سازمان توسعه تجارت پاسخ داد

چرا كسی محصولات ایرانی را نخرید؟

چرا كسی محصولات ایرانی را نخرید؟

سازمان توسعه تجارت می گوید بر خلاف برخی گمانه زنی ها درباره کاهش میزان صادرات ایران، عوامل بیرونی کار تجارت را در سال قبل دشوار کرده بودند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، با وجود آنکه ایران توانسته بود در سال ۱۳۹۸ با وجود تحریم ها، میزان صادرات غیرنفتی خودرا به بالای ۴۰ میلیارد دلار برساند، این رقم در سال قبل افت کرد و تراز تجاری ایران نیز در آخر سال منفی شد.
بخش مهمی از این افت صادرات تنها به ایران محدود نماند و بیشتر قریب به اتفاق کشورهای جهان تحت تاثیر انتشار ویروس کرونا، با کاهش تجارت مواجه گشتند. در ماه های ابتدایی سال ۱۳۹۹ باتوجه به مسدود شدن مرزها و محدودیت جدی در راه رفت و آمد، میزان تجارت جهانی افتی شدید را تجربه نمود اما با کاهش نسبی محدودیت ها، قسمتی از این افت تجارت در ماه های پایانی سال جبران شد.
ایران در دو ماهه ابتدایی امسال افزایش قابل توجهی را نسبت به زمان مشابه سال قبل در حوزه تجارت به ثبت رسانده و این امید را ایجاد کرده که با عبور از محدودیت های کرونا، دست یابی به اهداف صادراتی کشور ممکن شود. در کنار آن مذاکرات وین و امکان کاهش یا لغو تحریم ها نیز دیگر موضوع امیدوارکننده ای است که صادرکنندگان ایرانی را نسبت به آینده امیدوار کرده است.
با این وجود سازمان توسعه تجارت در تشریح آنچه که در سال قبل بر تجارت کشور گذشته، چند عامل را موثر دانسته و نقش آنها در کاهش صادرات را پررنگ می داند.
اولین عامل موثر بر تجارت ایران، کاهش درآمدهای نفتی بوده است. سازمان توسعه تجارت اعلام کرده: قسمتی از هزینه های ارزی تامین مواد اولیه کالاهای صادراتی از محل درآمدهای نفتی تامین می شود. کاهش شدید درآمدهای نفتی، درآمدهای ارزی کشوررا نیز تحت تاثیر قرار داده و مشکلاتی برای تامین ارز واردات همچون واردات مواد اولیه کالاهای صادراتی به وجود آورد که منجر به کاهش حجم تولید کالاهای صادراتی شد.
عامل دوم به شوک های ارزی که کشور در ماه های گذشته تجربه کرده باز می گردد. در هر اقتصادی نوسانات نرخ ارز به سبب اثرگذاری بر سایر متغیرهای اقتصادی از با اهمیت ترین عوامل موثر بر تجارت خارجی می باشد. یکی از مهم ترین متغیرهایی که تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار می گیرد، صادرات غیر نفتی است. بازار ارز ایران طی سالها و در سال ۱۳۹۹ تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون تشدید تحریم، کاهش ذخایرارزی و پاندمی کرونا با یک شوک پیش بینی نشده مواجه گردید. در کنار این مساله مقررات بانک مرکزی درباب تعهد بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور در یک بازه زمانی مشخص موجب گردید در کوتاه مدت تعدادی از صادرکنندگان نتوانند خودرا با این مقررات تطبیق داده و ترجیح دهند تا بازگشت آرامش به بازار ارز و تثبیت مقررات ارزی، موقتاً برنامه های توسعه صادرات را متوقف سازند. از دید دیگر میتوان گفت اثرات منفی تورم داخلی بر توسعه صادرات کشور بیش از اثرات مثبت افزایش نرخ ارز بوده است.
تحریم و محدودیت هایی که صنعت پتروشیمی ایران در سال قبل تجربه کرد، دیگر عامل موثر در این حوزه می باشد. محصولات پتروشیمی بخش مهمی از سبد صادراتی ایران را می سازند اما در سال قبل با موانع و محدودیت های جدی دست و پنجه نرم کردند. سازمان توسعه تجارت اعلام کرده: نظام سلطه با هدف گرفتن صنایع پتروشیمی ایران، لیستی از ۳۹ نهاد در رابطه با این صنایع را در لیست تحریم ها قرار داد که طبق اعلام وزارت خزانه داری آمریکا هرگونه معامله، خرید، ارائه خدمات، دادن خدمات اعتباری، بیمه، بیمه نقل و انتقال به این شرکتها و نهادها ممنوع شده و هرگونه نقض آن، با مجازات های آمریکا روبرو خواهد بود، از جانب دیگر صادرات محصولات پتروشیمی تحت تاثیر قیمت نفت قرار دارد و پایین بودن قیمت نفت در سال ۱۳۹۹ مزید بر علت کاهش صادرات محصولات پتروشیمی علاوه بر تحریم های شرکت های پتروشیمی شد.
شیوع ویروس کرونا و بسته شدن موقت مرزها از یکسو و احتیاط بیش از پیش خریداران خارجی در مورد خرید محصولات صادراتی و به ویژه محصولات کشاورزی و غذایی و اعمال استانداردهای ویژه از طرف دیگر موجب کاهش تجارت خارجی در بیشتر کشورها همچون ایران شد و بدین سان سهم کرونا را باید در کنار سه عامل دیگر در نظر گرفت تا تصویری دقیق تر از آنچه بر تجارت ایران در سال قبل رفت، نمایان شود.1400/03/02
22:02:29
5.0 / 5
321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا