشمند همه چیز در لحظه روشن می شود.
وی بیان کرد: ما در پی این هستیم تا با وصف مشکلات و وضعیت نامناسب فعلی بهترین مسیر را شناسایی و از این طریق رفاه مدلول دار جامعه انسانی را مهیا نماییم.
دژپسند با اشاره به این که اقتصاد هوشمند، اقتصاد دیجیتال نیست، اضافه کرد: نباید خودرا گرفتار اقتصاد دیجیتال نماییم، و نباید منتظر باشیم تا به کارآیی های لازم برسد بلکه باید به دنبال چاره هایی برای پیدا کردن مراحل بعد باشیم.


منبع:

1400/02/31
13:09:46
5.0 / 5
393
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , تولید , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا